Prowadząc szkolenia przygotowujące do zdobycia zaświadczeń kwalifikacyjnych do obsługi różnego typu urządzeń podlegających jurysdykcji Urzędu Dozoru Technicznego, często otrzymuję pytania o zakres danego typu uprawnień. Zazwyczaj są to pytania dość oczywiste i łatwo stwierdzić w jakiej kategorii uprawnień mieści się dane urządzenie. Istnieje jednak pewien rodzaj uprawnień, w przypadku których odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. Wyjątkiem tym są zaświadczenia kwalifikacyjne w kategorii: Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Potocznie i w uproszczeniu mówi się, że są to uprawnienia na wózki specjalizowane (dawna kat. I WJO). Upoważniają one m.in. do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych ze zmiennym wysięgiem zwanych często ładowarkami teleskopowymi, wielozadaniowymi nośnikami osprzętu (WNO) lub po prostu Manitou (od nazwy jednego z producentów tego typu urządzeń).
Właśnie jednoznaczne określenie czy dane urządzenie jest ładowarką teleskopową (i wymaga w związku z tym uprawnień do obsługi wystawionych przez UDT) czy ładowarką jednonaczyniową (wymagającą uprawnień wydawanych przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) nastręcza pewnych problemów. Zasadniczym kryterium, które rozróżnia ładowarki teleskopowe od ładowarek jednonaczyniowych jest ich budowa.
Ładowarka teleskopowa (czyli de facto wózek specjalizowany ze zmiennym wysięgiem) posiada teleskopowy wysięgnik umożliwiający manipulowanie ładunkiem znajdującym się na widłach (najczęściej), bądź przenoszony przy pomocy innego sprzętu roboczego (rzadziej). Ładowarka jednonaczyniowa posiada zazwyczaj krótszy wysięgnik na końcu którego znajduje się łyżka (najczęściej) bądź inny typ osprzętu roboczego (rzadziej). Pobierając urobek ładowarka jednonaczyniowa pracuje w ruchu (co odróżnia ją od koparki). Zasadniczo ładowarka teleskopowa (czyli wózek specjalizowany) powinna posiadać wysięgnik po prawej stronie od kabiny operatora, natomiast wysięgnik w ładowarce jednonaczyniowej powinien być umiejscowiony centralnie. Różnice, te na pierwszy rzut oka mogą nie być jednoznacznie dostrzegalne więc najlepszym sposobem stwierdzania czy dane urządzenie jest ładowarką teleskopową jest kontakt z nami (https://well-done.pl/kontakt/) lub z lokalnym oddziałem Urzędem Dozoru Technicznego i przeanalizowanie dokumentacji technicznej dotyczącej danej maszyny. Należy pamiętać, że ładowarki teleskopowe to urządzenia objęte dozorem technicznym, które:
- Muszą być zarejestrowane przez Urząd Dozoru Technicznego
- Muszą cyklicznie przechodzić badania techniczne po których wydawane są decyzje dopuszczające do eksploatacji
- Muszą być na bieżąco konserwowane przez uprawnionego konserwatora
- Muszą być obsługiwane przez uprawnionego operatora
Wszystkie ww. wymogi wynikają z przepisów o Dozorze Technicznym i wiążą się z odpowiedzialnością eksploatującego (najczęściej właściciela) takiego urządzenia oraz z wydatkami.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy wszystkie firmy z Dolnego Śląska, w których eksploatowane są wózki jezdniowe podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem (ładowarki teleskopowe): https://well-done.pl/szkolenia-wozki-specjalizowane-ze-zmiennym-wysiegiem-kat-i-wjo/
Źródło: https://www.osk-classic.pl/kurs-ladowarki-klasa-III | |
1. Ma teleskopowy wysięgnik składający się z kilku członów 2. Wysięgnik umiejscowiony po prawej stronie od kabiny 3. Wymaga uprawnień do obsługi wydanych przez UDT, TDT lub WDT 4. Wymaga konserwacji przez uprawnionego konserwatora 5. Projektowana i konstruowana w oparciu o normy dotyczące wózków jezdniowych podnośnikowych | 1. Ma centralnie umiejscowiony wysięgnik 2. Operator musi posiadać uprawnienia wydane przez IMBIGS 3. Pracuje w ruchu pobierając urobek 4. Projektowana i konstruowana w oparciu o normy dotyczące maszyn budowlanych
|
Opracował: Jerzy Iwanowski
Stan prawny na dzień: 27.01.2022 r.
Witam
Czy uprawnienia na ładowarki również mają okres ważności, tak jak wózki widłowe czy te uprawnienia są bezterminowe
Jeśli chodzi ładowarki to urządzenia te nie podlegają pod DT, dotyczą ich odrębne przepisy.