Wózki jako urządzenia transportu bliskiego
We współczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz magazynach na szeroką skalę wykorzystuje się urządzenia służące do transportu towarów na (stosunkowo) niewielkie odległości. Są to tak zwane UTB czyli Urządzenia Transportu Bliskiego. Najpopularniejszymi spośród urządzeń transportu bliskiego są wózki widłowe podnośnikowe. Inne urządzenia to np.: suwnice, wciągniki, wciągarki i żurawie stacjonarne warsztatowe, układnice magazynowe, podesty (tzw. zwyżki), wyciągi towarowe itp.
Czym jest wózek widłowy?
Urząd Dozoru Technicznego – definiuje wózek jezdniowy podnośnikowy jako mechaniczny pojazd kołowy o napędzie silnikowym (spalinowym, elektrycznym lub zasilanym gazem) posiadający mechaniczny napęd podnoszenia, stosowany w transporcie bliskim
i magazynowaniu, używany głównie do prac załadunkowych i rozładunkowych. Wózek jezdniowy podnośnikowy potocznie nazywany bywa wózkiem widłowym, widlakiem, czołówką, sztaplarką itd. Jak nietrudno się domyślić ten typ urządzeń ze względu na potencjalne niebezpieczeństwa związane z jego eksploatacją podlega pod jurysdykcję Urzędu Dozoru Technicznego.
Jaki jest podział wózków?
Nie wszystkie wózki jezdniowe, czyli takie które posiadają mechaniczny napęd jezdny, podlegają pod UDT. Wózki jezdniowe dzielą sią na:
a) bez układu podnoszenia, które nie podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego, wymagają pozwolenia wewnątrzzakładowego lub prawa jazdy (są to wózki jezdniowe unoszące, naładowne, ciągnikowe i pchające)
b) posiadające ręczny układ podnoszenia, które nie podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego, wymagają pozwolenia wewnątrzzakładowego lub prawa jazdy
c) posiadające mechaniczny układ podnoszenia, podlegające pod UDT (wspomniane wyżej wózki jezdniowe podnośnikowe, wózki widłowe czołowe, wózki widłowe boczne, wózki specjalizowane gdzie operator podnoszony jest wraz z ładunkiem, wózki specjalizowane ze zmiennym wysięgiem).
By bardziej skomplikować sytuację istnieją też wózki podnośnikowe nie posiadające mechanicznego napędu jazdy (są napędzane siła ludzkich mięśni), ale posiadające mechaniczny układ podnoszenia – one także podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Istnieją wreszcie wózki nie posiadające mechanicznego napędu jazdy, ani mechanicznego napędu podnoszenia, one nie podlegają pod UDT.
Co decyduje o tym że dany wózek podlega pod UDT ?
Wynika z tego, że głównym kryterium decydującym czy dany typ wózków podlega pod jurysdykcję Urząd Dozory Technicznego jest rodzaj mechanizmu podnoszenia. Ilustruje to poniższa tabelka.
Czy dany typ wózków podlega pod UDT :
Jakie są kategorie uprawnień na obsługę poszczególnych wózków jezdniowych podnośnikowych ?
Poniżej przykłady wózków podnośnikowych podlegających UDT, których obsługa wymaga odpowiednich uprawnień:
- wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (kat. III WJO – najniższa)
- wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych (kat. II WJO – wyższa, , mając takie uprawnienia możemy obsługiwać wózki czołowe i boczne, potocznie często nazywane też wózkami widłowymi, jednocześnie posiadając uprawnienia tej kategorii możemy obsługiwać wózki kategorii niższej III WJO)
- wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane (kat. I WJO najwyższa, dzieli się na dwie niezależne subkategorie: wózki podnośnikowe specjalizowane operator podnoszony wraz z ładunkiem, wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgiem, zawiera w sobie niższe kategorie II WJO i III WJO)
Wydłużający się okres oczekiwania na egzamin w UDT
W związku z ostatnimi zmianami w przepisach (wygaszanie uprawnień imiennych) obserwuje się wzmożoną aktywność osób składających podania o egzamin na poszczególne kategorie uprawnień do obsługi wózków widłowych w Urzędzie Dozoru Technicznego. Czas oczekiwania na egzamin ulega wyraźnemu wydłużeniu, dochodząc nawet do około półtora miesiąca. Warto więc już dziś zadbać o właściwe przygotowanie do egzaminu, by nie tracić czasu na ewentualne powtarzanie egzaminu. Przygotowując się do spotkania z egzaminatorami UDT warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, takich jak Well-Done.pl. W Well-Done.pl w jako jednej z niewielu firm możemy pochwalić się tak wysokim poziomem zdawalności, dochodzącym do 96% egzaminowanych. Chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze skontaktuj się z nami już dziś.
Stan prawny na 24.10.2018 r.
super artykuł. wszystko wyjaśnia
no nie wiem czy tak wszystko wyjaśnia skoro już od dawna kategorie WJO nie obowiązują.
Artykuł wymaga uaktualnienia.
Dzień dobry.
Dziękuję za komentarz.
Niestety nie mamy czasu, aby przy okazji każdej zmiany przepisów weryfikować treści wszystkich artykułów, które do tej pory powstały, dlatego też na końcu jest adnotacja, że treść dotyczy stanu prawnego na dzień 24.10.2018 r.
Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami, gdzie opisywaliśmy także zmianę nazw kategorii, w tym likwidację skrótów I WJO, II WJO, III WJO.
Poza tym, jeśli pojawią się jakieś pytania dotyczące aktualnie „gorącego” tematu, to polecam skorzystanie z Generatora Wniosków UDT dzięki któremu można wygenerować wniosek o przedłużenie uprawnień UDT online! Generator dobiera poprawne – aktualnie obowiązujące kategorie uprawnień, dzięki czemu wnioskodawcy mają pewność, że wnioski nie zostaną odrzucone przez UDT. Więcej informacji znajduje się tutaj: https://generator-wnioskow-udt.pl/
Pozdrawiam