W dniu 14 października 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Zmiany w nim zawarte polegają na wydłużeniu okresów przejściowych, w których obowiązują pozwolenia wewnątrzzakładowe wydane przed 10.08.2018 r. (po tej dacie pracodawca nie może udzielać nowych pozwoleń, a nowozatrudnieni pracownicy muszą posiadać uprawnienia państwowe wydane przez UDT).
W związku ze zmianą przepisów, osoby które posiadają imienne pozwolenia wydane przez pracodawców ulegają stopniowemu wygaszaniu zgodnie z datą ich wystawienia i tak zezwolenia:
- wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
- wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
- wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. do 10.08.2018 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.
Warto raz jeszcze podkreślić, że nowo zatrudnieni pracownicy mogą obsługiwać wózki widłowe jedynie na podstawie uprawnień wydawanych przez Dozór Techniczny (UDT, TDT, WDT) a powyższe terminy ważności pozwoleń wewnątrz zakładowych dotyczą tylko osób które przez cały okres od wystawienia tego typu pozwoleń pracują u tego samego pracodawcy.
Pozwolenie imienne wystawione przez pracodawcę przed 10.08.2018 r. zachowuje ważność bądź do wskazanego w rozporządzeniu okresu (czyli maksymalnie 31 grudnia 2027 r.), bądź do dnia zakończenia stosunku pracy u pracodawcy który wystawił ww. pozwolenie do obsługi wózków.
Co myślicie Państwo o tej zmianie? W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do skorzystania z forum znajdującego się pod tym artykułem.
Autor: Jerzy Iwanowski i Paweł Gerus
Witam, pracownik posiada certyfikat z programem sprawdzenia kwalifikacji wydane przez UDT data wystawienia 25.04.2012 do 24.04.2017, na żurawie przenośne czy zatem pracownik musi robić nowe kwalifikacje ponieważ te już nieważne? pracuje cały czas u jednego pracodawcy.
Dzień dobry.
Nie do końca rozumiem, co kryje się pod pojęciem „certyfikat z programem sprawdzenia kwalifikacji wydane przez UDT”. Czy chodzi może o UDT-CERT? Jeśli tak, to proszę pamiętać, że w Polsce jedynym dokumentem uprawniającym do obsługi danego typu urządzenia jest zaświadczenie kwalifikacyjne (potocznie nazywane uprawnieniami). Różnego rodzaju Certyfikaty – w tym także ten wydawany przez UDT – mają trochę inny cel, a mianowicie zazwyczaj potwierdzają jakość jakiegoś produktu lub fachową i szeroką wiedzę osoby która posiada taki dokument.
Podsumowując, nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, bo nie mam informacji dotyczących zaświadczenia kwalifikacyjnego, a certyfikat / UDT-CERT nigdy nie uprawniał do obsługi urządzeń. Proszę napisać kolejny komentarz i podać więcej danych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry, proszę o odpowiedź:
1.pracownik nasz pracuje od 2016 r. posiada zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego żurawie przenośne, wydane przez UDT z dnia 18.11.2008r. oraz posiada imienne upoważnienie pracodawcy na podstawie tego zaświadczenia z dn. 01.02.2016r. (tak podjęta do dziś praca u jednego pracodawcy)Jaki termin obowiązuje go do nowego uaktualnienia kwalifikacji UDT?
2. inny pracownik ma zaświadczenie o kończonym kursie na wózki II WJO z dn. 10.07.1998r. oraz imienne upoważnienie pracodawcy z dnia 01.10.2009r. (tak podjęta do dziś praca u jednego pracodawcy)
Jaki termin obowiązuje go do uaktualnienia kwalifikacji UDT?
3. i jeszcze jeden pracownik także ukończył kurs zakładu doskonalenia zawodowego na wózki z dnia 03.02.1988r. i także posiada imienne upoważnienie pracodawcy na podstawie tego zaświadczenia z dn.01.03.2007r. (tak podjęta do dziś praca u jednego pracodawcy)Jaki termin obowiązuje go do uaktualnienia kwalifikacji UDT?
Dzień dobry.
Ad 1.:
Uprawnienia pracownika zachowują ważność do 01.01.2024 r.
Ad 2.:
Według mojej wiedzy, pracodawca nie powinien wystawić imiennego pozwolenia na podstawie zaświadczenia z 1998 r. Kursy w 1998 r. organizowane były na podstawie przepisów z 1978 r., które to zostały zmienione w 2002 r.
Polecam możliwie szybko skierować takiego pracownika na egzamin UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Ad 3.:
Sytuacja analogiczna jak w punkcie nr 2.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry ,mam pytanie ,będę zdawał w tym roku uprawienia UDT na wózki widłowe podnośnikowe i chciałbym się dowiedzieć ile będą ważne.Pozdrawiam Robert
Dzień dobry.
Nie doprecyzował Pan o jakie dokładnie uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe będzie się Pan ubiegał, więc na wszelki wypadek podaję odpowiedź dotyczącą obydwu rodzajów.
Jeśli zda Pan egzamin, to uprawnienia na wózki:
1. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem zachowają ważność przez 5 lat od daty ich wystawienia (de facto od dnia egzaminu UDT)
2. Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem to zachowają ważność przez 10 lat od daty ich wystawienia (de facto od dnia egzaminu UDT)
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
I wszystko jasne:) Dzięki za wyjaśnienie, w mojej firmie wózków mamy trochę to takie rzeczy trzeba wiedzieć.
Witam,
czy podane w artykule daty dotyczą wszystkich uprawnień czy tylko UDT na wzózki jezdniowe?
Jeśli tak jak wygląda sprawa uprawnień na suenicę czy nalewaki?
Dzień dobry.
A o co dokładnie Pani pyta?
Proszę możliwie konkretnie sformułować pytanie.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Dzień dobry.
Podane terminy ważności uprawnień dotyczą wszystkich Urządzeń Transportu Bliskiego, czyli wózków, suwnic, podestów itp.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam.Mam pytanie bo juz nic nie rozumiem i czytam rozne opinie na ten temat a mianowicie.Mam uprawnienia na wozki wydane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Gornictwa Skalnego wydane w 2005r.Sa to uprawnienia na wozki podnosnikowe o napedzie spalinowym i akumulatorowym,wozki platformowe o napedzie spalinowym i akumulatorowym.obecnie szukam pracy jako operator wozka widlowego ale ciezko mi znalezc odpowiedz czy moje uprawnienia sa jeszcze aktualne
Witam robiłam prywatnie uprawnienia na pieski I wózki czołowe w 2011 roku czy moje uprawnienia są jeszcze wazne
Czy majc uprawnienia wewnątrzzakładowe (sklepy) czy obowiazuje w kazdym sklepie?
Dzień dobry,
pozwolenia wewnątrzzakładowe do obsługi wózków obowiązują tylko na terenie danego zakładu na którym zostały wydane. Należy jednak Pamiętać, że związku ze zmianą przepisów, imienne pozwolenia wydane przez pracodawców ulegają stopniowemu wygaszaniu zgodnie z datą ich wystawienia i tak zezwolenia:
wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. do 10.08.2018 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.
Warto raz jeszcze podkreślić, że nowo zatrudnieni pracownicy mogą obsługiwać wózki widłowe jedynie na podstawie uprawnień wydawanych przez Dozór Techniczny (UDT, TDT, WDT) a powyższe terminy ważności pozwoleń wewnątrz zakładowych dotyczą tylko osób które przez cały okres od wystawienia tego typu pozwoleń pracują u tego samego pracodawcy.
Pozwolenie imienne wystawione przez pracodawcę przed 10.08.2018 r. zachowuje ważność bądź do wskazanego w rozporządzeniu okresu (czyli maksymalnie 31 grudnia 2027 r.), bądź do dnia zakończenia stosunku pracy u pracodawcy który wystawił ww. pozwolenie do obsługi wózków.
Witam,
pracownik posiada zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez TDT z dnia 08.2019r. do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.
Obecnie zmienia pracodawcę. Czy uprawnienia nadal posiadają ważność?
Dzień dobry,
tak, zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi lub konserwacji wydane (w zakresie określonym we wskazanym zaświadczeniu kwalifikacyjnym) przez UDT/ TDT ważne są na terenie całej Polski, a nie konkretnego zakładu pracy. Wszystkie jednostki dozoru technicznego; UDT/TDT/ WDT działają na podstawie tych samych przepisów (ustawa o DT orz 3 rozporządzenia do ustawy) w związku z tym powinny nawzajem honorować uprawnienia wydane przez pozostałe jednostki DT.