Kwestia wymagania uprawnień SEP przy wymianie butli i akumulatorów w wózkach widłowych wzbudza od pewnego czasu żywą dyskusję. Opinie w tej sprawie są podzielone, w tym przypadku najlepiej pochylić się nad przepisem, który tę kwestię bezpośrednio reguluje.
Podstawą prawną w tym przypadku jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. (Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828, Dz.U. 2005 nr 141 poz. 1189) – przesyłam je w zał.
Paragraf 4 mówi że: „§ 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;
2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.”
Zatem, jeżeli co najmniej jeden z wyżej wymienionych warunków nie jest spełniony, to wówczas pracownik powinien posiadać stosowne uprawnienia SEP.
Jak więc widać, wiele zależy od tego z jakim dokładnie urządzeniem lub instalacją mamy do czynienia, a ponad to, w jakim stanie jest dokumentacji techniczna i czy są opracowane zasady obsługi urządzenia. Osobiście moją największą wątpliwość budzi zapis: „ … jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi; …”, ponieważ nie jest sprecyzowane czym jest owa „dokumentacja urządzenia” – zakładam że chodzi o DTR (Dokumentację Techniczno Ruchową) / instrukcję eksploatacji tworzoną przez producenta, ale czy za takową dokumentację można by uznać np. instrukcję stanowiskową?
8 godzin bezpieczna wymiana butli gazowej (szkolenie z wymiany butli jest potrzebne przy wozkach napedzanych tym paliwem, oczywiscie operator nie musi byc przeszkolony w tym zakresie by prowadzic wozek, ale nie moze samodzielnie wymienic butli)
8-godzinne szkolenie z bezpiecznej wymiany butli, realizowane jest na podstawie programu szkolenia wydanego przez UDT. W powyższym artykule zostało postawione pytanie, czy poza 8-godzinnym szkoleniem z bezpiecznej wymiany butli gazowej, a nawet czy poza uprawnieniami wydanymi przez UDT do obsługi wózków, operator który ma wymieniać butle, powinien także posiadać tzw. „uprawnienia SEP” (elektroenergetyczne)?
Pytanie wydaje się tym ważniejsze, że od 2018 r. uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych mogą być wydawane jedynie po egzaminie UDT. A szkolenia przygotowujące do przystąpienia do egzaminu UDT, nie muszą być realizowane na podstawie programów UDT (nie ma takiego formalnego wymogu). W praktyce wygląda to tak, że na różnych kursach są omawiane zagadnienia związane z wymianą butli, ale na pewno nie trwa to 8 godzin.
A co z tymi butlami w wózkach ??
Dzień dobry,
UDT wydaje uprawnienia (zaświadczenie kwalifikacyjne) do obsługi i konserwacji w kategoriach określonych w Rozporządzeniu sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Kategorie te nie różnicują uprawnień ze względu na rodzaj napędu (elektryczne, spalinowe, spalinowe z butlą gazową). Jednym słowem posiadając uprawnienia (zaświadczenia kwalifikacyjne) do obsługi wydane przez UDT w jednej z dwóch kategorii, można obsługiwać wszystkie urządzenia w danej kategorii bez względu na udźwig oraz rodzaj napędu.