Manipulator czy żuraw stacjonarny? Case study na przykładzie urządzenia DALMEC

manipulator ręczny czy żuraw stacjonarny

Żuraw z napędem ręcznym DALMEC

 

Od jednego z naszych klientów otrzymaliśmy następujące zapytanie:

„Do naszego zakładu produkcyjnego zakupiliśmy kilka urządzeń, które producent w swojej dokumentacji określa mianem manipulatorów przemysłowych. Konkretny model to:  DALMEC Partner Equo typ PEC o udźwigu 2 t.

Na etapie zakupu dostawca wskazywał, że wszystkie napędy będą realizowane ręcznie i tak faktycznie jest, jednak ruch w osi Z wspomagany jest za pomocą siłownika pneumatycznego.

Czy to urządzenie powinno być zarejestrowane w UDT? Jeśli tak, to jaka kategoria i forma dozoru będą właściwe? Czy należy zapewnić obsługę i konserwację z uprawnieniami?”

Po analizie dokumentacji technicznej, stwierdzono że przedstawione urządzenie firmy DALMEC typu PEC jest żurawiem stacjonarnym z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów znajdujący się w grupie maszyn o udźwigu do 2000 kg. Urządzenia obsługiwane jest ręcznie i posiada wyposażenie w postaci siłowników pneumatycznych równoważących, które wspomagają przemieszczanie ładunku. Zasada działania manipulatorów polega na równoważeniu obciążenia. Urządzenia pracują jak „balancery”, które można zaklasyfikować jako urządzenia techniczne o napędzie ręcznym. W związku z powyższym:

  • urządzenie posiada formę dozoru „uproszczony”,
  • od operatorów nie wymaga się uprawnień do obsługi,
  • urządzenie należy objąć stałą konserwacją zgodną w wymogami Dozoru Technicznego,
  • jednostki Dozoru Technicznego (UDT) nie prowadzą dla tego typu urządzeń żadnych badań technicznych za wyjątkiem poawaryjnych i powypadkowych,
  • eksploatującego (właściciela) obowiązuje przestrzeganie przepisów Dozoru Technicznego m.in. zgromadzenie dokumentacji technicznej i uzupełniającej.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. poz.2176)

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości I Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz.U. poz. 1008).