Zgodnie z przepisami ustawy o dozorze technicznym z dnia 21.12.200 dozór techniczny na urządzeniami sprawuje UDT – Urząd Dozoru Technicznego oraz specjalistyczne jednostki dozoru technicznego: TDT – Transportowy Dozór Techniczny (działający na terenie kolei, portów morskich i śródlądowych oraz w transporcie lądowym dalekobieżnym) i WDT – Wojskowy Dozór Techniczny (działający na terenie jednostek wojskowych i zakładów zbrojeniowych podlegających pod MON). Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie te jednostki działają na podstawie tej samej ustawy (oraz rozporządzeń) w związku z czym uprawnienia wydawane przez te trzy jednostki dozoru technicznego są wzajemnie honorowane.
Urząd Dozoru Technicznego jako instytucja o najszerszym polu działania (działa na terenie całego kraju wszędzie tam gdzie TDT i WDT nie funkcjonują) jest instytucją największą, ale też najbardziej obciążoną czynnościami związanymi z realizacja stawianych jej zadań. Wiąże się to ze stosunkowo długim okresem oczekiwania na wyznaczenie terminu egzaminu, na który w większych oddziałach UDT trzeba czekać około 4 – 6 tygodni. W naszej firmie Well-Done.pl staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów i jak najbardziej przyspieszyć proces zdobywania uprawnień przez uczestników naszych szkoleń. Jednym z naszych pomysłów było realizowanie egzaminów przed komisją z TDT, która to była w stanie przeprowadzić egzamin już 2 tygodnie od złożenia wniosków egzaminacyjnych. Niestety pomysł ten okazał się nie możliwy do dalszej realizacji na co wskazuje poniższe studium przypadku i nasza korespondencja z centralą TDT.
NASZE PYTANIE
Dzień dobry.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie wyjaśnień, dlaczego Transportowy Dozór Techniczny nie może już przeprowadzać egzaminów kwalifikacyjnych na urządzeniach zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego? Jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku była taka możliwość. Obecnie wnioski egzaminacyjne kierowane do TDT wraz z prośbą o przeprowadzenie egzaminu na urządzeniach zarejestrowanych w UDT (np. wózki jezdniowe podnośnikowe, suwnice itp.) nie są przyjmowane / są odrzucane. Bardzo proszę o wskazanie podstawy prawnej, która uniemożliwia dalsze egzaminowanie przez TDT w wyżej opisany sposób.
Nadmienię tylko, że reprezentuję firmę szkoleniową, która od 2020 roku bardzo intensywnie współpracowała z TDT według powyżej opisanego schematu, łącznie zrealizowaliśmy kilkadziesiąt egzaminów we współpracy z TDT Oddział we Wrocławiu i bardzo wysoko oceniamy sposób funkcjonowania oraz poziom merytoryczny prezentowany przez lokalnych Inspektorów i urzędników. W związku z tym bardzo ubolewamy, że nie możemy kontynuować tej współpracy.
Uprzejmie proszę o odpowiedź w formie pisemnej.
ODPOWIEDŹ ZE STRONY TDT
W odpowiedzi na e-mail z dnia 20.07.2022 r. w sprawie „egzaminów kwalifikacyjnych na urządzeniach zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego”, Transportowy Dozór Techniczny w Warszawie (TDT), uprzejmie informuje i wyjaśnia, iż jako specjalistyczna jednostka dozoru technicznego, został powołany ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1514), zwaną dalej „uodt”, której właściwość miejscowa została określona w art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 uodt, do zadań TDT należy między innymi wykonywanie dozoru technicznego nad:
- urządzeniami technicznymi zainstalowanymi na obszarze kolejowym, w kolejowych pojazdach szynowych oraz na bocznicach kolejowych,
- osobowymi i towarowymi kolejami linowymi oraz wyciągami narciarskimi,
- zbiornikami, w tym cysternami wykorzystywanymi w ruchu kolejowym, drogowym i żegludze śródlądowej,
- urządzeniami technicznymi:
– znajdującymi się na statkach morskich i żeglugi śródlądowej, – znajdującymi się na pontonach,
– znajdującymi się w dokach,
– znajdującymi się na terenie portów i przystani morskich oraz żeglugi śródlądowej,
– związanymi z żeglugą morską i śródlądową, w szczególności urządzeniami ciśnieniowymi, bezciśnieniowymi zbiornikami (cysternami) i dźwignicami,
- urządzeniami technicznymi w ciągach technologicznych portowych baz przeładunkowych oraz urządzeniami technicznymi stanowiącymi wyposażenie innych stanowisk usytuowanych na terenie przeznaczonym do prac przeładunkowych i innych czynności wchodzących w zakres obsługi żeglugi morskiej,
- urządzeniami do odzyskiwania par paliwa zainstalowanymi na obszarach kolejowych, bocznicach kolejowych, na terenie portów i przystani morskich oraz żeglugi śródlądowej,
urządzeniami do przewozu osób lub rzeczy poruszającymi się po jednej szynie lub na poduszkach powietrznych lub magnetycznych oraz związanymi z tym przewozem urządzeniami technicznymi, innymi niż używane w transporcie kolejowym i transporcie linowo-terenowym.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 uodt, osoby obsługujące i konserwujące urządzenia techniczne, obowiązane są posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie.
Organ właściwej jednostki dozoru technicznego, na wniosek zainteresowanych osób sprawdza kwalifikacje, o których mowa w art. 22 ust. 3 uodt, w drodze postępowania kwalifikacyjnego. Tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz rodzaje urządzeń, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1008).
Natomiast, zgodnie z art. 22 ust. 3b uodt zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego potwierdza kwalifikacje osób, o których mowa w ust. 2 i 3, również w przypadku, gdy ze względu na miejsce instalacji, eksploatacji lub wykorzystania urządzenia technicznego dozór techniczny nad tym urządzeniem jest wykonywany przez inną jednostkę dozoru technicznego.
Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 6 uodt, do zadań TDT należy wykonywanie zadań, o których mowa między innymi w art. 37 pkt 15 w zakresie urządzeń określonych w pkt 1, tj. sprawdzanie kwalifikacji osób wytwarzających, naprawiających, modernizujących, obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz osób wykonujących badania nieniszczące. Jak wynika z powyższego TDT przeprowadza egzaminy sprawdzające kwalifikacje osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne dla urządzeń będących pod dozorem TDT. Jednak w celu pochylenia się nad potrzebami zgłaszanymi przez przedsiębiorców, w tym przede wszystkim w okresie epidemii COVID-19, TDT przeprowadzał sprawdzenia kwalifikacji osób do obsługi lub konserwacji urządzeń technicznych również na urządzeniach technicznych nie podlegających pod dozór techniczny TDT.
Jednakże, z uwagi na zakończenie stanu epidemii COVID-19, TDT w zakresie sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych, zmuszony jest do działania zgodnie z delegacją ustawową wynikającą z uodt (art. 44 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 37 pkt 15), tj. do ograniczenia egzaminów tylko do urządzeń, które są pod dozorem TDT.
Wnioski o sprawdzenie kwalifikacji do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych zarejestrowanych w UDT, powinny być kierowane do UDT, natomiast zarejestrowanych w TDT powinny być kierowane do TDT.
Z uwagi na powyższe informujemy, że TDT będzie dalej przeprowadzał egzaminy na urządzeniach nad którymi dozór sprawuje TDT.
Natomiast, w przypadku sprawdzenia kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych na urządzeniach, nad którymi dozór wykonuje UDT, wnioski prosimy kierować do UDT. Kierowanie tych wniosków do TDT wydłuży okres załatwiania sprawy, ponieważ TDT będzie zobowiązany do przesyłania tych wniosków do UDT w celu ich realizacji.
KOMENTARZ
Na dzień dzisiejszy nie ma już możliwości skrócenia okresu oczekiwania na egzamin poprzez złożenie wniosku o sprawdzenie kwalifikacji w innej jednostce dozoru technicznego (mniej obciążonej bieżącą działalnością). Jako firma Well-Done.pl podejmujemy wiele innych działań by skrócić okres oczekiwania na egzamin przed komisja z UDT.
Opracował: Paweł Gerus
Stan na dzień 02.09.2022