Pośród wielu zmian jakie przyniosło nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z 21 maja 2019 r., jedną z najważniejszych jest nowy podział kategorii uprawnień do obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Szczegółowo zagadnienie to reguluje załącznik nr. 3 ww. rozporządzenia.
Pierwszą widoczną zmianą, jest zaprzestanie stosowania symboli kategorii kończących się skrótem cyfrowym wraz z literą (bądź literami np.: II WJO, II S, I P, II Ż). Uprawnienia wydane na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, czyli takie dla których proces egzaminacyjny został uruchomiony nie później niż do 31.05.2019 r. pozostają ważne, przez 5 lat, licząc od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o dozorze technicznym, czyli do 1 stycznia 2024 r. Uprawnienia wydawane na podstawie nowych, aktualnie obowiązujących przepisów, wydawane są tylko w kategoriach zawartych w załączniku nr. 3 ww. rozporządzenia. Co warto podkreślić, inspektorzy nie mogą w żaden sposób zawężać zakresu uprawnień, bo nie przewidują tego aktualne przepisy, a takie sytuacje wcześniej sporadycznie się zdarzały.
Obecnie obowiązujące kategorie uprawnień nie pokrywają się w pełni z tymi przyznawanymi według przepisów obowiązujących do 1 czerwca 2019 r. (uwaga uprawniani według „starych” przepisów mogły być wydane również po dniu 1 czerwca 2019 r., o ile wniosek egzaminacyjny wpłynął do dozoru technicznego do końca maja 2019 r., to był procesowany według starego trybu). Dobrym przykładem są tu uprawnienia do obsługi suwnic. Dawniej dzieliły się one na dwie zasadnicze kategorie:
- IS – suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z kabiny lub poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe
- IIS – suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe.
Na końcu uprawnień w każdej z tych kategorii
znajdowała się dodatkowa informacja, czy dotyczą one urządzeń hakowych ogólnego
przeznaczenia, czy też urządzeń specjalnego przeznaczenia.
Obecnie, po zmianie przepisów, także mamy do czynienia z dwiema kategoriami
uprawnień do obsługi suwnic. Uprawnienia
te nie posiadają symboli kategorii oraz nie występuje w nich podział na
urządzenia sterowane z kabiny lub z poziomu roboczego. Nowe kategorie obejmują:
- „wyższa” – suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia
- „niższa” – suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia.
Warto podkreślić, że obecnie obowiązujące kategorie uprawnień na suwnice nie upoważniają do obsługi żurawi stacjonarnych warsztatowych, tak jak było to w przypadku uprawnień wydawanych na podstawi starych przepisów. Osoby obecnie zdobywające uprawnienia do obsługi suwnic, jeśli chcą także obsługiwać żurawie stacjonarne warsztatowe, to muszą przystąpić do odrębnego egzaminu i uzyskać oddzielne uprawnienia w tej kategorii. Wciąż jednak uprawnienia w zakresie obsługi suwnic upoważniają do obsługi urządzeń niższej kategorii jak wciągniki i wciągarki (mogą występować one jako samodzielne urządzenie bądź są elementem konstrukcyjnym suwnicy).
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku uprawnień do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, potoczenie nazywanych wózkami widłowymi. Przed 1 czerwca 2019 r. (wejściem w życie omawianych przepisów) wyróżnialiśmy 3 kategorie uprawnień:
- I WJO – obejmująca wózki specjalizowane,
dzieląca się dodatkowo na 2 odrębne podkategorie:
- Wózki z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem
- Wózki ze zmiennym wysięgiem
Uprawnienia w dowolnej podkategorii upoważniały automatycznie do obsługi wózków z kat. II WJO i kat. III WJO
- II WJO – obejmująca wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych czyli tych podlegających pod kategorie I WJO; uprawnienia w tej kategorii z automatu uprawniały do obsługi wózków w kat. III WJO
- III WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane
Obecnie wyróżniamy tylko dwie kategorie:
- „wyższą” – wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – która uprawnia do obsługi wszystkich typów wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia
- „niższą”, wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – obejmuje ona wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych, czyli takie urządzenia które dawniej znajdowały się w dawnych kategoriach II WJO (np. wózki czołowe, podestowe, boczne) i III WJO (np. wózki prowadzone).
Powyższe przykłady pokazują dokładnie skalę zmian z jaką mamy do czynienia. By uniknąć ewentualnych nieporozumień warto dokładnie zapoznać się z załącznikiem Nr. 3 do rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z 21 maja 2019. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w najbliżej przyszłości nie będziemy świadkami kolejnych zmian związanych z zakresem kategorii uprawnień UTB i będziemy mieli czas oswoić się z nowymi przepisami.
Zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami na temat powyżej opisanych zmian korzystając z forum pod niniejszym artykułem. Można też zadawać pytania dotyczące konkretnych sytuacji – prosimy jednak o możliwie precyzyjne przedstawianie faktów, dat i innych szczegółów które pomogą nam w udzielaniu porad.
Posiadam uprawnienia do konserwacji dźwignic w kat. I w zakresie wyposażenia E M , następujących rodzajów dźwignic- suwnice i żurawie samojezdne. Rok wydania 1984.
Posiadam również zaświadczenie uprawniające do obsługi dźwignic kat.II-S – suwnice ogólnego przeznaczenia. Rok wydania 1984.
Jakie prace mogę wykonywać i na jakich urządzeniach.
Dzień dobry.
Pytanie i sytuacja są dosyć ciekawe, ale niestety nie jestem wstanie udzielić Panu jednoznacznej odpowiedzi, bo nie mam pewności jak tą sprawę potraktuje UDT.
Zasadniczo, jeszcze do niedawna uprawnienia UDT były wydawane bezterminowo, więc teoretycznie, jeszcze przez jakiś czas dokumenty które Pan posiada, powinny zachować ważność. Z drugiej jednak strony, dokumenty te były wystawione na podstawie bardzo starych przepisów, które w między czasie wielokrotnie ulegały zmianom (łącznie z nazwami i zakresami uprawnień, np. obecnie nie ma podziału na E i M czyli uprawnienia w zakresie wyposażenia elektrycznego i w zakresie wyposażenia mechanicznego).
W związku z tym, jedyną odpowiedzią czy raczej podpowiedzią, jakiej mogę Panu udzielić, jest to, aby skonsultował Pan swój przypadek bezpośrednio z UDT. Wystarczy że krótko opisze Pan swoją sytuację + poda Pan swoje dane i najlepiej kopię / skan uprawnień. Pismo może Pan wysłać tradycyjną pocztą, ale w obecnej sytuacji zachęcam do wysłania maila do swojego lokalnego oddziału UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
W tym chorym kraju wszystko działa wstecz!
A jak bedzie z żurawiami samojezdnymi IIŻ?
Dzień dobry.
Nie wiem o co dokładnie Pan pyta, bo pytanie sformułowane zostało dosyć ogólnie, w związku z czym odpowiedź również będzie ogólna: zasadniczo wszystkie zmiany i nowe przepisy dotyczą w takim samym stopniu żurawi samojezdnych IIŻ jak i innych urządzeń podlegających pod UDT.
Jeśli ta odpowiedź nie jest dla Pana statysfakcjonująca, to proszę jeszcze raz w komentarzu zdać konkretne pytanie.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czy mając uprawnienia na suwnice ogólnego przeznaczenia wciągniki i wciągarki mogę obsługiwać suwnice kabinową. Uprawnienia mam od 2019 listopad
Dzień dobry.
Tak. Uprawnienia zdawał Pan na podstawie „nowych” i wciąż obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi obecnie wyróżniane są dwie kategorie uprawnień na suwnice:
1. Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia (termin ważności 10 lat)
2. Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia (termin ważności 5 lat)
Jak widać, nie ma żadnej adnotacji ani podziału (jak to było w „starych” przepisach) na urządzenia sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny. W związku z tym należy przyjąć, że suwnice sterowane z kabiny można obsługiwać zarówno na podstawie uprawnień w ww. kategorii „1” jak i „2”.
W ramach ciekawostki – obecnie za urządzenia (suwnice) specjalnego przeznaczenia uważa się w większości przypadków:
a) urządzenia nie posiadające haka (który to umożliwia transport różnorodnych ładunków), tylko specjalne elementy chwytne, takie jak np. chwytaki dostosowane do transportu konkretnego typu ładunku.
b) urządzenia posiadające hak, ale pracujące w specyficznych warunkach lub wykonujących specjalistyczne prace; dotyczy to np suwnic lejniczych, które służą do transportu płynnych metali
Zazwyczaj adnotację o specjalnym przeznaczeniu producent umieszcza w dokumentacji urządzenia a następnie na tej podstawie UDT rejestruje dane urządzenie właśnie jako „specjalnego przeznaczenia”
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Co jesli mam uprawnienia na wozki widlowe imienne jest wazne a jezeli nie to pytam jak prawo moze dzialac wstecz uprawnienia robione w 2017 roku
Dzień dobry.
Jeśli posiada Pan uprawnienia imienne wydane przez UDT, to zachowują one ważność do 01.01.2023 r.
Jeśli jednak posiada Pan tylko imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydanego przez firmę szkoleniową, na podstawie którego pracodawca wystawił Panu wewnątrzzakładowe pozwolenie do obsługi wózków, to mogą one być ważne maksymalnie do 31.12.2027 r., pod warunkiem że:
1. pracodawca wystawił Panu ww. pozwolenie przed 08.08.2018 r.
2. nie zmieniał Pan pracodawcy po 09.08.2018 r.
Jeśli zmieni Pan pracodawcę przed 31.12.2027 r., to z momentem odejścia z firmy w której otrzymał Pan pozwolenie wewnątrzzakładowe, ten dokument traci swoją ważność.
Odnośnie pytania o to jak prawo może działać wstecz, to podzielam Pana zdziwienie i niezadowolenie z tego faktu.
Niestety to nie ja o tym zdecydowałem. Ustawa została uchwalona przez parlament a następnie zostały wydane akty wykonawcze przez ministerstwo.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam posiadajac kat 2ż na żurawie stacjonarne (warsztatowe) mozna obslugiwac takie dźwigi jak np. Hds na samochodzie ciezarowym ovzywiscie obslugiwanym z poziomu roboczego po zmianie przepisów w 2019 ? Dodam ze uprawnienia udt mam od pazdziernika.2017
Dzień dobry,
posiadając uprawnienia w kategorii IIŻ (żurawie stacjonarne) nie można obsługiwać żurawi typu HDS, montowanych na samochodzie ciężarowym, gdyż nie są one żurawiami stacjonarnymi. Zgodnie z przepisami obsługujący może obsługiwać jedynie urządzenia wymienione w zakresie zaświadczenia kwalifikacyjnego (uprawnienia). By legalnie obsługiwać żurawie typu HDS trzeba obecnie posiadać uprawnienia wydane w kategorii: Żurawie przewoźne i przenośne.
Witam ma pytanko posiadam uprawnienia 1P, 2Ż kurs robiłem w 2004r. Co mogę teraz obsługiwać. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
może Pan obsługiwać wszystkie urządzenia wymienione w zakresie Pańskich uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych). Zaświadczenie kwalifikacyjne (uprawnienia) wydane jako bezterminowe zachowują ważność do 31.12.2023. Po tym terminie zaświadczenia kwalifikacyjne tracą ważność. Można je przedłużyć w nowych kategoriach (określonych w Rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych) spełniając odpowiednie warunki i składając odpowiedni wniosek w formie papierowej bądź elektronicznej, najpóźniej do dnia 31.09.2023.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy przy przedłużaniu zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) za pomocą platformy:
https://generator-wnioskow-udt.pl/
WITAM.Zdałem egzamin 1WJO TDT 16.04.2014. Czy te uprawnienia są jeszcze ważne?
Dzień dobry,
uprawnienia (zaświadczenia kwalifikacyjne) wydane jako bezterminowe w kategorii IWJO są ważne do końca grudnia 2023. Po tym okresie czasu zgodnie z nowelizacją Ustawy o dozorze technicznym wszystkie uprawnienia wydane jako bezterminowe tracą ważność. Zaświadczenia te (uprawnienia) można przedłużyć składając pisemny wniosek i spełniając odpowiednie warunki, najpóźniej 3 miesiące przed terminem wygaśnięcia uprawnień.
Pomocna w procesie przedłużania uprawnień może się okazać poniższa platforma: https://generator-wnioskow-udt.pl/
czy ta strona jeszcze działa?Mam uprawnienia na suwnice tzw.SIII. wyd dawno w 1998 r.Czy nadal są ważne,czy musze je odnowić?
Dzień dobry,
zaświadczenia kwalifikacyjne (uprawnienia) wydanie przez UDT jako bezterminowe, zachowują ważność przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym tj. do dnia 31.12.2023. Po tym terminie zaświadczenia kwalifikacyjne tracą ważność. Zaświadczenie kwalifikacyjne (uprawnienia) można przedłużyć spełniając określone warunki i składając odpowiedni wniosek w formie papierowej lub elektronicznej najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień tj. do końca września 2023..
Zachęcamy do skorzystania z możliwości pomocy przy składaniu wniosków o przedłużenie ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) wydanych przez UDT przy pomocy platformy:
https://generator-wnioskow-udt.pl/
Dzień dobry , posiadam uprawnienia na suwnice kat. III s , wydane w 2000 roku .Czy mając takie uprawnienia mogę pracować na suwnicach kat. IIS – suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe?
Dzień dobry,
posiada Pan uprawnienia w kategorii IIIS w zakresie: Suwnice hakowe z napędem nieręcznym sterowane z poziomu roboczego oraz cięgników kat. IIW. Kategoria ta nie odpowiada danej kategorii IIS. Może Pan obsługiwać: suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego (ogólnego przeznaczenia), ale nie może Pan obsługiwać żurawi stacjonarnych.
Chciałbym przypomnieć również o tym, że wszystkie uprawnienia (zaświadczenia kwalifikacyjne) wydane jako bezterminowe tracą ważność 31.12.2023. Okres ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych można przedłużyć, spełniając pewne warunki i składając pisemny wniosek najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień. Zachęcamy do skorzystania pomocy aplikacji https://generator-wnioskow-udt.pl/
Czy posiadając uprawnienia na suwnice 2s można operować suwnice bramowe i pomostowe z poziomu roboczego
Dzień dobry,
zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi upoważniają do obsługi urządzeń określonych w danej kategorii uprawnień. Przykładowo uprawnienia wydane w kategorii IIS (kategoria która obowiązywała przed wejściem w życie Rozporządzenia sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych) obejmowały: suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego: hakowe ogólnego przeznaczenia oraz żurawie stacjonarne warsztatowe. Jeśli dane urządzenie wchodzi w skład wspomnianej kategorii to może być obsługiwane.
Odpowiadając jednym zdaniem na Pańskie pytanie 🙂
Tak, posiadając zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi w kategorii IIS można obsługiwać suwnice bramowe i pomostowe sterowane z poziomu roboczego.
Chciałbym przy okazji przypomnieć o tym, że zaświadczenia kwalifikacyjne (uprawnienia) wydanie przez UDT jako bezterminowe, zachowują ważność przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym tj. będą ważne do dnia 31.12.2023. Po tym terminie zaświadczenia kwalifikacyjne wydane jako bezterminowe tracą ważność. Zaświadczenie kwalifikacyjne (uprawnienia) można przedłużyć spełniając określone warunki i składając odpowiedni wniosek w formie papierowej lub elektronicznej najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień tj. do końca września 2023.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy przy składaniu wniosków o przedłużenie ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) wydanych przez UDT przy pomocy platformy:
Witam, Chciałbym odnowić uprawnienia do obsługi suwnic 1S. (Suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny oraz żurawie stacjonarne warsztatowe: hakowe ogólnego przeznaczenia. Co z uprawnieniem do sterowania żurawiem stacjonarnym ? Teraz tracę to uprawnienie ? Czy płacąc za kurs w 2017 roku ponad 300 zł więcej żeby mieć kat. 1s a nie 2s przepłaciłem ? jeżeli dobrze rozumiem to nie ma teraz znaczenia.
Dzień dobry,
Pańskie obecne uprawnienia do obsługi suwnic (IS) obejmują również żurawie stacjonarne. By nie stracić uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych) na to urządzenie, należy złożyć drugi wniosek o przełażenie ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych, wpisując ten sam numer obecnych uprawnień co we wniosku o przedłużenie uprawnień na suwnice. We wniosku tym w polu „rodzaj urządzenia technicznego” należy wpisać: żurawie stacjonarne. Oczywiście również tutaj musi Pan podpisać oświadczenie w którym stwierdza Pan, że w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej przez 3 lata wykonywał Pan czynności w zakresie obsługi tego urządzenia.
Jeśli chodzi o kurs na suwnice i jego cenę, to nie przepłacił Pan. Co prawda uprawnienia które Pan posiada zostaną przedłużone w tej samej kategorii co suwnice sterowane z poziomu roboczego, ale przez kilka lat (od egzaminu w 2017 do końca 2023) miał Pan szerszy zakres uprawnień.
Przedłużanie uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych) wydanych jako bezterminowe, sprawia posiadaczom uprawnień pewne problemy. Mają oni trudności z przyporządkowaniem kategorii urządzeń z uprawnień wydanych jako bezterminowe do kategorii uprawnień obecnie obowiązujących. Zachęcam do skorzystania ze strony Generator wniosków, która w sposób łatwy i szybki pozwoli „przełożyć” uprawnienia wydane jako bezterminowe na współcześnie obowiązujące kategorie. Strona ta generuje wniosek , wolny od błędów formalnych, który należy złożyć do UDT do końca września 2023 (w przypadku uprawnień bezterminowych).
Dzień dobry,
mam uprawnienia w kategorii IIWJO wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych wydane 09/07/201. Który wariant muszę wybrać we wniosku?
1) Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem
czy
2) Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem
Proszę o podpowiedź.
Dzień dobry.
W opisanym przypadku proszę wybrać opcję numer 1.
Pozdrawiam
Wypełniłam wniosek o przedłużenie partnerowi ||WJO i przyszła odp.rodzaj urządzenia jest niezgodny z kwalifikacja określona w załączniku.nr3..Wydane uprawnienie było 11.07.2019.Prosze jasno mi powiedzieć co mam wpisać.
Dzień dobry.
Jeśli Pani Partner posiadał stare uprawnienia w kat. III WJO lub II WJO, to należy wpisać:
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem
Jeśli stare uprawnienia były wydane w starej kat. I WJO, to proszę wpisać:
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Posiadam stare uprawnienienia II S. Czy po zmianie przepisów mogę sterować suwnicą z kabiny czy nadal tylko z poziomu 0?
Dzień dobry,
mam pracownika, który ma uprawnienia kategorii IIIS, wydane w 1997 roku- Uprawnia do obsługi wciągników i wciągarek stałych i przejezdnych oraz suwnic hakowych z napędem nieręcznym, sterowanych z poziomu roboczego.
Do jakiej kategorii przypisać w obecnie obowiązujących przepisach jego uprawnienia??
Pozdrawiam Monika Błaszczyk
Dzień dobry
W 2017 roku robiłem kursy na suwnice – suwnice wciągniki I wciągarki sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny oraz zurawie stacjonarne warsztatowe : ogolnego przeznaczenie kategoria 1S
Przy przedłużaniu oprawnien Pani z infolini poinformowała mnie żebym wybrał pozycje – suwnice , wciągarki ogólnego przeznaczenia , mówiła że jest to kategoria dawna 1S
Czy nie powinienem wybrać pozycji- suwnice i wciągarki ogólnego i specjalnego przeznaczenia ?
Dzień dobry,
by przedłużyć dawną kategorię IS Suwnice wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego lub z kabiny oraz żurawie stacjonarne warsztatowe : ogólnego przeznaczenie, powinien Pan złożyć 2 wnioski – jeden by przedłużyć uprawnienia na suwnice, zaś drugi by przedłużyć uprawnienia na żurawie.
Poprawne zakresy które należało wpisać we wnioskach to:
a) na suwnice: Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia (Pani w UDT miała rację, suwnica sterowana z kabiny zasadniczo nie jest urządzeniem specjalnego praznaczenia)
b) na żurawie: Żurawie stacjonarne (obecnie jest to odrębna kategoria uprawnień, którą trzeba przedłużyć oddzielnym wnioskiem).
Niestety obawiam się, że nie będzie mógł Pan przedłużyć swoich zaświadczeń kwalifikacyjnych, gdyż termin przedłużania uprawnień wydanych jako bezterminowe minął 30.09.2023.
Uprawnienia UDT, można przedłużyć na pisemny wniosek złożony najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych). Uprawnienia UDT do obsługi lub konserwacji wydane jako bezterminowe wygasają 31.12.2023 czyli 5 lat od wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym.
Chory kraj, chore rozwiązania. Ja straciłem uprawnienia, bo nikt mnie nie poinformował że takie coś jest wprowadzane. Miałem wydane uprawnienia bezterminowo. Spóźniłem się z przedłużeniem uprawnień ok 2 tyg. Dlaczego to nie było nagłośnione ?? I teraz mam wydać ok 1500 zł aby znowu mieć to uprawnienie ?? Chore !!!! Nie jestem osobą zdolną do pracy czysto fizycznej…. Te uprawnienia to była furtka do normalnego życia. A co teraz mam zrobić ? Pod most iść ? To w takim razie lepiej iść się powiesić …. Innego wyjścia nie widzę….
Dzień dobry.
Dziękuję za komentarz. Bardzo mi przykro z powodu Pana sytuacji. My już od 2022 roku bardzo mocno informowaliśmy o końcu bezterminowych uprawnień i o procedurze ich wymiany. Niestety nasze zasięgi są bardzo skromne i nie mieliśmy szansy aby przebić się z tym tematem do większej liczby odbiorców.
Zmiany w przepisach, które doprowadziły do tej sytuacji, również są dyskusyjne. Pojawia się też pytanie, czy UDT faktycznie zrobił wystarczająco dużo, aby poinformować o temacie zainteresowanych? Finalnie niestety wiele osób znalazło się podobnej sytuacji jak Pan.
Czy posiadając aktualne uprawnienia konserwatora suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia mogę konserwować żurawie warsztatowe ?
Dzień dobry,
Nie może Pan konsekrować żurawi stacjonarnych warsztatowych.
Może Pan konserwować tylko urządzenia zawarte w Pańskim zaświadczeniu kwalifikacyjnym.
Ma Pan uprawnienia w zakresie: ” Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia”.
By konserwować żurawie stacjonarne musiałby Pan posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne w zakresie: „Żurawie stacjonarne”.
Czy posiadając uprawnienia z 2020 roku do konserwacji suwnic, wciągarek i wciągników ogólnego przeznaczenia mogę konserwować żurawie stacjonarne ?
Dzień dobry,
po zmianie przepisów w 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych zmieniły się zakresy zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) w zakresie obsługi i konserwacji.
Zgodnie z Załącznikiem Nr.3, Tabelą Nr.2 na podstawie posiadanych uprawnień do konserwacji suwnic, wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia, nie można wykonywać przeglądów konserwacyjnych żurawi stacjonarnych.
By wykonywać przeglądy konserwacyjne żurawi stacjonarnych należy posiadać uprawnienia do konserwacji w jednej z następujących kategorii:
1) Żurawie stacjonarne (uprawnia do konserwacji żurawi stacjonarnych i wciągników oraz wciągarek ogólnego przeznaczenia)
2) Żurawie samojezdne oraz przenośne i przewoźne (uprawnia do konserwacji żurawi samojezdnych oraz przenośnych i przewoźnych oraz żurawi stacjonarnych i wciągników oraz wciągarek ogólnego przeznaczenia)
3) Żurawie wieżowe, szybkomontujące, szynowe i stacjonarne (uprawnia do konserwacji żurawi wieżowych, szybkomontujących, szynowych i stacjonarnych oraz wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia)
Dzień dobry,
Posiadam Zaświadczenie o ukończeniu kursu do obsługi wózków widłowych, wydane przez Ośrodek Szkoleniowy w 2005 r.
W 2024 r. podjąłem pracę jako kierowca wózka widłowego(po 10 letniej przerwie) .
Do kiedy mam ważne uprawnienia do obsługi wózków widłowych?
Dzień dobry,
Pańskie uprawnienia nie są ważne. Nowo przyjęty pracownik, który będzie obsługiwał wózki widłowe, musi legitymować się zaświadczeniem kwalifikacyjnym w odpowiedniej kategorii wydanym przez UDT, TDT lub WDT.