W coraz większej ilości firm wykonuje się produkty wykorzystujące elementy elektroniczne. Większość z tych elementów jest montowana i łączona maszynowo. Jednak czasami trzeba posiłkować się montażem wykonywanym ręcznie. Dotyczy to lutowania ręcznego elementów elektronicznych takich jak płytki PCB, montażu THT, SMT lub demontażu THT/SMD. Odbywa się to zazwyczaj z wykorzystaniem lutownic transformatorowych, oporowych, stacji lutowniczych lub lutownic na gorące powietrze.
Dlaczego jakość lutowania jest tak ważna?
Prawidłowe lutowanie jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i niezawodności produktów elektronicznych. Oto kilka powodów:
- Trwałość połączeń: lutowanie zapewnia połączenia między elementami elektronicznymi. Jeśli luty są słabe lub wadliwe, mogą powodować przerwanie obwodu, co prowadzi do awarii urządzenia.
- Odpady: źle wykonane luty to duża ilość odrzuconych elementów podczas kontroli jakości, a co za tym idzie duża ilość odpadów i zwiększone koszty produkcji.
- Zwroty od klientów: produkty z niskiej jakości lutami mogą działać wadliwie u klienta. To powoduje zwroty, reklamacje i utratę zaufania do firmy, co może negatywnie wpłynąć na sprzedaż.
- Oszczędność czasu i kosztów: dobre lutowanie zmniejsza ilość poprawek i napraw. W ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawami czy reklamacjami.
Źródło problemów z lutowaniem ręcznym? Brak wiedzy i umiejętności.
Pracownicy wykonujący prace lutownicze najczęściej przechodzą wstępne szkolenia stanowiskowe i są na szybko przyuczani do wykonywania prac. Ale czy to wystarczy? Prawidłowe lutowanie wymaga nie tylko sprawności manualnej, ale także wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej odpowiednich technik lutowania.
Z naszych obserwacji wynika, że pracownicy są zazwyczaj niedostatecznie przygotowani do tego typu prac. Nie są zaznajomieni z technologią lutowania, stosują nieodpowiednie techniki i pracują nieefektywnie.
Jak rozwiązać problemy z lutowaniem ręcznym elektroniki?
Takim rozwiązaniem może być szkolenie z technik lutowania realizowane przez doświadczonych trenerów z Well-Done.pl
Szkolenie takie przeprowadzamy w kilku etapach:
- Analiza obecnej sytuacji:
- zapoznanie z rodzajem produktu,
- obserwacja procesu lutowania wykonywanego przez pracowników
- zapoznanie z wadliwymi produktami, w których zostały wykonane złej jakości luty.
- Opracowanie programu szkolenia dopasowanego do potrzeb klienta. W tym kroku proponujemy konkretne techniki lutowania, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w danym przypadku.
- Szkolenie teoretyczne i praktyczne z technik lutowania. Przeprowadzamy je na stanowiskach pracy w firmie zleceniodawcy, wskazując pracownikom optymalne warunki procesu, wykorzystanie sprzętu i materiałów lutowniczych. Pracownicy pod okiem naszych trenerów wykonują prace lutownicze takie jak podczas swojej codziennej pracy. Omawiamy wspólnie wykonane prace ze wskazaniem błędów i koniecznych poprawek.
- Badanie produktów wykonanych przez pracowników po szkoleniu, już w trakcie normalnego procesu produkcyjnego.
Po przeprowadzonym szkoleniu praktycznie natychmiast następuje wyraźna poprawa jakości i wydajności pracy. Spada ilość odpadów, które nie przechodzą kontroli jakości. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy szybciej, efektywniej, a przede wszystkim bez błędów wykonają swoje zadania.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące montażu elektroniki lub chcesz poprawić proces lutowania ręcznego to napisz biuro@well-done.pl lub zadzwoń 504305437.
NOTKA BIOGRAFICZNA AUTORA
Marek Borkowski, z wykształcenia magister inżynier – specjalista ds. urządzeń chłodniczych. Posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży transportu lotniczego, gdzie m.in. koordynował pracę urządzeń transportu bliskiego a także nadzorował przepływ materiałów niebezpiecznych. Posiada certyfikat audytora ISO.