W związku z pandemią Koronawirusa, w dniu dzisiejszym (16.03.2020 r.) rozpoczął rozsyłanie wiadomości do wnioskodawców, którzy złożyli wnioski egzaminacyjne i mieli już wyznaczone komisje i terminy egzaminów. Treść maila jest następująca:
„Szanowni Państwo,
Na podstawie § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433 z poźn. zm.) Prezes Urzędu Dozoru Technicznego zawiadamia, że mając na celu minimalizację zagrożeń spowodowanych zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Urząd Dozoru Technicznego zawiesza przeprowadzanie egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz spawaczy. Dokonane wpłaty zostaną zaliczone na poczet opłat za przeprowadzenie egzaminu po wyznaczeniu nowych terminów.
Prosimy o potwierdzenie otrzymania wiadomości.„
W poprzednim tygodniu (12-13.03.2020 r.), UDT dawał jeszcze możliwość podjęcia decyzji, czy egzamin ma się odbyć, czy też ma zostać przesunięty. Na pochwałę zasługuje fakt, że UDT dopuszczał (nawet wbrew zapisom rozporządzenia) możliwość przeniesienia / odwołania egzaminu nawet bez zachowania wymaganego przepisami okresu, bez żadnych konsekwencji (opłaty egzaminacyjne nie przepadały). Poniżej treść maila sprzed kilku dni, kiedy to jeszcze była możliwość realizacji egzaminu:
„Na podstawie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) w związku z sytuacją występowania w Polsce COVID-19 informujemy, że wprowadzamy możliwość przesunięcia o co najmniej miesiąc ustalonego terminu egzaminu z zachowaniem wpłaconych pieniędzy.
W przypadku braku możliwości przesunięcia terminu egzaminu uprzejmie prosimy o spełnienie przez organizatora wytycznych GIS dotyczących bezpieczeństwa ludzi i zabezpieczenia przed zarażeniem.
Jednocześnie zalecamy przeprowadzenie egzaminu teoretycznego i praktycznego na powietrzu, co ograniczy możliwość zarażenia.
Przypominamy również o wymaganiach obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających do Polski z kraju ujętego w wykazie GIS.
Oczekujemy informacji zwrotnej, jaką Państwo / Państwa Klienci podjęli w tej sprawie decyzję.„
Prawdopodobnie następstwem tych działań (odwoływanie / przesuwanie terminów egzaminów), będzie powstanie ogromnej kolejki osób oczekujących na egzamin. Oznacza to, że osoby zgłoszone do egzaminów, dla których UDT nie zdążył jeszcze wyznaczyć terminu i komisji oraz wnioski osób, które będą do UDT spływały za jakiś czas, będą egzaminowane z bardzo dużym opóźnieniem. Na chwilę obecną wydaje się, że niemożliwe będzie utrzymanie przez UDT reguły, zgodnie z którą od dnia wpłynięcia kompletu dokumentów dotyczących egzaminu, do dnia egzaminu, nie powinno minąć więcej niż 30 dni.
Szanowni Państwo – zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w komentarzach pod tym artykułem. Jak Państwo podchodzicie do tej bardzo nietypowej sytuacji? Jak sobie radzicie?
Te cale egzaminy w UDT to tylko wyciaganie kasy . Zglaszam sie na egzamin już ponad rok i nikt nie chce przyjechac bo ponad 100km do jednej osoby sie nie oplaca Kiedyś Osrodki wydawaly uprawnienia I komu to przeszkadzało A dzis chcą egzaminowac tych co 40 lat temu uzyskali uprawnienia i 40 lat obsluguja wozki w firmach To chore Jak ten caly kraj
Dzień dobry.
Czy jest Pan pewien, że skutecznie zgłosił się Pan na egzamin? Tzn. czy wypełnił Pan wszystkie niezbędne dokumenty bi że nie było tam błędów? A może jednak to ktoś inny w Pana imieniu zgłasza Pana do egzaminu?
Pytam o to wszystko, bo tak długi czas oczekiwania jest niezgodny z obowiązującymi przepisami.
W rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z 21.05.2019 r. znajduje się zapis:
§ 3. 2. Po stwierdzeniu kompletności wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, osoba zainteresowana jest niezwłocznie powiadamiana o wyznaczeniu terminu egzaminu, który nie może przekraczać 30 dni roboczych, licząc od dnia złożenia kompletnego
wniosku, chyba że osoba zainteresowana zgłosi prośbę o wyznaczenie terminu egzaminu w terminie przekraczającym
wskazany okres. Powiadomienie osoby zainteresowanej następuje za pomocą dostępnych środków komunikacji, w tym
środków elektronicznych.
Odnośnie zmian, to faktycznie wzbudzają one wiele kontrowersji i opinie na temat nowych przepisów są często negatywne. Przede wszystkim powstaje pytanie, czy prawo powinno działać wstecz? No ale my nie mamy na to wpływu, więc musimy się dopasować do warunków i przy okazji staramy się pomagać innym osobom :-).
Życzę powodzenia!
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus