Kiedy weszła w życie nowelizacja Ustawy o Dozorze Technicznym?
Dnia 1 stycznia 2019 roku weszła w życia nowelizacja Ustawy o Dozorze Technicznym
Na jaki czas będą wydawane uprawnienia UDT?
Jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w nowelizacji Ustawie o Dozorze Technicznym jest wprowadzenie czasowych uprawnień do obsługi i konserwacji. Do tej pory świadectwa kwalifikacyjne (potocznie nazywane uprawnieniami) do obsługi poszczególnych urządzeń wydawane przez UDT, TDT i WDT (odpowiednio Urząd Dozoru Technicznego, Transportowy Dozór Techniczny i Wojskowy Dozór techniczny) wystawiano bezterminowo. Zmiana zakłada wprowadzenie ograniczonego terminu ważności uprawnień, który będzie wynosił od 5 do nawet 10 lat. Po tym okresie uprawnienia będą mogły być przedłużone nieodpłatnie na wniosek zainteresowanego, jeśli oświadczy, że w okresie ostatnich 5 lat przepracował przynajmniej 3 lata obsługując dane urządzenie. W innym przypadku uprawnienia wygasną, i aby uzyskać je na nowo po raz kolejny trzeba będzie przystąpić do egzaminu przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego.
Warto raz jeszcze podkreślić że przedłużanie uprawnieniń do obsługi urządzeń będzie bezpłatne i będzie odbywało się na wniosek zainteresowanego – czyli osoby której uprawnienia mają wkrótce wygasnąć. Co najmniej 3 miesiące przed datą końca ważności uprawnień, będzie ona musiała złożyć pisemny wniosek. We wniosku tym oprócz numeru wygasających uprawnień znaleźć się będzie musiała także klauzula w której osoba ubiegająca się o przedłużenie uprawnień pod groźbą odpowiedzialności karnej zadeklaruje wykonywanie czynności przy danym urządzeniu przynajmniej 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat. Ustawodawca nie przewiduje obowiązku dołączania żadnych dokumentów potwierdzających informacje ujęte w oświadczeniu, a jedynie wskazuje na odpowiedzialność karną za składanie fałszywych oświadczeń.
Co z uprawnieniami wystawionymi na podstawie Ustawy o Dozorze Technicznym z sprzed nowelizacji?
Uprawnienia wydane na podstawie poprzedniej wersji Ustawy o Dozorze Technicznym z dnia 21.12.2000 r., na mocy nowych przepisów także staną się terminowe i ich posiadacze będą zmuszeni przedłużać ich ważność w UDT na podstawie oświadczeń lub będą przystępować do ponownych egzaminów kwalifikacyjnych. Sytuacja ta, dotyczy wszystkich uprawnień, które zostały wydane jako bezterminowe (na dokumencie jakim jest plastikowa karta, nie ma podanej daty ważności tego dokumentu). Zasadniczo, w większości będą to uprawnienia wydane przed 01.06.2019 r. Okres ważności takich uprawnień (które były wystawione jako bezterminowe) wynosi 5 lat i jest liczony od dnia wejścia w życie nowej ustawy tj. od 01.01.2019 roku. Przykład: jeśli pracownik zdał egzamin UDT i zdobył uprawnienia do obsługi układnic magazynowych w dniu 31.05.2019 r. (lub wcześniej), to pomimo tego iż na jego uprawnieniach nie ma daty ważności, to zachowują one ważność jedynie do 01.01.2024 r.
Z czego wynikają projektowane zmiany w Ustawie o Dozorze Technicznym?
Argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem ma być dbałość o bezpieczeństwo przy użytkowaniu urządzeń szczególnie niebezpiecznych, do jakich należą m. in. Urządzenia Transportu Bliskiego (UDT). Do tej pory mogła mieć miejsce sytuacja, w której osoba po zdobyciu uprawnień wiele lat temu, przez dłuższy czas (np. kilka lub nawet kilkanaście lat) nie obsługiwała tego typu urządzeń, a w myśl przepisów wciąż miała do tego prawo. Powyższy argument wydaje się zasadny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ciągły dynamiczny rozwój urządzeń objętych dozorem technicznym, który dotyczy praktycznie wszystkich aspektów ich funkcjonowania, począwszy od ich budowy, parametrów, sposobów sterowania, stosowania nowych konstrukcji, materiałów, technologii aż do wdrażania nieznanych wcześniej rozwiązań w tym dużej ilości urządzeń zabezpieczających nie występujących w starszych urządzeniach.
Co z wzajemnym uznawaniem świadectw wydawanych przez UDT, WTDT i WDT?
Istotną zmianą z perspektywy przedsiębiorców może być zapis w ustawie o odgórnym uznawaniu przez poszczególne dozory (UDT, TDT, WDT) zaświadczeń kwalifikacyjnych wydawanych przedsiębiorstwom w zakresie potwierdzających umiejętności czynności przeróbki plastycznej i obróbki cieplnej w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wykonywania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych. Wzajemnemu uznaniu będą podlegały także świadectwa kwalifikacyjne na obsługę i konserwację poszczególnych urządzeń.
Czy będzie możliwość otrzymywania dokumentów z UDT w formie elektronicznej?
Ciekawa propozycją zawartą w projekcie ustawy jest możliwość (fakultatywna) otrzymywania protokołów z badań/ czynność przeprowadzonych przez UDT w formie elektronicznej. Wiąże się to z rozwojem cyfrowej platformy do obsługi klientów rozbudowywanej przez Urząd Dozoru Technicznego (https://eudt.gov.pl/). Spowoduje to łatwiejszy i szybszy obieg dokumentów oraz ograniczy koszty kancelaryjne.
Czy pojawią się jeszcze jakieś inne zmiany ?
Nowa ustawa s przewiduje wiele innych zmian. min. zmianie ulegnie wysokości opłaty egzaminacyjnej, ma ona wynosić 3,75% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (na chwilę obecną w 2021 r. jest to 193,78 zł) i będzie ona co roku waloryzowana. W projekcie nowelizacji ustawy pojawia się nowe definicje pojęć związanych z eksploatacją urządzenia podlegającego UDT. Chodzi tu o doprecyzowanie określeń takich jak modernizacja”, „naprawa”, „konserwacja” . Dookreślenie tych pojęć ułatwi wzajemne kontakty między inspektorami a przedsiębiorcami.
Podsumowanie
Reasumując nie ma powodu by bać się nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym. Wydaje się, że zmiany zaproponowane w nowelizacji idą w dobrym kierunku i pomogą usprawnić kontakty przedsiębiorców z UDT. Jeśli chodzi o wprowadzenie czasowości uprawnień kwalifikacyjnych do obsługi i konserwacji urządzeń podlegających UDT to wydaje się mieć to swoje uzasadnienie w bezpieczeństwie obsługi tychże urządzeń. Ponadto ustawodawca zadbał aby zmiana ta była jak najmniej uciążliwa dla przedsiębiorców i ich pracowników. Warto jednak mieć na uwadze terminy i pamiętać iż dotychczasowe uprawnienia obowiązują jedynie 5 (bądź w pewnych przypadkach 10) lat od 1 stycznia 2019 r.
Witam , czy osobe ktora zdala egzamin w 2018 roku będą obowiazywac te przepisy?
Dzień dobry.
Tak – wszystkie zmiany opisane zarówno w ustawie jak i w zmienionych rozporządzeniach będą dotyczyły także osób, które zdobyły uprawnienia UDT przed wejściem w życie tych zmian, czyli na przykład w 2018 r.
Pozdrawiam
Uprawnienia na podesty ruchome UTD uzyskałem w roku 2006 czy utraciły one ważność proszę o odpowiedź dziekuje
Dzień dobry.
Pańskie uprawnienia są jeszcze ważne. Przepis wprowadzający terminowość uprawnień wszedł w życie 01.01.2019 r. i od tego dnia biegnie 5-letni okres, przez jaki Pana uprawnienia będą jeszcze ważne. Proszę pamiętać, że aby przedłużyć ważność uprawnień (o ile spełniony jest warunek określony w przepisach), to musi złożyć Pan stosowny wniosek do UDT co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu ważności swoich uprawnień.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
Czy moje uprawnienia na wózki widłowe są warzne robiłem je w 28.05.2012 wraz z nimi dostałem uprawnienia po angielsku na cała unie
Dzień dobry.
Jeśli otrzymał Pan uprawnienia wydane przez UDT, to ten dokument będzie ważny jeszcze przez niecałe 5 lat.
Z Pana opisu wynika, że raczej otrzymał Pan zaświadczenie o ukończeniu kursu z firmy szkoleniowej (częstą praktyką było wystawianie takich dokumentów także w językach obcych np. po angielsku). Na podstawie takiego zaświadczenia pracodawcy mogli do 9.08.2018 r. wystawiać imienne zezwolenie do obsługi wózków na terenie swojego zakładu pracy. Od 10.08.2018 r. już nie mogą tego robić. Więc pytanie brzmi, czy zmienił Pan pracodawcę po 09.08.2019 r. – jeśli tak i jeśli zgodnie z moimi przypuszczeniami nie ma Pan uprawnień UDT, to nie może Pan obsługiwać wózków do czasu otrzymania uprawnień wydanych przez UDT.
Jeśli jednak nie zmieniał Pan pracodawcy po 09.08.2018 r.:
imienne zezwolenia wystawione przez pracodawcę do 31.12.2004 r. zachowują ważność do 31.12.2019 r.
imienne zezwolenia wystawione przez pracodawcę od 01.01.2005 r. do 31.12.2014 r. zachowują ważność do 31.12.2020 r.
imienne zezwolenia wystawione przez pracodawcę od 01.01.2015 r. do 09.08.2018 r. zachowują ważność do 31.12.2021 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry. Mam takie same uprawnienia ,ale zrobiłem inne na suwnice typu 1 UDT na prowadzenie
Ransportu bliskiego czy to uwzględnia też certyfikat na wózki ?
Witam, zdobyłam uprawnienia na tzw. I WJO na legitymacji mam datę ważności 5lat czy po upływie tych 5 lat mam nadal uprawnienia ważne tylko automatycznie na II wjo? Bo zapisując się na kurs i egzamin usłyszałam że I WJO jest ważna na 5 lat a na II wjo 10.. jeśli zrobie kategorie I mam automatycznie uprawnienia na niższe kategorie. Więc jak długo jest ważna ta sama legitymacja jeśli będę jej używała do obsługi wózków widłowych nie specjalistycznych?
Prawo nie działa wstecz, wielokrotnie się to powtarza, to dlaczego robiąc uprawnienia dwa lata temu zostałem potraktowany jak tegoroczni kursanci? To jest zgodne z prawem?
Dzień dobry.
Dziękuję za głos w dyskusji. Rozumiem przedstawione argumenty i wiem, że może czuć się Pan – podobnie jak wiele innych osób – rozczarowany lub nawet oszukany.
Trudno jednak ustosunkować mi się do Pana wpisu, bo autorem tych przepisów jest Ministerstwo i to tam powinny trafić tego typu zastrzeżenia.
Ja staram się w każdy możliwy sposób pomóc operatorom wózków i posiadaczom uprawnień UDT odnaleźć się w obecnej sytuacji, służąc radą i wyjaśniając jak obecnie obowiązujące przepisy należy rozumieć, interpretować i stosować w konkretnych przypadkach.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę o zadanie pytania wraz ze szczegółowym opisem sytuacji w jakiej się Pan znajduje.
Jak zwykle postaram się pomóc.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam posiadam uprawnienia na żurawie samojezdne ||ż tylko ze mam wpisane typ z chwytakiem do drewna. Robilem je 6 lat temu. Czy teraz aby pracować na zurawiu samojezdnym. Muszę zrobić egzamin na nowo czy jak je wymienię to już będzie bez wpisanego typu? Pozdrawiam
Dzień dobry.
Żurawie samojezdne z chwytakiem do drewna to bardzo specyficzne urządzenie, którego obsługa różni się od innych „HDS’ów”, w związku z tym jeżeli na uprawnieniach z jakiegoś względu pojawiła się taka adnotacja, to należy ją traktować jako ograniczenie do obsługi tylko takich urządzeń.
Jeśli chce Pan obsługiwać inne żurawie samojezdne, to powinien Pan zdać egzamin na nowo.
Odnośnie pytania: „czy jak je wymienię to już będzie bez wpisanego typu„, to na ten moment ani ja, ani przedstawiciele UDT nie są w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie – mówić inaczej, nie wiadomo. Na tego typu kwestie i problemy jest jeszcze trochę czasu, bo pierwsze uprawnienia będą wymieniane / przedłużane dopiero pod koniec 2023 r., więc jest nadzieja że do tego czasu pojawią się jakieś wytyczne z ministerstwa, a może nawet zostaną zaktualizowane przepisy, które prawdopodobnie przez niedopatrzenie w ogóle nie precyzują tej kwestii. Nie jest to jedyna „luka” w przepisach, wobec czego jakaś szansa na poprawienie przepisów jest.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Wygląda na to że prawo działa wstecz.. pozdrawiam
Nie do końca jest tak.
Moim zdaniem chodzi o kasę, bo wcześniejsze uprawnienia imienne zostały zlikwidowane.
Problemem jest, że wiele osób ma sporo uprawnień i zamiast skupić się na pracy, to będą jeździć po pseudo-szkoleniach i egzaminach. A to są koszty.
Ja sam mam uprawnienia na poniższe pozycje:
– prawo jazdy: kategoria B – dożywotnio
– laweta B+E – dożywotnio?
– koparko-ładowarka, podstawowy czyli chyba 3?
– uprawnienia spawacza gazowego, moduł pierwszy i drugi (płaskowniki i rury) – 2/3lata, zależy jak komuś chce się bawić
– uprawniania wodę – 5 lat
-uprawnienia na gaz – 5 lat
– uprawniania na wózek widłowy (nie ważne, bo imienne… nawet nie mam chęci odnawiać, bo praktycznie nie używałem)
-konserwatora podestów ruchomych – 5 lat
-operatora podestów ruchomych – 5lat
Jakbym miał te wszystkie uprawniania odnawiać., to miałbym tydzień wyjęty z życia jak nie dłużej.
Nie wiem, jak to wygląda z koparko-ładowarką? Czy nadal są dożywotnie?
W zasadzie jest strasznie namieszane i zamiast tworzyć stanowiska pracy, to je likwidujemy.
Przeszkól teraz wszystkich pracowników na ubijarki, podesty, maszyny budowlane i inne… To są potworne koszty.
A później padają pytania od klientów: „Czemu tak drogo?” – W przyszłości zapewne weźmie kogoś bez uprawnień, bo po co ma przepłacać.
Zdałem dziś egzamin II WJO. już dziś mogę jeździć wózkiem czy muszę poczekać na dokument potwierdzający uprawnienia?
Dzień dobry.
Gratuluję zdanego egzaminu!
Odpowiadając jednym słowem: nie. W świetle obowiązujących przepisów, każdy operator może obsługiwać urządzenia dopiero po „fizycznym” otrzymaniu uprawnień w postaci plastikowej karty. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku prawa jazdy – nie należy po zdanym egzaminie wsiadać do auta i wracać samodzielnie do domu ;-).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam , mam pytanie, czy moje uprawnienia na suwnicę wydane w 2008 roku są jeszcze ważne??
Dzień dobry,
podobnie jak w przypadku poprzedniego Państwa pytania chciałbym przypomnieć, że zaświadczenia kwalifikacyjne (uprawnienia) wydanie przez UDT jako bezterminowe, zachowują ważność przez okres 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym tj. będą ważne do dnia 31.12.2023. Po tym terminie zaświadczenia kwalifikacyjne wydane jako bezterminowe tracą ważność. Zaświadczenie kwalifikacyjne (uprawnienia) można przedłużyć spełniając określone warunki i składając odpowiedni wniosek w formie papierowej lub elektronicznej najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień tj. do końca września 2023.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy przy składaniu wniosków o przedłużenie ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) wydanych przez UDT przy pomocy platformy:
Zdalem egzamin na kierowce wozkow jezdniowych w 2009 roku i dostalem tylko dyplom bez karty. Czy teraz juz nie moge jezdzic wozkiem ,tamten dyplom sie nie liczy?
Dzień dobry,
to zależy, jeśli nie posiada Pan zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) wydanych przez UDT i zmienił Pan pracodawcę to nie może Pan według nowych przepisów u nowego pracodawcy legalnie obsługiwać wózków. Jeśli od wielu lat pracuje Pan wciąż u tego samego pracodawcy to dyplom który Pan posiada umożliwił wystawienie pozwoleń wewnątrz zakładowych które wciąż mogą upoważniać od obsługi wózków. Szczegóły poniżej:
W dniu 14 października 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Zmiany w nim zawarte polegają na wydłużeniu okresów przejściowych, w których obowiązują pozwolenia wewnątrzzakładowe wydane przed 10.08.2018 r. Po tej dacie pracodawca nie może udzielać nowych pozwoleń, a nowozatrudnieni pracownicy muszą posiadać uprawnienia państwowe wydane przez UDT.
W związku ze zmianą przepisów, osoby które posiadają imienne pozwolenia wydane przez pracodawców ulegają stopniowemu wygaszaniu zgodnie z datą ich wystawienia i tak zezwolenia:
wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. do 10.08.2018 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.
Warto raz jeszcze podkreślić, że nowo zatrudnieni pracownicy mogą obsługiwać wózki widłowe jedynie na podstawie uprawnień wydawanych przez Dozór Techniczny (UDT, TDT, WDT) a powyższe terminy ważności pozwoleń wewnątrz zakładowych dotyczą tylko osób które przez cały okres od wystawienia tego typu pozwoleń pracują u tego samego pracodawcy.
Dzień dobry,
zasadniczo nie. Jeśli nie posiada Pan uprawnień wydanych przed UDT (zaświadczeń kwalifikacyjnych) do obsługi wózków w odpowiedniej kategorii to pracodawca niepowinien dopuścić Pana do pracy wózkiem widłowym. Dawniej można było obsługiwać wózki na podstawie pozwoleń wewnątrzzakładowych, dziś dzieje się to tylko w wyjątkowych sytuacjach (jeśli pracujemy w jednym miejscu od wielu lat na podstawie pozwoleń wewnątrzzakładowych wydanych kilka lat wcześniej). Szczegółowo ta kwestię opisuje nasz wcześniejszy wpis, zachęcam się do zapoznania z nim:
https://well-done.pl/jak-dlugo-obowiazuja-imienne-zezwolenia-do-obslugi-wozkow-jezdniowych-podnosnikowych-zmiana-terminow-waznosci-pozwolen-wewnatrzzakladowych-w-zwiazku-z-nowelizacja-rozporzadzenia/
Czy jeżeli tata ma wydane państwowe uprawnienia do obsługi żurawi kołowych w1988 bezterminowo też tracą ważność,?
Jeżeli tak to gdzie należy złożyć wniosek o przedłużenie?
Dzień dobry,
tak, wszystkie uprawnienia wydane jako bezterminowe w UDT/TDT/WDT tracą ważność do końca 2023. Można je przedłużyć składając pisemny wniosek w formie elektronicznej lub papierowej w UDT. Sam formularz dostępny jest na stronie urzędu, tam też można zalogować się do portalu eUDT by wniosek złożyć w formie elektronicznej.
Proszę uważać by wpisać odpowiednią kategorię przedłużanych uprawnień zgodnych z obecnie obowiązującym zakresem uprawnień (zawartym w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji […]) By uniknąć ewentualnych błędów mogą Państwo skorzystać ze strony Generator wniosków, która ułatwia cały ten proces i chroni przed ryzykiem odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych.
A co jeśli zdałem egzamin na wózki widłowe II WJO w 2018r. i nie miałem potem z tym styczności skąd miałem wiedzieć o zmianie w ustawie Dozoru Technicznego. Pytanie brzmi czy w takim przypadku mogę się jakoś odwołać żeby nie przystępować do egzaminu ponownie?
Dzień dobry,
obawiam się że nie istnieje możliwość odwołania się od utraty uprawnień w wyniku zmiany zapisów w ustawie o dozorze technicznym. Obowiązuje tu zasada Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość przepisów prawnych, nie zwalnia z ich stosowania.
Witam, a jeśli jestem instruktorem i wykładowca nauki jazdy wózkami jezdniowymi i prowadzę jednoosobowa działalność to kto mi ma potwierdzić ciągłość uprawnieni/ Dodam, że nie mam wózka i szkole u innych wnioskodawców/
Pozdrawiam
Zgodnie z treścią nowego rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji przy obsłudze i konsekracji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych, wniosek o przedłużenie ważności uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych) pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń składa sam zainteresowany, czyli posiadacz uprawnień. Przepisy w obecnej formie nie przewidują żadnego innego sposobu potwierdzania ani kontrolowania prawdziwości składanego oświadczenia.
Witam mam pytanie. Jeśli miesiąc temu zdałem egzamin teoretyczny na podest (zwyżka), który nie miał ważnego badania UDT i mam mieć powtórny egzamin, to czy teoria jest dalej ważna czy muszę od nowa wszystko zdawać?
Dzień dobry.
Niestety, ale egzamin UDT traktowany jest jako jedna całość, więc trzeba będzie znowu zdawać wszystko.
Witam . W maju 2019 zdałem egzamin udt na wózki widłowe. Uprawnienia dostałem bezterminowe. Czy muszę ponownie przystapic do egzaminu i zdobyć uprawnienia terminowe ?
Dzień dobry.
Nie musi Pan ponownie przystępować do egzaminu aby uzyskać uprawnienia terminowe. Pana uprawnienia pomimo iż były wystawione jako bezterminowe, z mocy nowego rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji… oraz z mocy ustawy o dozorze technicznym z dnia 21.12.2000 (z późn. zm.) stały się terminowe. Teraz wystarczy, że będzie Pan pilnował terminu w jakim należy złożyć wniosek o przedłużenie ważności uprawnień wraz ze stosownym oświadczeniem, którego wzór znajduje się w rozporządzeniu. W pana przypadku, wniosek o przedłużenie ważności uprawnień powinien trafić do UDT nie później niż na 3 miesiące przed końcem ważności pana uprawnień. Pana uprawnienia zachowują ważność przez 5 lat od daty wejścia w życie ostatniej aktualizacji ustawy o dozorze technicznym, czyli od 01.01.2019 r. Jak łatwo policzyć, musi Pan złożyć wniosek do UDT najpóźniej 31.08.2023 r.
Link do nowego rozporządzenia w którym znajdzie Pan wzór wniosku o przedłużenie ważności uprawnień znajduje się tutaj: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001008/O/D20191008.pdf
Link do najnowszych zmian w ustawie o dozorze technicznym: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002518/O/D20182518.pdf
Dzień dobry. W prosty i logiczny sposob tego nie ogarniemy. To brutalny wyzysk pisu na nas. Na Tych co maja juz uprawnienia panstwowe. Jaki baran wymyślił te przepisy /pseudo/ dotyczace tych co juz zdali panstwowy egzamin. Prosze nie pisac rząd czy ministerstwo. Jest to brednią. Moze jutro wymyślą analogicznie! ,ze moja matura traci waznosc a moze i pana dyplom bo roznosi pan gazety w niemczech a nie pracuje w zawodzie, to samo tyczy sie kierowcow kat. roznych. Pytanie. Przeciwko komu wnieść wniosek o podejrzeniu popelnieniu p-stwa w zzwiazku z tym bublem piso prawnym. Ja zdajac egzamin przed komisja państwową mielem z mocy ustawy gwarantowane bezterminowe przywileje posiadania tego plastiku. Moj wpis nie ogarnia w pelni emocji z jakimi sie spotkalem ale licze na odpowiedz na moje pytanie gdyz chetnie wytocze proces tym … Wiemy o kogo chodzi. Marek
Dzień dobry.
Dziękuję za opinię i głos w dyskusji. Rozumiem Pana emocje, bo wiele osób czuje się oszukanych i podnosi argumenty, że prawo nie powinno działać wstecz. Niestety, ja osobiście nie mam wpływu na kształt przepisów, a jedynie staram się pomóc w ich zrozumieniu i w stosowaniu ich w praktyce.
Odpowiadając na Pana pytanie. Zasadnicze zmiany pojawiły się w ustawie, którą jak wiadomo przegłosował Sejm, Senat a następnie podpisał Prezydent.
Rozporządzenia, są traktowane jako akty wykonawcze mające na celu wdrożenie przepisów ujętych w ustawach. Jak wiadomo w Polsce rozporządzenia wydaje: Minister, Rada Ministrów lub Prezes Rady Ministrów.
Pozdrawiam i życzę dużo spokoju i cierpliwości 🙂
Jak Pan to policzył? Że Pan Lessek musi złożyć wniosek do UDT najpóźniej 31.08.2023 r.?
Przepraszam najmocniej za literówkę (mój błąd). Ostateczny termin na złożenie wniosku w przypadku użytkownika Lessek to oczywiście 30.09.2023 r.
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę zgłosić człowieka by UDT sprawdził jego wiedzę na temat obsługi urządzeń? Czy kwalifikacje , które posiada zostały wydane we właściwy sposób i na jakiej podstawie? Bo moim zdaniem osoba ta nie ma pojęcia na temat obsługi urządzeń transportu bliskiego. Stwarza zagrożenie , nie myśli o tym co robi , nawet nie wie co robi lub co zrobić. Uważam , że osoby , które nie potrafia prawidłowo wykonać swoją pracę. Powinny mieć cofnięte uprawnienia by zapobiec wypadkom z udziałem maszyn. W tym przypadku kwalifikacje 1WJO. Chce zgłosić taka osobę.
Witam a jest szczegółowo opisane które uprawnienia na ile lat? Bo piszecie ze od 5 do 10?
Dzień dobry.
Tak, jest to szczegółowo opisane w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji przy obsłudze i konsekracji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Okres ważności uprawnień wynosi albo 5 lat albo 10 lat. Tutaj w załączniku nr 3 znajdują się szczegóły: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001008/O/D20191008.pdf
Gdyby nie mógł Pan znaleźć, proszę podać o jaką kategorię dokładnie chodzi.
Dobrze rozumiem, że dotychczasowe II WJO są ważne przez 10 lat?
Uprawnienia, które wcześniej określane były kat. II WJO (w nowych przepisach nie ma już podziału na dotychczasowe kategorie), zachowują ważność przez 10 lat, pod warunkiem że zostały zostały uzyskane na podstawie nowego rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji… z 1.06.2019 r. Innymi słowy, procedura egzaminacyjna polegająca na złożeniu wniosku do UDT, musiała się rozpocząć nie wcześniej niż 1.06.2019 r. Mówiąc jeszcze inaczej – jeśli ktoś zdawał nowy egzamin UDT w formie pisemnej (test wyboru a,b,c,d) to otrzyma uprawnienia w kategorii II WJO na 10 lat.
Jeśli natomiast otrzymał Pan uprawnienia wcześniej i na „starych zasadach” egzaminowania (forma ustna – 5 pytań otwartych), to takie uprawnienia będą ważne przez 5 najbliższych lat. Po ich przedłużeniu (pod warunkiem spełnienia kryterium obsługi urządzenia przez minimum 3 lata, w okresie ostatnich 5 lat i po złożeniu wniosku o przedłużenie ważności uprawnień do UDT w odpowiednim terminie), zostanie wydany Panu nowy dokument na okres 10 lat.
W prostych słowach – ważność wszystkich „starych” uprawnień UDT to 5 najbliższych lat (nastąpi taki jakby reset). A przedłużanie będzie już według nowych przepisów na 5 (odnośnie np. podestów / zwyżek) lub na 10 lat (np. w przypadku wózków II WJO)
Z pozdrowieniami
Witam jak mozna uzyskac przeglad i odbior przez udt chwytaka i przyczepy hwytak z hydrofastu a przyczepa samodzielnie zrobiona i jest problem z przyczepa bo nie ma na to papierow i legalizacj i certyfikaty a chwytak jest przyspawany do przyczepy i pan z udt powiedzial ze nie wyda zgodnego papierka
Dzień dobry.
Niestety, ale nie zajmujemy się rejestracją urządzeń UDT. Jednakże posiadana wiedza nt. przepisów podpowiada mi, że faktycznie w opisanym przypadku mogą był kłopoty z rejestracją urządzenia, szczególnie jeśli mamy do czynienia z samoróbkami, które nie posiadają dokumentacji (w tym np. deklaracji zgodności).
Sugeruję zapytać wprost inspektora, który zajmuje się tematem, czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji, a następnie zastosować się do jego porad.
Proszę wziąć pod uwagę, że inspektorzy działają na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów i w niektórych przypadkach (a z takim prawdopodobnie mamy tutaj do czynienia) po prostu nie mogą postąpić inaczej i muszą odmówić rejestracji.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Jak długo będą ważne moje uprawnienia UDT w kategorii II WJO wydane 11.10.2005 roku?
Dzień dobry.
Będą ważne do 01.01.2024 r.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Witam. Mam pytanko jeżeli powiadam uprawnienia na żurawie samojezdne i żurawie przenośne oraz wózki widmowe 1wjo ze zmiennym wysiegiem. I teraz na wszystkich tych maszynach pracuje ale łącznie nie wyjdzie mi po 3 lata i co wtedy??? Kurs i od nowa kasę i egzaminy
Dzień dobry.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest dokładnie tak, jak Pan napisał. Jeśli nie wyjdzie Panu minimum 3 lata pracy polegającej na obsłudze urządzeń, do obsługi których posiada Pan uprawnienia, to po 5 latach stracą one swoją ważność z mocy przepisu.
Wówczas aby móc obsługiwać te urządzenia, powinien Pan ponownie przystąpić do egzaminu UDT co oczywiście wiąże się z opłatami egzaminacyjnymi. Na chwilę obecną jest to 171,94 zł za każdy egzamin, a na każde urządzenie składa się odrębny wniosek.
Mam jednak dobrą wiadomość – w ramach nowych przepisów zostało wrzucone do jednego worka kilka typów żurawi. Zatem jeśli obecnie ktoś na podstawie aktualnych przepisów uzyska uprawnienia do obsługi żurawi samojezdnych, to z mocy przepisu będzie mógł także obsługiwać żurawie przewoźne i przenośne oraz stacjonarne.
Druga dobra wiadomość – kurs przed egzaminem UDT jest nieobowiązkowy, ale mocno pomaga w zdobyciu i usystematyzowaniu wiedzy a w konsekwencji w zdaniu egzaminu. Szczerze mówiąc to nie słyszałem o żadnym przypadku, że egzamin UDT zdał ktoś, bez odbytego kursu / szkolenia. Oczywiście teoretycznie jest to możliwe, ale niezwykle trudne.
To jest zlodziejstwo. Zasilenie dziur w budzecie. Dla mnie to nie sa argumenty. O takich rzeczach decyduje pracodawca czy dopusci taka osobe do pracy jezli kilka lat temu robila uprawnienia na cos. Sa wewnetrzne szkolenia i sprawdzanie takich osob. Na zachodzie zande UDT nie jest potrzebne. Wystarczy tylko miec kurs przetlumaczony w jezyku obcym.
Dzień dobry.
Dziękuję za podzielenie się swoim zdaniem – ma Pan do tego pełne prawo co w pełni szanuję.
Komentarz został przeze mnie wyedytowany, ponieważ strona internetowa http://www.well-done.pl, artykuły i wpisy na forum powinny mieć charakter ekspercki i merytoryczny. Z całych sił staram się pomóc wszystkim zainteresowanym w zrozumieniu zachodzących zmian w przepisach i w ich stosowaniu w praktyce.
Uprzejmie proszę Pana i wszystkie inne osoby korzystające z niniejszego forum o powstrzymanie się od komentarzy politycznych, niecenzuralnych słów i sformułowań.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Ile będą ważne uprawnienia IS dla Urządzeń Transportu bliskiego? Wydane dnia 13.11.2017 roku.
Dzień dobry.
Uprawnienia wydane dnia 13.11.2017 r. zachowują ważność do 01.01.2024 r.
Można będzie oczywiście złożyć wniosek o przedłużenie ich ważności.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam , spóźniłam się jeden dzień, tz wnioski złożyłam 3 października ( termin przedłużony do 2 października). Czy mogę się odwołać… Mąż ma wiele uprawnień.. dostałam przyjęcia wniosków
Dzień dobry.
Zgodnie z prawem, od każdej decyzji administracyjnej przysługuje prawo do wniesienia odwołania.
Uważam jednak, że w opisanym przez Panią przypadku nie ma to zupełnie sensu.
Fakt przyjęcia wniosków, oznacza tylko że trafiły one do urzędu (to takie potwierdzenie dostarczenia) a nie że urząd wydał lub wyda decyzję pozytywną.
Proszę pamiętać, że UDT jak sama nazwa wskazuje, jest urzędem, który musi działać na podstawie i w granicach prawa określonego w konkretnych przepisach. Urzędnicy i inspektorzy mają w wielu przypadkach „związane ręce” i nawet gdyby chcieli, to nie są w stanie postąpić inaczej (wbrew przepisom).
Chce zatrudnić nowego pracownika, który ma kurs na wózki jezdniowe wydany w 2015 roku, czy jego zaświadczenie jest ważne, egzamin nie był przeprowadzony przez UDT tylko ośrodek szkoleniowy.
Z formalnego punktu widzenia zaświadczenie wydane przez ośrodek szkoleniowy jest ważne. Jednakże ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, wskazuje że pracodawca począwszy od 9.08.2018 r. nie może już wydawać na tej podstawie tzw. wewnątrzzakładowych pozwoleń do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych (widłowych) na terenie swojego zakłady pracy.
A jak posiadam uprawnienia od lipca 2000 roku, to co wtym przypadku. Zaznaczam że cały czas pracuję na suwnic.
Dzień dobry.
W takim przypadku uprawnienia zachowują ważność do 01.01.2024 r.
Będzie można bezpłatnie i bez egzaminu przedłużyć ich ważność na 5 lub 10 lat (w zależności od rodzaju suwnicy) wysyłając do UDT wniosek o przedłużnie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego (pod warunkiem spełniania wymogu obsługi urządzenia przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Ktoś skończył kurs np. w 2000 r. Co z ważnością uprawnień na wózki i jaki jest tryb postępowania?
Z pytania nie wynika, czy chodzi o uprawnienia wydane przez UDT, czy też o zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez firmę szkoleniową.
Jeśli ktoś w 2000 r. zdał egzamin i otrzymał uprawnienia wydane przez UDT, to zachowują one ważność przez najbliższe 5 lat, po czym należy złożyć wniosek o przesłużenie ich ważności (zgodnie z opisywaną we wcześniejszych komentarzach i w artykułach procedurą).
Jeśli ktoś w 2000 r. ukończył kurs i otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez firmę szkoleniową, to taki dokument jest już nieważny i to od 09.09.2002 r., kiedy to w życie weszło rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy
przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Ten dokument uchylił ważność zaświadczeń wystawianych w poprzednim stanie prawnym (takie jest przynajmniej stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy).
Witam. mam uprawnienia UDT od 2013r. kiedy tracą ważność? Z tego co z rozumiałem z artykułu powinny w 2024.
Dzień dobry.
Tak – wszystkie uprawnienia UDT wystawione w oparciu o „stare” rozporządzenie w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji z 18.07.2001 r. (z późn. zm.) – czyli takie, w przypadku których wnioski egzaminacyjne wpłynęły do UDT do 31.05.2019 r. – zachowują ważność przez 5 lat. Tak jest też w przypadku opisanym w pytaniu.
Podstawą prawną jest w tym przypadku zapis z ustawy o dozorze technicznym (aktualizacja z 9.11.2018 r.):
„Art. 3. 1. Zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przed dniem 1 czerwca 2019 r. osobom, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, zachowują ważność przez okres 5 lat, chyba że przed upływem tego terminu zostaną cofnięte na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Zaświadczenia kwalifikacyjne wydane po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego wszczętego i niezakończonego przed dniem 1 czerwca 2019 r. osobom, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, zachowują ważność przez okres 5 lat, chyba że przed upływem tego terminu zostaną cofnięte na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.”
Kiedy wprowadzicie takie kryteria dla kierowców? jeżeli jednym z argumentów jest bezpieczeństwo?
Witam serdecznie.
Dziękuję za wpis i opinię. Pragnę przypomnieć, że zmiany wprowadziło ministerstwo a ich wdrożeniem wżycie zajmuje się m.in. UDT. Moja skromna osoba reprezentuje firmę szkoleniową Well-Done.pl. Nie jesteśmy ani autorem, ani pomysłodawcą tych przepisów. Moim celem jest jedynie pomoc wszystkim zainteresowanym w zrozumieniu i praktycznym zastosowaniu nowych regulacji w praktyce.
Jeśli ma Pan jakieś konkretne pytanie, to zachęcam do zadania go w komentarzu.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, 16.07 zdałem egzamin na II WJO. Jaki jest czas oczekiwania na dokument potwierdzający moje kwalifikacje? Czy jest opcja przyspieszenia wydania dokumentu? Pozdrawiam
Dzień dobry.
Gratuluję zdanego egzaminu! Uprawnienia są wysyłane do wnioskodawcy zazwyczaj w przeciągu 3-4 tygodni od daty egzaminu, ale zdarza się, że uprawnienia przychodzą po około 5-6 tygodniach. Praktycznie nie ma opcji, aby przyspieszyć wydanie dokumentu, gdyż procedura wygląda mniej więcej tak: po egzaminie komisja sporządza raport i składa go w swoim oddziale UDT (czasami następuje to 1 dzień po egzaminie a czasami nawet 4-5 – wszystko zależy od tempa działania komisji), następnie UDT składa zlecenie wystawienia uprawnień w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). O tempie wyprodukowania przez PWPW konkretnego dokumentu decyduje kolejność zgłoszeń (PWPW wytwarza także dowody osobiste, prawa jazdy i wiele innych dokumentów, w związku z czym proces ten trwa około 2-3 tyg.). Następnie należy doliczyć około 1-2 tygodnie na przesłanie pocztą dokumentów pomiędzy PWPW a wnioskodawcą. Jeśli wniosek był składany przez zainteresowaną osobę, to uprawnienia trafiają pod wskazany adres korespondencyjny i proces się kończy. Jeśli natomiast egzamin był organizowany za pośrednictwem firmy szkoleniowej lub pracodawcy, to czas oczekiwania może wydłużyć się o kilka kolejnych dni.
Jedyna opcja (która z formalnego punktu widzenia nie pozwala na obsługę urządzenia) jest taka, że można w swoim lokalnym oddziale UDT poprosić o wydrukowanie z systemu UDT raportu z egzaminu z imieniem, nazwiskiem i numerem uprawnień jaki został nadany. Podkreślam jednak, że operator może obsługiwać urządzenie jedynie na podstawie ważnego zaświadczenia kwalifikacyjnego, które powinien posiadać przy sobie wraz z dokumentem tożsamości.
Dzień dobry. Mam uprawnienia UDT na suwnice II S i windy wydane 08.1998r. I wózki jedniowe podnosnikowe II WJO wydane 27.06.2019r. Na wózki widłowe miałem egzamin ustny 5 pytań. Chciałbym się dowiedzieć do kiedy mam ważne uprawnienia.
Dzień dobry.
Z tego co Pan pisze, to wszystkie posiadane przez Pana uprawnienia (czyli na suwnice, dźwigi i wózki) zostały wystawione na podstawie „starych przepisów” i procedur, a więc zachowują one ważność przez najbliższe 5 lat, począwszy od 01.01.2019 r., czyli do 01.01.2014 r.
Aby skutecznie przedłużyć ich ważność na kolejny okres, powinien Pan wypełnić i złożyć w UDT wniosek o przedłużenie ważności zaświadczeń na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminy ich ważności.
UWAGA! Decydująca jest tutaj data wpłynięcia Pana wniosku o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego do UDT, więc warto zrobić to co najmniej kilka dni wcześniej (np. na początku września 2023 r.)
Pozdrawiam
Dobry wieczór. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli pracuje w zakładzie pracy i wykonuje prace na stanowisku na które mam uprawnienia to pracodawca wysyła taki wniosek do UDT o przedłużenie uprawnień? Czy ja sam osobiście muszę taki wniosek złożyć?
Dzień dobry.
Na początku krótko i konkretnie: przepisy mówią wyraźnie, że wniosek o przedłużenie ważności uprawnień składa ich posiadacz (uprawniony pracownik) i jest to wyłącznie jego obowiązek.
Mówi o tym rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z 21.05.2019 r.:
§ 7. 1. Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje na pisemny wniosek osób, o których
mowa w art. 22 ust. 3 ustawy (osoby obsługujące i konserwujące urządzenia techniczne), złożony w postaci papierowej lub elektronicznej do jednostki dozoru technicznego, która wydała zaświadczenie.
Natomiast w praktyce, szczególnie w dużych firmach, przewiduję że w ten proces w jakimś stopniu włączać się będą przełożeni / HR / BHP. Prawdopodobnie będzie to wyglądało tak, że w odpowiednim momencie pracownik otrzyma od przełożonego / HR / BHP wniosek (być może wstępnie wypełniony) o przedłużenie ważności zaświadczeń do podpisu, a wysyłką zajmie się firma. Wydaje mi się, że z perspektywy zapewnienia ciągłości pracy i zgodności z obowiązującymi przepisami, dla wielu firm takie rozwiązanie będzie po prostu bezpieczniejsze.
Mimo wszystko zachęcam, aby każda osoba posiadająca uprawnienia samodzielnie dbała o tą kwestię i aby w odpowiednim momencie złożyła wniosek do UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry,
Może to trochę późno ale zapytam… Zrobiłam uprawnienia na wozki widłowe w Norwegii w 2020 roku. Od tamtej pory cały czas obsługuję wozek widlowy w pracy.
Jak to wygląda w przypadku powrotu do Polski? Czy takie uprawnienia sa wazne również w Polsce? Co ewentualnie należałoby zrobic?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
zgodnie z przepisami na terenie Polski dozór techniczny nad urządzeniami sprawują: Urząd Dozoru Technicznego (UDT) oraz specjalistyczne jednostki dozoru technicznego (TDT i WDT). By obsługiwać wózki jezdniowe podnośnikowe na terenie naszego kraju trzeba się legitymować zaświadczeniem kwalifikacyjnym do obsługi wózków wydanym w odpowiedniej kategorii przez UDT, TDT lub WDT. Jednym słowem uprawnienia do obsługi wózków widłowych wydane w Norwegii, nie są ważne na terenie Polski. Teoretycznie może Pani wystąpić do UDT o uznanie uprawnień wydanych w Norwegii, ale nie gwarantuje, że się to powiedzie.
a jest może na stronie udt czy gdzieś, dostępna baza tych nowych testów egzaminacyjnych?
Dzień dobry.
Pytania egzaminacyjne umieszczone są na stronie internetowej UDT w zakładce https://www.udt.gov.pl/kwalifikacje-osob
Można tam trafić wchodząc na stronie głównej w: „Obszary działania” następnie „Dozór Techniczny” a na końcu w menu po lewej stronie „kwalifikacje osób”. tam znajdują się przykładowe pytania egzaminacyjne UDT na wszystkie rodzaje urządzeń do obsługi których wymagane są uprawnienia.
Pozdrawiam
Witam.
Ja mam zdany egzamin UDT w 2009 i posiadam zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Rozumiem że według nowej ustawy z 01.01.2019 r, aby przedłużyć uprawnienia muszę złożyć wniosek do UDT najpóźniej 31.08.2023 r ???
Pana wniosek o przedłużenie ważności uprawnień powinien wpłynąć do UDT najpóźniej w dniu 30.09.2023 r. – a jako że ten dzień wypada w sobotę, kiedy to urzędy nie pracują, to polecam zająć się tym już na początku września 2023 r.
Proszę pamiętać, że liczy się data wpłynięcia Pana wniosku do UDT a nie data nadania listu.
Pozdrawiam
Witam. mam uprawnienia z UDT na kategorię WJO II wydane 28.06.2019. jednak egzamin zdawałem w formie ustnej. czy moje uprawnienia są ważne przez 10 lat?
Dzień dobry.
Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że egzamin odbywał się w oparciu o „stare” przepisy – wskazuje na to usta forma przeprowadzenia egzaminu teoretycznego. Tym samym, wszystko wskazuje na to, że komplet dokumentów wraz z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji który Pan wypełnił, wpłynął do UDT przed 01.06.2019 r. a więc przed wejściem w życie nowych zasad związanych z egzaminowaniem.
Ustawa o dozorze technicznym wyraźnie wskazuje, że procesy uzyskiwania kwalifikacji rozpoczęte przed 1.06 odbywają się na starych zasadach, nawet jeśli zakończą się one już po wejściu w życie nowych przepisów.
Podsumowując, w Pana przypadku uprawnienia zachowują ważność przez 5 lat i jako punkt początkowy należałoby przyjąć 1.01.2019 r., tak więc sugeruję aby wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego złożył Pan do UDT na początku września 2023 r. Na podstawie złożonego przez Pana wniosku o przedłużenie uprawnień UDT wystawi Panu nowy dokument, tym razem już na 10 lat (o ile oczywiście spełni Pan warunek mówiący o tym, że w przeciągu 5 ostatnich lat, przez co najmniej 3 lata obsługiwał Pan wózki w odpowiedniej kategorii).
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Dzień dobry spóźniłem się 8 dni z przedłużeniem kwalifikacji na suwnice czy da się coś jeszcze zrobić bo po przez stronę gov udt dostałem negatywna odpowiedz
Dzień dobry.
Bardzo mi przykro, ale nie ma już żadnej możliwości aby przedłużyć uprawnienia wydane jako bezterminowe.
UDT jako urząd, musi stosować się do obowiązujących przepisów, a te narzucają konkretne terminy,które w opisanym przypadku zostały już przekroczone.
Podsumowując, uprawnienia do obsługi suwnic wydane jako bezterminowe zachowują ważność do 31.12.2023 r.
Aby zgodnie z przepisami, począwszy od 01.01.2024 r. obsługiwać suwnice, konieczne będzie zdanie egzaminu UDT. Proszę wziąć pod uwagę, że cały proces uzyskiwania uprawnień trwa. Na wyznaczenie terminu egzaminu czeka się nawet 3-4 tygodnie, licząc od dnia złożenia kompletu dokumentów (wniosek egzaminacyjny itp.). Kolejne 2-3 tygodnie to oczekiwanie na otrzymanie „plastikowej karty”, czyli uprawnień. Jeśli więc chcemy zachować ciągłość posiadanych uprawnień, to należy możliwie szybko podjąć działania.
Pozdrawiam
Dzień dobry,tydzień temu zdałem egzamin na podesty ruchome kat.1p.Czy jest możliwość sprawdzenia statusu wyrabianego dokumentu i czy mogę operować podestem nie mając go fizycznie?
Dzień dobry.
Status wyrabianego dokumentu można sprawdzić dzwoniąc do UDT do oddziału / biura na obszarze którego zdawał Pan egzamin i do którego trafił Pana wniosek egzaminacyjny. Raczej nie ma szans na przyspieszenie procesu uzyskania uprawnień, ale może Pan np. poprosić o podanie telefonicznie lub mailowo numeru Pana uprawnień, który powinien być już widoczny w systemie informatycznym UDT.
Odnośnie pytania o możliwość obsługi urządzenia po zdanym egzaminie UDT ale przed uzyskaniem fizycznego dokumenty, to przepisy mówią wyraźnie że jest to niedozwolone.
Wskazują na to zapisy znajdujące się w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z 21.05.2019 r. a konkretnie:
§ 1. Rozporządzenie określa:
(…)
3) rodzaje urządzeń technicznych, przy obsłudze i konserwacji których wymagane jest posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
oraz Załącznik nr 3 Tabela nr 1. Urządzenia techniczne, przy obsłudze których wymagane jest posiadanie kwalifikacji
potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym, oraz okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, posiadam uprawnienia UDT II WJO 20.12.2011 wydane w Krakowie, do kiedy muszę wymienić dokument?
Dzień dobry.
Pana dokument zachowuje ważność do 01.01.2024 r. Aby przedłużyć ważność uprawnień, musi złożyć Pan stosowny wniosek do UDT nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień czyli musi to nastąpić przed 01.10.2023 r. (w praktyce najlepiej zrobić to we wrześniu 2023 r.)
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
Uprawnienia na wózki widłowe nabyłem w roku 2008. Czy moje kursy są ważne?? Czy muszę jeszcze raz chodzić na kurs i zdawać egzamin. Czy wystarczy do tego egzamin UDT
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Co ma Pan na myśli pisząc „uprawnienia”. Zasadniczo mianem „uprawnień” określa się dokumenty wydane przez UDT i jeśli właśnie to miał Pan na myśli, to zachowują one ważność przez najbliższe 5 lat, licząc od 1.01.2019 r.
Jeśli natomiast w 2008 r. odbył Pan szkolenie w ośrodku szkoleniowym i otrzymał Pan zaświadczenie o ukończeniu kursu (+ewentualnie książeczkę / legitymację operatora), to taki dokument jest ważny maksymalnie do 31.12.2020 r., pod warunkiem nie zmieniał Pan pracodawcy od 10.08.2018 r. i że nie zmieni Pan miejsca zatrudnienia aż do 31.12.2020 r.
Wynika to z tego, że pozwolenia do obsługi wózków wystawione najpóźniej 09.08.2018 r. zachowują ważność maksymalnie do końca 2021 r., ale pracodawcy nie mogą już wystawiać nowych pozwoleń dla nowo zatrudnianych osób. W przypadku zmiany pracodawcy jedynym sposobem aby móc legalnie obsługiwać wózek jest przystąpienie do egzaminu UDT i otrzymanie uprawnień.
Poniżej przedstawione są okresy przejściowe z rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym:
§ 18. Imienne zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja
2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U.
poz. 650 oraz z 2003 r. poz. 603):
1) wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r.;
2) wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.;
3) wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry.
Zdawałem egzamin 14.08.2019 więc po nowemu.Trzeba mieć z sobą dowód osobisty który sprawdzają przed egzaminem. Dostaje się test losowo wybranych 15 pytań oraz kartkę z rubrykami do zaznaczenia prawidłowych odpowiedzi z imieniem i nazwiskiem oraz datą egzaminu. Czas to 30 minut. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 11 pytań by zaliczyć część teoretyczną. Pytania są na stronie UDT więc jest się z czego nauczyć. Mimo tego 1/3 osób będąca na egzaminie nie zaliczyła testu. Część praktyczna nie jest już taka trudna byle by nie zrobić jakiegoś znaczącego błędu który zauważą Panowie Inspektorzy. Ja zdałem a tym co się nie udało czeka kolejny egzamin po opłacie 172zł. Radzę przeanalizować pytania i odpowiedzi .
Witam zdobyłem uprawnienia na wozki spalinowe w 2011 roku po calym kursie w obecnosci inspektora utd zdałem egzamin teoretyczny jak i praktyczny z wynikiem pozytywnym.Po zmianie obecnych przepisów chciałbym się dowiedziec do kiedy sa ważne moje uprawnienia i czy moge wykonywac dalej prace czy tez muszę zdawac egzamin na nowych zasadach?
Dzień dobry.
Pana uprawnienia UDT są nadal ważne, ale pomimo tego iż były wystawione jako bezterminowe, to z mocy obowiązującego prawa, od 1.01.2019 r. stały się terminowe. Wszystkie uprawnienia wystawione jako bezterminowe zachowują ważność przez 5 lat, licząc od dnia wejścia w życie nowelizacji Ustawy o Dozorze Technicznym czyli od 1.01.2019 r.
Aby zgodnie z obowiązującą procedurą przedłużyć ważność uprawnień, powinien Pan złożyć do UDT pisemny wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminy ich ważności. Termin ten upływa 1.01.2024 r, tak więc sugeruję aby dokumenty trafiły do UDT na początku września 2023 r. Na podstawie złożonego przez Pana wniosku o przedłużenie uprawnień UDT wystawi Panu nowy dokument, tym razem już na 10 lat (o ile oczywiście spełni Pan warunek mówiący o tym, że w przeciągu 5 ostatnich lat, przez co najmniej 3 lata obsługiwał Pan wózki w z wyłączeniem specjalizowanych).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry.Mam pytanie ukończyłem kurs operatora wózków jezdniowych spalinowych w ośrodku szkoleniowym w 2011r z egzaminem teoretycznym jak i praktycznym.A moje pytanie jest takie :czy takie uprawnienia sa nadal ważne czy tez tracą ważność z tym rokiem?Z góry dziękuję za informację
Dzień dobry.
Rozumiem, że kurs zakończył się egzaminem w ośrodku szkoleniowym i otrzymał Pan zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (nie podchodził Pan do egzaminu UDT). Następnie na tej podstawie, pracodawca powinien wystawić Panu pozwolenie „wewnątrzzakładowe” do obsługi wózków. Termin ważności liczy się od daty wystawienia tego drugiego dokumentu przez Pana obecnego pracodawcę.
Załóżmy, że po ukończeniu kursu w 2011 r., podjął Pan pracę w jakiejś firmie i aż do dziś pracuje Pan w tym samym miejscu. W takim przypadku, pozwolenie do obsługi wózków zachowuje ważność nie dłużej niż do 31.12.2020 r. czyli do końca przyszłego roku.
Jeśli jednak zmienił Pan pracodawcę i np. w obecnej firmie podjął Pan zatrudnienie pomiędzy 1.01.2015 r. a 09.08.2018 r. i ten obecny pracodawca wystawił Panu wewnątrzzakładowe pozwolenie do obsługi wózków, to zachowuje ono ważność aż do 31.12.2021 r.
Jeśli zmienił Pan miejsce pracy po 10.08.2018 r., to zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowy pracodawca nie mógł już wystawić Panu pozwolenia wewnątrzzakładowego do obsługi wózków, a jedynym sposobem aby móc legalnie i zgodnie z przepisami obsługiwać wózek jest przystąpienie do egzaminu UDT i otrzymanie uprawnień w stosownym zakresie.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Po utracie ważności pozwoleń, aby móc
Witam uzyskałem kwalifikacje miesiac temu czy jak nie dopilnuje terminu waznosci mojego pozwolenia i przegapie termin zlozenia wniosku na 3 miesiace przed koncem uprawnieńczy bede musial zdawać egzamin ponownie czy tylko wystarczy wniosek
Dzień dobry.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która nie dopilnuje terminu złożenia wniosku o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego, traci te uprawnienia z dniem upływu ich ważności, który jest wskazany na dokumencie. Jeżeli taka osoba chciałby nadal obsługiwać takie urządzenie, to musi ponownie zdać egzamin UDT.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Zaluzmy że mam 3 różne uprawnienia wydane przez UDT, to jak w ciągu 5 lat (ważność uprawnień po nowelizacji) mam wykonywać pracę na tych uprawnieniach po 3 lata na każdym urządzeniu
Dzień dobry.
Dobre pytanie. Napisaliśmy w tej sprawie pismo do UDT z prośbą o wyjaśnienia, ale jak na razie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Podejrzewam, że ten okres obsługi urządzenia „…minimum 3 lat w okresie ostatnich 5 lat…” nie będzie traktowany dosłownie (8 h dziennie przez wszystkie dni w roku), ale są to tylko moje przypuszczenia a na szczegółowe wytyczne musimy jeszcze poczekać.
Jak tylko otrzymamy odpowiedź z UDt to niezwłocznie napiszemy o tym na naszym blogu.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam czy jak posiadam uprawnienia UDT WJO ll to mogę wyrobić sobie te same papiery z TDT czy trzeba ponownie zdawać egzamin?
Dzień dobry.
Aktualnie UDT i TDT uznają wzajemnie wydawane przez siebie uprawnienia. Oznacza to, że mając uprawnienia na wózki wydane przez UDT, może Pan obsługiwać wózki w kategorii znajdującej się na uprawnieniach, na obszarze funkcjonowania TDT.
Dzień dobry, mam dwa pytania.
1. Grupa pracowników otrzymała zaświadczenia UDT II WJO dnia 02.07.2019r., powinnam liczyć okres ważności 5 lat od 01.06.2019r. czy od dnia wystawienia zaświadczeń czyli. 02.07.2019r.?
2. Wielu pracowników uzyskało uprawnienia UDT II WJO na „starych przepisach” i ich ważność powinnam liczyć od dnia 01.06.2019r.?
Dzień dobry.
Ad. 1: Proszę liczyć 5 lat od 02.07.2019 r. czyli od daty wystawienia uprawnień
Ad. 2: Nie. Termin ważności uprawnień UDT wydanych na „starych” przepisach, należy liczyć od 1.01.2019 r. czyli od dnia wejścia w życie aktualizacji Ustawy o Dozorze Technicznym.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Ad. 1: Dowiedziałam się, że pracownicy, którym wydano zaświadczenia 02.07.2019r. rozpoczęli cały proces ubiegania się o nie jeszcze przed 01.06.2019r. czyli uznaje się, że były to „stare” przepisy, więc 5 lat liczymy również w tym przypadku od 01.01.2019r.?
Ta informacja sporo zmienia. Pani poprzedni wpis zrozumiałem w taki sposób, że w punkcie 1 chodziło o egzamin zdawany na nowych zasadach. Jeśli wnioski trafiły do UDT przed 1.06.2019 r. czyli procedura uzyskania uprawnień rozpoczęła się przed 1.06.2019 r. to pomimo tego iż egzamin był już w lipcu, uprawnienia wydane zostały „po staremu”. Można to łatwo sprawdzić i się upewnić, bo uprawnienia wydane na „nowych” zasadach mają na odwrocie zapis: „ważne do…” – i jest tam podana data ich ważności. Jeśli nie ma takiej pozycji na zaświadczeniu, to znaczy że zostały one wystawione na podstawie „starych” przepisów jako bezterminowe a wszystkie takie uprawnienia są ważne przez 5 lat licząc od 1.01.2019 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam mam pytanie posiadam uprawnienia UDT S-1 na suwnice. Uprawnienia robiłem w 1996 roku jest to uprawnienie pisane ręcznie, czy mogę je wymienić na nowe i ile to kosztuje.
Jeżeli są to uprawnienia wydane przez UDT, to powinny być nadal ważne (przynajmniej jeszcze przez jakiś czas – zgodnie z obowiązującymi przepisami).
Z tego co mi wiadomo, w UDT nie ma żadnej procedury pozwalającej na wymianę uprawnień na nowe. Jedyny sposób to zgłoszenie „zaginięcia” dokumentu i prośba o wystawienie duplikatu co wiąże się z opłatą 65 zł. Wówczas duplikat będzie wystawiony w formie plastikowej karty zgodnie z aktualnie obowiązującym wzorem.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Well-Done.pl
Witam, robiłem kurs na wózki widłowe w 2002 roku co muszę zrobić kurs ponowny czy sam egzamin by dostać udt..?
Dzień dobry.
Zakładam że posiada Pan zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez firmę szkoleniową i że nie posiada Pan uprawnień wydanych przez UDT.
Pytanie brzmi, z jaką dokładnie datą zostało wystawione Pana zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Jeśli stało się to przed 09.09.2002 r., to Pana dokument jest już nie ważny, bo był on wystawiony na podstawie rozporządzenia ministra przemysłu maszynowego w sprawie bhp przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym z 2.11.1978 r. Z dniem 10.09.2002 r. weszły w życie nowe przepisy, które uchyliły to ww. rozporządzenie.
Jeśli jednak otrzymał Pan zaświadczenie o ukończeniu szkolenia po 09.09.2002 r. to i tak wszystko zależy od tego, kiedy było wystawione przez pracodawcę ostatnie imienne pozwolenie do obsługi wózków. Wynika to z tego, że zaświadczenie nie upoważnia do obsługi wózków, ale na jego podstawie pracodawcy do 09.08.2018 r. mogli wystawiać pozwolenia imienne do obsługi wózków na terenie swojego zakładu pracy.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, posiadam uprawnienia IŻ, wydane bezterminowo. Na tej podstawie wydano mi także uprawnienia norweskie G2, które także są bezterminowe. Czy one także podlegają wymianie na podstawie nowych przepisów?
Dzień dobry.
Wszystkie uprawnienia wydane przez UDT na mocy nowych – aktualnie obwiązujących przepisów – stały się terminowe.
Niestety nie wiem nic na temat uprawnień norweskich. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat uprawnień wydawanych w Norwegii, polecam kontakt z norweskim podmiotem który wydał te uprawnienia G2.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry. Mam uprawnienia na suwnice kat. I s. Dokument UDT wydany 16.05.2016r. Wydany był bezterminowo, ale już wiem że tak nie jest. Czy ważny jest na 5 czy 10 lat? I czy wniosek o przedłużenie będzie można przesłać poprzez stronę UDT? Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Zakładam, że kategoria I S w które posiada Pan uprawnienia, obecnie określana jest w przepisach jako: „Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia”. Jeśli tak, to Pana uprawnienia są ważne przez 5 lat (licząc od 1.01.2019 r.) i również co 5 lat będzie Pan musiał składać wnioski o przedłużenie ich ważności. Uwaga – aby zgodnie z obowiązującymi przepisami przedłużyć ważność zaświadczenia, powinien Pan złożyć do Dozoru Technicznego wniosek na piśmie o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminy ich ważności. Data ich ważności to 01.01.2024 r., tak więc najlepiej aby dokumenty trafiły do DT na początku września 2023 r.
Odpowiadając na drugie pytanie, od jakiegoś czasu już funkcjonuje portal https://eudt.gov.pl jednak na dzień dzisiejszy z tego co mi wiadomo nie ma możliwości składania wniosków o przedłużenie ważności uprawnień przez tą stronę. Proszę jednak co jakiś czas sprawdzać, bo ten portal jest cały czas rozwijany i pojawiają się w nim nowe funkcjonalności, więc jest prawdopodobne, że taka opcja się pojawi. Nie ma jednak przeszkód, żeby wydrukowany i wypełniony wniosek wysłał Pan pocztą (polecam listem poleconym).
Mam uprawnień ia IP i II WJO i pracuje w firmie gdzie korzystam raz z platform a raz z wózka widłowego a czasem zw zwykłego mulineta. Moje pytanie brzmi czy jak w tej firmie pracował będę 5 lat to mogę odmówić dwie kategorie czy muszę pracować pełen wymiar czasu pracy na jednym urządzeniu
Dzień dobry.
na chwilę obecną nie ma żadnych szczegółowych wytycznych co do dokładnego zakresu czasu pracy przy danym urządzeniu. W żadnym przepisie nie ma informacji że trzeba pracować np. na pełen etat przy danym urządzeniu, ale nie jest wykluczone że tak właśnie instytucje państwowe (np. UDT, PIP) będą to traktowały.
Jedyne co wiadomo na pewno, to to, że osoby chcące przedłużyć ważność uprawnień, będą musiały podpisać się pod oświadczeniem następującej treści:
„Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu
kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia.
Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 § 6 ustawy
z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.”
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Witam. Czy po złożeniu wniosku o przedłużenie uprawnień to już wszystko z mojej strony, czy zostanę poddany jakiemuś egzaminowi? A jeśli tak to w jakiej formie?
Dzień dobry.
Złożenie wniosku do UDT jest jedynym wymogiem jaki stawiany jest osobom posiadającym uprawnienia i chcącym przedłużyć ich ważność. Oczywiście uprawnienia będą przedłużone wyłącznie pod warunkiem złożenia poprawnie wypełnionego wniosku, we właściwym terminie i pod warunkiem potwierdzenie znajdującego się we wniosku oświadczenia. Przepisy nie przewidują żadnych innych działań, kroków w tym np. egzaminów.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
czy na podstawie samego ukończonego kursu kategorii II WJO (przez firmę zewnętrzną), bez ukończonego egzaminu UDT, taki pracownik może obsługiwać urządzenia w kategorii III WJO? czyli czy samo ukończenie kursu upoważnia go do obsługi urządzeń III WJO. Pracownik nie ma prawa jazdy na kat. B.
Czy kategoria III WJO wymaga egzaminu Państwowego UDT?
Dzień dobry.
Wszystko zależy od terminów. Jeśli kurs:
a) zakończył się przed 09.08.2018 r.
b) nie później niż tego właśnie dnia (09.08.2018 r.) pracodawca wystawił pozwolenie wewnątrzzakładowe do obsługi wózków
c) od tego dnia operator nie zmienił pracodawcy
to jest to wystarczające do obsługi wózków nie później niż do 31.12.2021 r. (wszystkie warunki opisane w podpunktach a, b, c muszą być spełnione łącznie).
Jeśli jednak którykolwiek z ww. warunków nie jest spełniony, to absolutnie nie wolno dopuścić pracownika do obsługi wózka w dawnej kat. III WJO na podstawie samego ukończonego kursu. Co więcej, pracownika nie należy dopuszczać do pracy nawet po zdanym egzaminie UDT, aż do momentu kiedy to pracownik otrzyma fizyczne uprawnienia (plastikowa karta).
Od 10.08.2018 r. do obsługi wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia (wysokość podnoszenia co najmniej 30 cm) wymagane są uprawnienia wydane przez organ dozoru technicznego (UDT).
Na podstawie prawa jazdy pracodawca może dopuścić pracownika do obsługi wózka innego niż podnośnikowy, a konkretnie chodzi tu o wózki jezdniowe napędzane (w tym np. wózki unoszące, naładowne, ciągnikowe). Oczywiście w takim przypadku istotne będzie też orzeczenie lakarskie o braku przeciwwskazań i instruktaż stanowiskowy.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
Jeśli pracownik nie ma prawa jazdy a chciałbym go dopuścić na wózek unoszący do 30 cm i nie ma ukończonego kursu III WJO tylko ukończył kurs II WJO, to czy w takim wypadku ten pracownik może obsługiwać wózek unoszący?
Pracownik po skończeniu nie robił egzaminu UDT tylko chciałby jeździć na podstawie tego ukończonego kursu II WJO wózkami unoszącymi do 30 cm bądź ciągnikowymi..
Dzień dobry.
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wózki podzielone są na 2 odrębne grupy i do każdej z tych grup wydane zostały odrębne przepisy regulujące zasady dopuszczania pracowników do obsługi danego typu wózków.
Pierwszą grupą wózków są wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (możliwość podnoszenia ładunku powyżej 30 cm) – te urządzenia podlegają pod dozór techniczny (UDT) i zasady dopuszczania pracowników do obsługi tego typu wózków reguluje ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Krótko mówiąc, dokumentem upoważniającym do obsługi wózków podnośnikowych podlegających pod UDT są wyłącznie uprawnienia wydane prze UDT.
Drugą grupą, są wózki inne niż podnośnikowe z mechanicznym układem podnoszenia, czyli takie które nie podlegają pod UDT. Dokumentem źródłowym, który reguluje zasady dopuszczania pracowników do obsługi tego typu wózków, w którym znajduje się odpowiedź na Pana pytania jest w tym przypadku: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Rozporządzenie to dotyczy wózków, które mają napęd silnikowy dowolnego mechanizmu, np. ciągnikowe, naładowne i unoszące – czyli takie, które mogą unieść ładunek na wysokość do 30 cm.
Z dniem wejścia w życie zapisów tego rozporządzenia, czyli od 09.08.2018 r., przewidziane są 3 sposoby, na podstawie których można dopuścić pracownika do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowych:
§ 4. 2. Do obsługi wózków jezdniowych, innych niż jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, dopuszcza się osobę, która:
1) ukończyła 18 lat i posiada zaświadczenie ukończenia odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabyte umiejętności
w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego lub
2) posiada dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się
z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów
stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, lub
3) ukończyła 18 lat i posiada zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie
przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
Podsumowując:
punkt 1) dotyczy sytuacji o której Pan pisze, czyli pracownik kończy kurs zorganizowany przez firmę szkoleniową i otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Na tej podstawie pracodawca może wystawić pozwolenie wewnątrzzakładowe do obsługi wózków innych niż podnośnikowe, które ważne będzie tyko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.
UWAGA:
1. Jeśli pracownik zdobył zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z obsługi wózków przed 09.08.2018 r. to znaczy, że odbyło się to na podstawie starych i już nieaktualnych przepisów i taki dokument jest już nieważny, a pracodawca nie może na jego podstawie wystawić pozwolenia!
2. Jeśli szkolenie pracownika rozpoczęło się po 09.08.2018 r. to proszę się upewnić że firma szkoleniowa posiadała na dzień wystawienia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, program szkolenia wydany lub uzgodniony z UDT. Sprawdzić można to korzystając z tej bazy danych na stronie internetowej UDT: https://www.udt.gov.pl/images/Wykaz_zaktualizowany_od_VIII_2018_.pdf
3. Programy wydane na podstawie starego rozporządzenia z 2002 r. są już nieważne, więc jeśli ośrodka szkolenia nie ma w ww. bazie, to znaczy że zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest nieważne.
Punkt 2) dotyczy sytuacji, w której pracownik posiada prawo jazdy – w opisanym przez Pana przypadku warunek ten nie jest spełniony
Punkt 3) dotyczy sytuacji, w której pracownik posiada uprawnienia wydane przez UDT do obsługi wózków w dowolnej kategorii – w opisanym przez Pana przypadku warunek ten nie jest spełniony
Punkty 2) i 3) nie dotyczą opisanej przez Pana sytuacji, więc proszę zastosować się do opisu zawartego w punkcie 1)
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam.
Mam zaświadczenie o ukończonym kursie z dnia 28 kwietnia 2016.
Zaswiadczenie wydano na podstawie §18 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 11 stycznia 2012r. W sprawie kształcenia ustawicznego w formach poza szkolnych Dz. U. Poz. 186.
Do kiedy mam ważne?
Czy muszę robić od nowa uprawnienia UDT?
Dzień dobry.
Dokument o którym Pan pisze, czyli zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wystawione przez firmę szkoleniową, do 8.08.2018 r. było podstawą dla pracodawców do wystawienia tzw. pozwolenia wewnątrzzakładowego do obsługi wózków. Uwaga – pozwolenia wewnątrzzakładowe, jak sama nazwa wskazuje, ważne są jedynie na terenie zakładu pracy w którym zostały wystawione. Od 09.08.2018 r. pracodawcy nie mogą już wystawiać ww. pozwoleń. Oznacza to, że jeśli po 08.08.2018 r. zmienił Pan pracodawcę, to de facto nie posiada już Pan żadnego dokumentu, na podstawie którego można by dopuścić Pana do obsługi wózka. Jeśli jednak nie zmieniał Pan miejsca zatrudnienia i pracodawca przed 09.08.2018 r. wystawił Panu pozwolenie, to jeszcze przez jakiś czas, będzie mógł Pan legalnie obsługiwać wózki (tylko u tego samego pracodawcy). Termin ważności pozwoleń wewnątrzzakładowych uzależniony jest od daty ich wydania przez pracodawców. Uwaga – w dniu 08.10.2019 r. zostało wydane rozporządzenie ministra przedsiębiorczości i technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, zgodnie z którym okresy przejściowe wyglądają następująco:
1. Imienne zezwolenia wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
2. Imienne zezwolenia wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
3. Imienne zezwolenia wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Kategoria:IV Ż. typ leśne. 98.04.17…..o wniosek przedłużenia.
Dzień dobry.
Nie rozumiem Pana wpisu. Proszę precyzyjnie opisać sytuację i zadać pytanie.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus.
Dzień dobry
Posiadam „Zaświadczenie o ukończeniu kursu” wydanym na druku MEN. Egzamin oraz kurs odbywał się przy Zespole szkół zawodowych z 2004 roku. Czy muszę od nowa przystąpić do egzaminu UDT?
Dzień dobry.
Tak.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czy posiadając uprawnienia 3ż wydane w 1997r,moge złożyć wniosek o zmianę na 2ż?
Dzień dobry,
posiadając uprawnienia (zaświadczenia kwalifikacyjne) wydane przez UDT w dawnej kategorii IIIŻ , nie można założyć wniosku o zamianę na inną kategorię np. IIŻ. Można złożyć wniosek o przedłużenie ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z powodu wygasania uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych) wydanych jako bezterminowe z dniem 31.12.2023. Zaświadczenia kwalifikacyjne można przedłużyć składając pisemny wniosek najpóźniej 3 miesiące przed datą wygaśnięcia uprawnień (czyli do końca 09.23). Przedłużając termin ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (uprawnień) można skorzystać z aplikacji: https://generator-wnioskow-udt.pl/
Witam,
A jeśli zrobiłem kurs i zdałem egzamin ale nie udt tylko TDT. To czy pracodawca uzna takie uprawnienia.?
Dzień dobry.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, wszystkie jednostki dozoru technicznego, czyli UDT (Urząd Dozoru Technicznego), TDT (Transportowy Dozór Techniczny) i WDT (Wojskowy Dozór Techniczny), działają na podstawie tych samych przepisów, które regulują kwestie związane z uprawnieniami. Chodzi głównie o Ustawę o Dozorze Technicznym z dnia 21.12.2000 r. (z późn. zm.) oraz o Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
W związku z powyższym, każda jednostka dozoru technicznego zobowiązana jest do uznawania uprawnień wystawionych przez inne jednostki. Ma to również przełożenie na pracodawców, którzy podobnie jak jednostki dozoru technicznego, powinni uznawać uprawnienia wystawione nie tylko przez UDT (który zazwyczaj działa na terenie firm produkcyjnych, sklepów, magazynów itp.) ale także przez TDT i WDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam,
Posiadam uprawnienia IWJO do obsługi wózków ze zmiennym wysięgiem, natomiast obsługuje głównie wózki z kategorii IIWJO, więc zgodnie z nową ustawą nie będę mógł wnioskować o przedłużenie uprawnień, ponieważ nie będę obsługiwał wózków ze zmiennym wysięgiem dłużej niż 3 lata. Istnieje w takim razie możliwość „zejścia” z uprawnieniami z kategorii IWJO na IIWJO bez odbywania nowego kursu, czy będę zmuszony ponownie odbyć kurs np. na kategorie IIWJO lub IWJO?
Witam serdecznie.
Dziękuję za wpis. Opisał Pan bardzo ciekawa sytuację. Podejrzewam, że w tym przypadku niestety nie będzie możliwości „zejścia” z uprawnieniami z I WJO na II WJO, bo po prostu takiej sytuacji nie przewiduje przepis (a przynajmniej nie wprost).
Natomiast aby mieć 100% pewność, należałoby zwrócić się do UDT ze stosownym zapytaniem, co w najbliższym czasie zamierzam uczynić, poniekąd w Pana imieniu, ale także po to, aby poinformować inne osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.
Proszę śledzić wpisy na blogu – za kilka tygodni powinien pojawić się stosowny wpis.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry. Posiadam zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego II WJO wydane przez Urząd Dozoru Technicznego w listopadzie 2014 roku ( plastikowa zielona karta ) Czy w związku z nowymi przepisami stracą one ważność, czy będą bezterminowe? Pytam, bo wg Pana kierownka z mojego oddziału Zakładu Doskonalenia Zawodowego gdzie zdawałem egzamin UDT są one ważne bezterminowo.
Z poważniem
Rafał.
Dzień dobry.
Temat był już wielokrotnie omawiany m.in. w powyższym artykule i w komentarzach. Potwierdzam, że Pana uprawnienia pomimo tego iż wystawione jako bezterminowe, w świetle obecnie obowiązujących przepisów są już terminowe i zachowają ważność do 01.01.2024 r. (5 lat liczone od 01.01.2019 r.).
Nie wiem jakie argumenty podał Pan kierownik ZDZ i na jakich przepisach oparł swoją opinię, natomiast myślę że zdecydowanie powinien zaktualizować swoją wiedzę w zakresie przepisów o dozorze technicznym.
Pozdrawiam serdecznie
Paweł Gerus
Witam co z moimi uprawnieniami IIWJO zdawalem.egzamin 18 02 2009 czy są jeszcze wazne
Witam.
Jeśli posiada Pan uprawnienia UDT, to są ważne do 01.01.2024 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam jeszcze raz A po tych 5 latach będę musiał przystąpić do egzaminu
Jeśli złoży Pan do UDT w odpowiednim terminie wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenie kwalifikacyjnego i jeśli jednocześnie będzie spełniał Pan warunek wskazany we wniosku o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego, czyli podpisze się Pan pod tekstem: „Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia„, to wówczas nie będzie Pan musiał ponownie przystępować do egzaminu UDT. Uprawnienia zostaną wystawione przez dozór na kolejny okres określony w rozporządzeniu i zostaną wysłane na wskazany przez Pana adres bez żadnych dodatkowych opłat.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
Uprawnienia na wózki widłowe uzyskałem w 2000r. będąc pracownikiem w jednostce wojskowej. Zostały wydane przez wojskowy ośrodek szkolenia w Grudziądzu.
Czy także te uprawnienia tracą ważność?
Proszę o szybką odp.
Pozdrawiam
Tomasz Trybuła
Dzień dobry.
Z tego co mi wiadomo, to wózki zostały objęte dozorem technicznym dopiero w 2003 r., a więc dokument który Pan otrzymał nie powinniśmy nazywać uprawnieniami lecz zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia.
Oznacza to, że dokument o którym Pan pisze, został wystawiony na podstawie przepisów „bhp-owskich” a nie „dozorowych”. Co więcej, zgodnie z moją wiedzą i interpretacją PIP, zaświadczenia o ukończeniu szkoleń z zakresu obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych wydane przed 09.09.2002 r. są już nieważne.
W telegraficznym skrócie chronologia aktów prawnych jest następująca:
Od 02.11.1978 r. do 08.09.2002 r. obowiązywało Rozporządzenie Ministra Przemysłu Maszynowego w sprawie BHP przy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Oznacza to, że wszystkie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia wydane do 08.09.2002 r., z dniem 09.09.2002 r. utraciły swoją ważność (rozporządzenie z 2002 r. nie wprowadziło okresów przejściowych).
Od 09.09.2002 r. do 08.08.2018 r. obowiązywało Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie BHP przy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym – pozwolenia do obsługi wózków, wystawione na podstawie zaświadczeń o ukończeniu szkoleń, są stopniowo wygaszane.
Od 09.08.2019 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie BHP przy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym – na podstawie tego przepisu, wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe zostały włączone pod wyłączną jurysdykcję dozoru technicznego. Innymi słowy, od 09.08.2018 r. pracodawcy nie mogą już wystawiać tzw. pozwoleń wewnątrzzakładowych do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, a jedynym dokumentem na podstawie którego pracownik może być dopuszczony do obsługi takiego typu wózków są uprawnienia wydane przez Dozór Techniczny (UDT, TDT, WDT).
Witam
Aktualnie przez lata zrobiłem wiele różnych uprawnień między innymi posiadam II WJO, I WJO zmienny wysięg, I WJO operator podnoszony wraz z ładunkiem, I P podesty ruchome, I K. W aktualnej pracy sporadycznie korzystam z tych urządzeń na co dzień wykonując pracę biurową. Przykładowo z podestu ruchomego skorzystam może dwa razy do roku. Każde z tych uprawnień są uprawnieniami wydawanymi przez Urząd Dozoru Technicznego w różnych terminach. Rozumiem, że samodzielnie muszę pilnować terminów wydań każdego z tych uprawnień i każdorazowo wysyłać oświadczenie i wniosek co 5 lat? Jest to trochę absurdalne. Na czym technicznie polega przedłużenie takich uprawnień? Czy są wymieniane na nowe z nową datą? Kolejna sprawa jeżeli w ciągu 5 lat nie skorzystam ani razu z podestu ruchomego bo nie będę miał takiej potrzeby rozumiem, że muszę przystępować do egzaminu przed komisją? Kto i kiedy wyznacza termin takiego egzaminu? Jeżeli np. w mojej miejscowości nie mam możliwości zdać egzaminu na kategorię I WJO, ponieważ żaden ośrodek szkolenia nie posiada wózka widłowego z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem co w takiej sytuacji? Co się stanie z moimi uprawnieniami jeżeli zapomnę o terminie złożenia wniosku i dalej będę użytkował dane urządzenie? W mojej opinii rząd po raz kolejny zrobił bałagan tym razem w Dozorze Technicznym.
pozdrawiam
Witam serdecznie.
Dla porządku poniżej przytaczam fragmenty Pana wiadomości, do których będę się odnosił:
Rozumiem, że samodzielnie muszę pilnować terminów wydań każdego z tych uprawnień i każdorazowo wysyłać oświadczenie i wniosek co 5 lat? Przepisy wskazują, że wniosek o przedłużenie ważności uprawnień, ma podpisać i złożyć w UDT osoba która posiada uprawnienia. Przepisy oczywiście nie regulują kwestii „pilnowania” terminów, bo w praktyce może to wyglądać różnie. Zakładam, że duże firmy będą w jakiś sposób monitorowały te terminy i powiadamiały lub nawet pomagały w spełnieniu warunków formalnych i w zachowaniu terminów.
Na czym technicznie polega przedłużenie takich uprawnień? Polega to na wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego do właściwego oddziału Dozoru technicznego (UDT, TDT lub WDT) w odpowiednim terminie. We wniosku znajduje się oświadczenie:
„Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia” – spełnienie tego warunku przez wnioskodawcę jest warunkiem niezbędnym do przedłużenia ważności uprawnień.
Czy są wymieniane na nowe z nową datą? – Tak
Kolejna sprawa jeżeli w ciągu 5 lat nie skorzystam ani razu z podestu ruchomego bo nie będę miał takiej potrzeby rozumiem, że muszę przystępować do egzaminu przed komisją? – Tak
Kto i kiedy wyznacza termin takiego egzaminu? – termin egzaminu wyznacza UDT, zgodnie z obowiązującą procedurą realizowania procesów egzaminacyjnych. Zgodnie z aktualnymi przepisami, dozór ma maksymalnie 30 dni roboczych, licząc od daty wpłynięcia kompletu dokumentów urzędu, na wyznaczenie komisji i terminu egzaminu.
Jeżeli np. w mojej miejscowości nie mam możliwości zdać egzaminu na kategorię I WJO, ponieważ żaden ośrodek szkolenia nie posiada wózka widłowego z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem co w takiej sytuacji? – dozór nie posiada własnych urządzeń i ośrodków egzaminowania (jak to jest np. w przypadku WORD). Obowiązek zapewnienia miejsca oraz odpowiedniego urządzenia, spoczywa na osobie składającej wniosek o sprawdzenie kwalifikacji.
Co się stanie z moimi uprawnieniami jeżeli zapomnę o terminie złożenia wniosku i dalej będę użytkował dane urządzenie? Z Pana uprawnieniami nie stanie się nic specjalnego – nadal będzie je Pan posiadał. Po prostu z mocy przepisu stracą one swoją ważność.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Czy uprawnienia na wózki widłowe które uzyskałem w2005 tracą ważność.
Dzień dobry.
Czy jest Pan pewien, że posiada Pan uprawnienia wydane przez UDT? Jeśli tak, to oczywiście – tracą one ważność z końcem 2024 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, w 2012roku zrobiłem kurs na wózki widlowe w jednej z firm zajmującej się różnymi szkoleniami, kursami.Otrzymałem certyfikat ukończenia kursu że zdjęciem oraz badania od lekarza. Problem w tym że nie otrzymałem legitymacji UDT operatora wózka widlowego która jest obowiązkowa , co musiałbym w tej sytuacji zrobić?
Dzień dobry.
Jedyna opcja jaką przewidują obecnie obowiązujące przepisy, polega na przystąpieniu do egzaminu przed komisją z Dozoru Technicznego (UDT, TDT, WDT).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam,
Poproszę o jasną odpowiedź. Posiadam imienną książkę operatora na wózki podnośnikowe, napęd spalinowy – ważną z dowodem osobistym wydaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego wydaną 18,03,2004r na podst. Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 roku DZ U Nr 118 poz.1263. Zawałem egzamin teoretyczny i praktyczny. Czy mam to traktować jako zaświadczenie czy uprawnienia i co muszę zrobić aby przedłużyć ich termin ważności. W ciągu ostatnich 5 lat nieprzerwanie pracuję w jednej firmie używając wózka widłowego. Pozdrawiam
Czy nowe uprawnienia mam nosić przy sobie ,czy właściciel firmy moze trzymać je u siebie bo to on zapłacił za kurs ??
Bezwzględnie przy sobie. Muszą być gotowe do okazania w dowolnym momencie, dodatkowo ważne są wyłącznie z dokumentem tożsamości (dowód, paszport). Pracodawca, nawet jeżeli opłacił kurs i egzamin, nie ma prawa zatrzymać uprawnień, może conajwyżej zobowiązać w inny sposób pracownika do spłaty poniesionych kosztów (np. obowiązek przepracowania określonego czasu)
Witam. Mam zaświadczenie o ukończeniu kursu obsługi wózków widłowych JWO-1-2 i wymiany butli w ośrodku szkolenia kierowców. Pod pieczątka i podpisem przewodniczącego komisji mam
NR. UDT
18/01/2015….
Czy to jest właśnie zaświadczenie UDT wydane przez ten ośrodek . Kurs ukończyłem w 2014 roku
Dzień dobry. Mam jedno pytanie. Posiadam uprawnienia do obsługi wózków widłowych akumulatorowych, spalinowych i spalinowych zasilanych gazem które zostały wydane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu w grudniu 1997 roku i teraz pytanie: mam jakiekolwiek uprawnienia czy to były wyrzucone pieniądze w błoto i muszę ponownie płacić za nowe uprawnienia? Będę wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję.
Witam jeśli skończy mi się ważność uprawnień na żurawie to gdzie ja mam robić ten egzamin? a nie będę miał przepracowanych 3 lat ? Znowu do szkoły i im zapłaci za wypożyczenie dźwigu.. to jest naciąganie i nabijanie ludzi w butelkę już raz im płaciłem za naukę i teraz będę musiał powtarzać ..
witam jesli firma robi mi uprawnienia na wózki.na nowych przepisach.czy po zdaniu egzaminu.legitymacja przychodzi do zakładu pracy.i czy pracodawca ją zatrzymuje. czy mi ją wydaje
Dzień dobry.
Uprawnienia UDT zawsze były i są dostarczane do wnioskodawcy. Zazwyczaj przyjmuje się, że wnioskodawcą jest ten, kto wnosi opłatę egzaminacyjną. Napisał Pan że to „firma robi mi uprawnienia…” więc zakładam że w Pana przypadku to firma, a nie Pan, jest wnioskodawcą.
Dla ścisłości dodam, że dokument wydawany przez UDT to „zaświadczenie kwalifikacyjne” potocznie nazywane uprawnieniami (ale raczej nie używa się sformułowania legitymacja).
Pracodawca i żaden inny podmiot nie powinien zatrzymać uprawnień, gdyż są one imienne, czyli należą do osoby, dla której zostały wystawione. Co więcej, operator w trakcie obsługi urządzenia powinien posiadać uprawnienia (oryginał) przy sobie.
Proszę pamiętać, że w razie zagubienia uprawnień (np. w kadrach u pracodawcy;), zawsze może Pan zawnioskować do UDT o wydanie duplikatu (opłata około 65 zł).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czyli pracodawca powinien teoretyczni mi dać uprawnienia.a w inny sposub zobowiązać mnie do spłaty ponoszone przez firmę kosztuw kursu.np.ze przez jakiś okres sam się nie zwolnię.dziękuję z gury za odpowiedź.
Dokładnie tak. Pracodawca powinien przekazać uprawnienia osobie, dla której zostały one wystawione. Sytuacja jest taka sama jak z prawem jazdy – trudno wyobrazić sobie żeby sytuację, w której jakaś firma zatrudniająca kierowców zabiera im prawo jazdy ;-).
Dosyć powszechnie stosowanym sposobem w jaki firmy zabezpieczają się przed odejściem z pracy pracowników tuż po uzyskaniu uprawnień opłaconych przez pracodawcę jest stosowanie tzw. umów szkoleniowych / lojalnościowych. W skrócie chodzi o to, że pracownik jest zobowiązywany do pracy przez określony czas po uzyskaniu uprawnień / szkoleń opłaconych przez pracodawcę. Jeśli odejdzie z pracy przed określonym w takiej umowie terminem, to zobowiązany jest do pokrycia całości lub części kosztów uprawnień / szkolenia.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Mam uprawnienia UDT kategorii II S (suwnice, żurawie itp z poziomu roboczego) wydane w 06.2011 roku, czyli mam rozumieć, że są ważne 10 lat, i że do 03.2021 mam zgłosić się do UDT w celu weryfikacji uprawnień? oraz drugie pytanie: mam odbyty kurs „wózki widłowe (wraz z wymiana butli)” i zaświadczenie kursu z 2007 roku (bez UDT) czyli rozumiem, że muszę sobie wyrobić uprawnienia UDT? Minęło i tak ponad 10 lat (2007-2017), czy można mimo to złożyć wniosek o weryfikację uprawnień czy trzeba to załatwić w inny sposób?
Dzień dobry.
Dla porządku będę odnosił się do konkretnych fragmentów Pana wpisu:
Mam uprawnienia UDT kategorii II S (suwnice, żurawie itp z poziomu roboczego) wydane w 06.2011 roku, czyli mam rozumieć, że są ważne 10 lat, i że do 03.2021 mam zgłosić się do UDT w celu weryfikacji uprawnień?
Nie. Uprawnienia zdobyte przed wejściem w życie nowych przepisów zachowują ważność przez 5 lat od daty wejścia w życie aktualizacji ustawy o dozorze technicznym, czyli od 01.01.2019 r. i od tego właśnie dnia należy liczyć ten 5-letni okres. W Pana przypadku, uprawnienia na suwnice będą ważna do 01.01.2024 r.
Nie musi się Pan nigdzie zgłaszać – wystarczy że wyśle Pan do UDT wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego. Prosze pamiętać, że konieczne jest podpisanie oświadczenia o wykonywaniu czynności wchodzących w zakres uprawnień (czyli musi Pan potwierdzić we wniosku że jest Pan praktykującym operatorem suwnicy).
mam odbyty kurs „wózki widłowe (wraz z wymiana butli)” i zaświadczenie kursu z 2007 roku (bez UDT) czyli rozumiem, że muszę sobie wyrobić uprawnienia UDT?
Dokładnie tak. Dokument który Pan otrzymał będzie ważny jeszcze przez jakiś czas, pod warunkiem, że od 09.08.2018 r. nie zmienił Pan pracodawcy.
Minęło i tak ponad 10 lat (2007-2017), czy można mimo to złożyć wniosek o weryfikację uprawnień czy trzeba to załatwić w inny sposób?
Mam wrażenie że pomylił Pan „zaświadczenie o ukończeniu kursu” wydane przez firmę szkoleniową z uprawnieniami wydanymi przez UDT. Nie można w żaden sposób przedłużyć ważności zaświadczenia o ukończeniu szkolenia a już na pewno nie w UDT (skoro UDT nie wydał tego dokumentu, to nie może decydować o jego „ważności”). Jak już wcześniej wspomniałem, zaświadczenia o ukończeniu szkoleń pozwalały do 09.08.2018 r. pracodawcom na wydawanie pozwoleń wewnątrzzakładowych, które to stopniową są „wygaszane”. Docelowo każdy operator wózka w Polsce ma posiadać uprawnienia UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czy egzamin teoretyczny na wózki odbywa się na zasadzie pytań otwartych czy zmieniły się zasady i odbywa się w formie testu?
Witam serdecznie.
Egzaminy teoretyczne na wszystkie kategorie uprawnień (w tym na wózki) obecnie odbywają się w formie testowej.
Każdy test składa się z 15 pytań z podanymi 4 możliwymi odpowiedziami, z których zawsze tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt.
Aby zaliczyć teorię na egzaminie UDT należy zdobyć co najmniej 11 punktów na 15 możliwych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Czy nowe uprawnienia Udt będą ważne jeśli przejdę Di innej firmy?
Dzień dobry.
Tak. Uprawnienia UDT są ważne na terenie całego kraju.
Nowy pracodawca powinien jednak zorganizować dla Pana szkolenie stanowiskowe.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, również dołączę z pytaniem. w 2005 r. zdobyłem zaświadczenie dla kierowców wózków jezdniowych w tym roku tj. w maju 2019 odbyłem egzamin pod nadzorem UDT i otrzymałem zaświadczenie kwalifikacyjne w kategorii II WJO , obecnie pracuję w zawodzie nie korzystając z tych uprawnień. pytanie czy w jeśli w ciągu najbliższych 5 lat tj. do 05.2024 nie będę miał okazji pracy z wózkami na tą kategorię będę musiał ponownie podchodzić do nowego egzaminu czy też będzie możliwość przedłużenia ważności tych uprawnień?
Dzień dobry.
Jeśli zdawał Pan egzamin w maju 2019 r. to Pana dokument zachowuje ważność przez 5 lat, licząc od 01.01.2019 r. czyli do 01.01.2024 r. Jeśli w okresie tych 5 lat ważności dokumentu, nie będzie Pan wykonywał czynności opisanych w zakresie tego uprawnienia przynajmniej przez 3 lata, to faktycznie tak jak Pan napisał, uprawnienia utracą swoją ważność (z dniem 01.01.2024 r.) i będzie Pan musiał ponownie podejść do egzaminu UDT. Nie będzie też możliwości przedłużenia ważności tych uprawnień.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam jestem posiadaczem uprawnień udt bezterminowych. O ile mi wiadomo to prawo w naszym kraju nie działa wstecz. Więc nie mogą nakazać wszystkim osobom co mają bezterminowe uprawnienia wymiany na terminowe. To jest bezprawne i trzeba się temu przeciwstawić
Witam serdecznie.
Dziękuję za wpis. Odpowiadając na Pana komentarz odpowiem krótko: jak widać mogą, bo właśnie tak to wygląda. I niezależnie czy się to komuś podoba, czy też nie, uprawnienia wydane jako bezterminowe, będą traciły swoją ważność. Nie jestem prawnikiem, więc nie znam szczegółów tego typu rozwiązań prawnych, więc trudno jest mi dodać tutaj coś więcej. Jeśli ktoś z odwiedzających to forum wie jak to działa z punktu widzenia prawa, to będę wdzięczny za wpis z wyjaśnieniami.
Proszę nie traktować mojej odpowiedzi jako poparcia dla tego typu rozwiązań – jak zawsze na tym forum podaję tylko faktyczny i bieżący stan prawny.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Witam mam zaświadczenie do obsługi urządzeń transportu bliskiego w kategorii I P.
Wydane 2009 czy są ważne.
Dzień dobry.
Tak – wszystkie uprawnienia wydane przez UDT niezależnie od daty ich wystawienia są na dzień dzisiejszy ważne. Jedyna (ale istotna) różnica jaką wprowadziły nowe przepisy polega na tym, że nie są już bezterminowe.
Pana dokument zachowuje ważność do 01.01.2024 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry posiadam uprawnienia na< suwnice wciągniki i wyciągarki sterowanie z poziomu roboczego żurawie stacjonarne warsztatowe hakowe ogólnego przeznaczenia. co jaki czas muszę je odnawiać ,
i drugie pytanie posiadam uprawnienia < IWJO wózki jezdniowe podnośnikowe w tym specjalizowane ze zmiennym wysięgiem co jaki czas muszę je odnawiać i czy względem ustawy wózków specjalizowanych będę miął też operatora podnoszonego wraz z ładunkiem bo z tego co czytałem w ustawie to teraz się nie dzieli jak do tej pory.
Dzień dobry.
Jeśli posiadane przez pana uprawnienia (na suwnice i wózki o których Pan pisze) zostały wydane przed 01.06.2019 r. to zachowują one ważność do 01.01.2024 r. Natomiast kolejne okresy ważności będą wynosiły:
a) w przypadku suwnic, wciągników i wciągarek sterowanych z poziomu roboczego – co 10 lat
b) w przypadku wózków specjalizowanych ze zmiennym wysięgiem – co 5 lat.
Jeśli egzaminy zdawał Pan już na nowych zasadach (pisemny test wyboru) to data ważności uprawnień będzie znajdowała się na każdym z dokumentów.
Odnośnie wózków poruszył Pan bardzo ciekawą kwestę i szczerze mówiąc nie jest znane jeszcze oficjalne stanowisko UDT w tej sprawie. Prosze obserwować wpisy na naszym portalu – jak tylko czegoś się dowiemy to z pewnością opiszemy to w artykule.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry.
Mam uprawnienia na wózki widłowe, zrobione kilkanaście lat temu.
Czy to konieczne, że muszę przejść egzaminy UDT by móc dalej korzystać z uprawnień.
Czemu nowe przepisy obowiązują też tych, co od wielu lat jeżdżą na wózkach.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
Posiadam uprawnienia IWJO do obsługi wózków jezdniowych ze zmiennym wysięgiem, pracodawca zamierza zakupić wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Moje pytanie brzmi, czy w takim wypadku muszę odbyć kurs na tego typu wózki jezdniowe czy wystarczy mi posiadane uprawnienie IWJO do obsługi wózków ze zmiennym wysięgiem?
Dzień dobry.
Wszystko zależy od tego, kiedy zdobył Pan uprawnienia i co dokładnie widnieje na dokumencie.
OPCJA 1. Zakładając, że egzamin do obsługi wózków I WJO zdawał Pan na podstawie „starych” przepisów, czyli wniosek egzaminacyjny złożony został przed 01.06.2019 r. a w związku z tym na uprawnieniach ma Pan napisane „obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych w tym specjalizowanych ze zmiennym wysięgiem„, to nie może Pan na chwilę obecną obsługiwać wózków z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem.
OPCJA 2. Jeśli egzamin zdawał Pan na nowych zasadach, zgodnie z którymi wózki ze zmiennym wysięgiem zostały połączone w jedną wspólną kategorię z wózkami z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, to powinien mieć Pan adnotację o tych dwóch rodzajach wózkach na swoich uprawnieniach i wtedy oczywiście będzie mógł Pan obsługiwać każdy wózek podlegający pod UDT.
W przypadku opcji 1 może Pan oczywiście w każdym momencie przystąpić do egzaminu na nowych zasadach i uzyskać uprawnienia na obydwa typy wózków specjalizowanych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam. Posiadam uprawnienia ale nie wydane z udt z grudnia 2016 i od tamtej pory cały czas pracuje na wózkach. Aktualny pracodawca poinformował mnie że moje uprawnienia sa wazne do grudnia 2026. Planuje zmienic prace w której nadal będę pracował na wózkach, a słyszałem dwie sprzeczne informacje: jedna, to że uprawnienia wygasna wraz ze zmiana pracy
druga, to ze jeśli zmieniam prace i dalej będę pracował na wozkach i nie bedzie jakiejś okreslonej przerwy w pracy na nich, to nadal mam wazne do grudnia 2026 mimo zmiany pracy
Dzień dobry.
Dziękuję za szczegółowy opis sytuacji i zadanie konkretnego pytania, bo dzięki temu mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi :-).
W opisanym przez Pana przypadku prawdziwa jest informacja mówiąca o tym, że wraz ze zmianą pracodawcy traci Pan możliwość obsługiwania wózków jeśli nie posiada Pan uprawnień wydanych przez UDT. Wynika to z tego, że na chwilę obecną został Pan dopuszczony do obsługi wózka na podstawie tzw. pozwolenia wewnątrzzakładowego wydanego przez pracodawcę, a w związku z tym może Pan pracować jako operator wózka jedynie na terenie zakładu pracy tego właśnie pracodawcy (logika jest tutaj prosta – dokumenty wydane przez pracodawcę „X” nie są ważne u pracodawcy „Y”). Nowy pracodawca z kolei nie może już wystawić pozwolenia wewnątrzzakładowego, ponieważ taka możliwość została zlikwidowana wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (ogłoszone 09.01.2018 r., weszło w życie po 7 miesiącach od dnia ogłoszenia czyli 9.08.2018 r.). Wszystkie pozwolenia wewnątrzzakładowe wystawione przez pracodawców od 01.01.2015 r. do 09.08.2018 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31.12.2027 r.
Podsumowując, jeśli nie będzie Pan zmieniał pracodawcy to Pana pozwolenie wewnątrzzakładowe zachowa ważność aż do 31.12.2027 r., natomiast jeśli zmieni Pan miejsce pracy, to wraz z odejściem z poprzedniej firmy Pana pozwolenie wewnątrzzakładowe traci swoją ważność.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Mam uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego kat. II WJO, wystawione dnia 21.11.2018 bezterminowo.
Czy muszę odnowić uprawnienia, jak tak to kiedy?
Dzień dobry.
Pani uprawnienia są na chwilę obecną ważne, ale nie są już bezterminowe. Zachowują one ważność do 01.01.2024 r. Na trzy miesiące przed ww. datą, będzie mogła Pani złożyć w UDT wniosek o przedłużenie ważności Pani uprawnień. UDT wyda Pani nowy dokument na kolejne 10 lat, pod warunkiem że spełni Pani wymogi określone w ww. wniosku (oświadczenie). Jeśli nie złoży Pani wniosku w terminie lub nie będzie Pani spełniać warunków określonych we wniosku, to oczywiście będzie Pani mogła ponownie podejść do egzaminu UDT – po pozytywnym zaliczeniu egzamainu otrzyma Pani uprawnienia na kolejne 10 lat.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam mam dwa pytania. Pierwsze: jeżeli chcę zatrudnić pracownika, który ma wydane zaświadczenie o ukończeniu kursu na obsługę wózka widłowego z roku 2015. Czy dobrze rozumiem, że jego zaświadczenie już nie jest ważne i musi uzyskać nowe uprawnienia UDT? I drugie pytanie jeżeli zatrudniam pracownika który ma uprawnienia na obsługę wózka jezdniowego wydane przez UDT z 2017 r czy powinnam mu wydać wewnątrz zakładowe zezwolenie uprawniające do kierowania na terenie zakładu czy już nie jest to wymagane a podczas kontroli powinien okazać uprawnienia UDT?
Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Odpowiedź na pytanie pierwsze brzmi tak :-). Pracownik który posiada jedynie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z 2015 r. i chce podjąć pracę u nowego pracodawcy będzie musiał przystąpić do egzaminu UDT aby mógł nadal obsługiwać wózki widłowe. Albo patrząc na temat z perspektywy pracodawcy: zatrudniając nowego pracownika, firmy nie mogą już wystawiać pozwoleń wewnątrzzakładowych do obsługi wózków na podstawie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia.
Odpowiedź na drugie pytanie jest trudniejsza i bardziej złożona. Z jednej strony, nigdzie w przepisach UDT nie ma wzmianki o jakimkolwiek obowiązku wystawiania przez pracodawców wewnątrzzakładowych zezwoleń dla pracowników którzy posiadają uprawnienia UDT do obsługi wózków. Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów BHP (Rozporządzenie w sprawie BHP przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z późn. zm.), ten wymóg jest wręcz wyraźnie zniesiony (stopniowe wygaszanie pozwoleń wystawianych przez pracodawców – paragraf 18).
Jedyna sytuacja w której organizator pracy powinien posłużyć się pisemnym poleceniem, opisana jest w powyższym rozporządzeniu w:
§ 6. 1. Prace wykonywane przy użyciu wózka jezdniowego, stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia
dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanego z warunkami panującymi w miejscu transportu, operator wózka wykonuje
na podstawie pisemnego polecenia otrzymanego od organizatora pracy, uzgodnionego z właścicielem lub użytkownikiem
terenu, na którym prace są wykonywane.
Z mojej osobistego doświadczenia wiem, że szczególnie w dużych firmach zazwyczaj stosowany jest jakiś rodzaj wewnętrznych dokumentów (pozwoleń / zezwoleń) do obsługi wózków, które to najczęściej powiązane są z dostępami do konkretnych urządzeń znajdujących się na danym obszarze. Chodzi tutaj oczywiście o uporządkowanie tego ważnego zagadnienia i zapewnienie maksimum bezpieczeństwa, aby osoby nie przeszkolone stanowiskowo nie miały wręcz możliwości obsługi wózków poza swoim obszarem. W praktyce czasami oznacza to, że nawet osoba posiadająca uprawnienia do obsługi wózków wydane przez UDT, nie może ich obsługiwać na terenie zakładu pracy (lub na jakimś obszarze), bo nie została dopuszczona do tego typu czynności przez swojego pracodawcę.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam, proszę mi powiedzieć jak to jest z uprawnieniami przez UDT czy TDT czym one się różnią? Czy uprawnienia są tak samo ważne?
Dzień dobry.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawnienia wydane przez każdą jednostke dozoru Technicznego (UDT, TDT, WDT), są ważne i uznawane przez pozostałe jednostki. Wynika to m.in. z faktu, że wszystkie ww. dozory, działają na podstawie tej samej Ustawy o Dozorze Technicznym z 21.12.2000 r. (z poźn. zm.) a szczegółowe zasady wydawania uprawnień przez te podmioty reguluje jedno i to samo „Rozporządzenie w sprawie trybu i sposobu sprawdzania kwalifikacji…”.
Odpowiadając na pytanie o różnice, mogę tylko dodać, że dokumenty wydawane przez każdy z dozorów, różnią się wyglądem zewnętrznym (inna kolorystyka) – szczegółowo regulują to załączniki do ww. rozporządzenia. Natomiast kategorie uprawnień są dokładnie takie same.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dziękuję bardzo ☺️
witam
Posiadam uprawnienia na hds
moje pytanie brzmi; lata obsługi urządzenia to 2019,2020 i styczeń 2021 ponieważ przechodzę na emeryturę czy prawnie będę mógł złożyć wniosek w 2023 o przedłużenie uprawnień. W styczniu 2021 planuje przejść na emeryturę
Dzień dobry.
Zakładając że lata obsługi urządzenia to cały rok 2019 i 2020 + styczeń 2021 r. niestety nie spełni Pan warunku opisanego w rozporządzeniu, który określony został na co najmniej trzy lata obsługi urządzenia.
Przypomnę, że treść oświadczenia, które musi Pan podpisać i które musi być prawdziwe jest następująca:
„Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia”
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam a czy jak się posiada UDT to można wyrobić takie same papiery TDT nie powtarzając egzaminu
Dzień dobry,
niestety nie, zaświadczenia kwalifikacyjne zdobywa się po pozytywnym wyniku egzaminu kwalifikacyjnego (bądź na pisemny wniosek w przypadku wygasanie uprawnień bezterminowych/ terminowych).
UDT – Urząd Dozoru Technicznego i TDT – Transportowy Dozór Techniczny, działają na podstawie Ustawy o dozorze technicznym oraz szczegółowych rozporządzeń wydanych do tej ustawy. Wszystkie jednostki dozoru technicznego UDT/ TDT/ WDT powinny nawzajem honorować zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez pozostałe jednostki dozoru technicznego. Przykładowo zdobywając zaświadczenia kwalifikacyjne w danej kategorii do obsługi wózków powinienem mieć możliwość do obsługi tychże wózków zmajstrowanych w pozostałych jednostkach dozoru technicznego (Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych dotyczy zarówno UDT jak i TDT oraz WDT).
witam w kwietniu 2014 zrobiłem kurs na wózki widłowe II WJO z egzaminem UDT jestem ciekawy do kiedy są ważne moje uprawnienia
Dzień dobry.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Pana uprawnienia zachowują ważność do 01.01.2024 r. Będzie mógł Pan przedłużyć ich ważność, pod warunkiem spełnienia kryteriów opisanych w Rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry zrobiłem uprawnienia na wózki 2 kategorii 27.09 .2016 do kiedy są ważne pozdrawiam
Dzień dobry.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Pana uprawnienia zachowują ważność do 01.01.2024 r. Będzie mógł Pan przedłużyć ich ważność, pod warunkiem spełnienia kryteriów opisanych w Rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam
W dniu 13.03.2019 odebrałam uprawnienia UDT kategorii I WJO bez podania daty ważności dokumentu . Kiedy dokładnie muszę złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień? Na jaki czas zostaną przedłużone?
pozdrawiam
Dorota
Dzień dobry.
Wniosek musi złożyć Pani najpóźniej na 3 miesiące przed upływem daty ważności tych uprawnień. Pani uprawnienia zachowują ważność do 01.01.2024 r.
Jeśli spełni Pani warunek określony w rozporządzeniu i umieszczony we wniosku o przedłużenie ważności uprawnień w postaci oświadczenia, to zostaną one przedłużone na kolejne 5 lat.
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Dzień dobry mam pytanie zdałem uprawnienia UDT na obsługa urządzeń transportu bliskiego i robiłem je 2013 czy one są dalej ważne czy już nie
Dzień dobry.
Na chwilę obecną Pana uprawnienia są ważne i tak będzie, aż do 01.01.2024 r.
Co najmniej 3 miesiące przed tą datą będzie Pan musiał złożyć do UDT wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Imienne uprawnienia UTB zrobiłem w 2015 roku Jednak w tym roku zmieniałem pracę i zdałem w związku z tym egzamin UDT, dla potrzeb zatrudnienia uzyskałem z terenowego Urzędu numeru, jednak nie mogę wykonywać pracy u nowego pracoodawcy ponieważ muszę czekać na legitymację UDT. Trwa to już SZÓSTY tydzień i pracodawca i ja tracimy powoli cierpliwość. Uważam, że postanowienia nowej ustawy przerastają możliwości techniczne UDT i skoro nie jest on w stanie wydawać legitymacji w terminach w miarę sensownych /1-2 tygodnie/ powinno to natychmiast zostać zmienione
Dzień dobry.
Faktycznie – zgodnie z obowiązującymi przepisami obsługę urządzenia można podjąć dopiero po otrzymaniu dokumentu czyli uprawnień a nie po zdanym egzaminie.
Znane są też przypadki dosyć długiego czasu oczekiwania na uprawnienia, który waha się od 3 tygodni w górę.
Niestety wynika to w dużym stopniu z procedur, obłożenia pracą lokalnego oddziału UDT i ilości zleceń na wydruk dokumentów jaka spływa do PWPW, gdzie uprawnienia fizycznie powstają.
Życzę cierpliwości i jak najszybszego otrzymania przesyłki!
To jest takie gadu gadu. UDT „został zaskoczony?” ilością zleceń? – Nie przewidział, kiedy w każdym portalu powtarza się informacja o olbrzymiej ilości osób z uprawnieniami potrzebnymi do pracy. W zasadzie to jest jak zawsze ktoś sobie wymyślił ustawę a potem patrzył dlaczego jej się nie da sprawnie wprowadzić. Zapłacą za to jak zwykle osoby na końcu łańcucha zatrudniane nie jako operator / bo są bez uprawnień/ ale jako pracownicy magazynu. I nikogo nie obchodzi, że to jakiś ….. wymyślił wymianę uprawnień.
Dzień dobry,
Pracownicy przychodzą do mnie z informacją, że „gdzieś” wyczytali, „ktoś” im powiedział, że imienne zaświadczenia UDT wydane przed 2004 rokiem utraciły ważność z końcem roku 2019. Nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Z tego co czytam w komentarzach, i z tego co rozumiem – UDTowskie zezwolenia, które wcześniej były bezterminowe, zgodnie z ustawą z 2019r., zachowują ważność na okres 5 lat licząc od roku 2019, po czym należy złożyć wniosek o bezpłatne przedłużenie. Czy tak?
witam posiadam uprawnienia udt na podesty ruchome wielobieżne z dnia 10.11.2010 do kiedy beda wazne ?
Dzień dobry.
Zakładam że chodzi Panu o podesty „wolnobieżne” ;-).
Pana uprawnienia zachowują ważność do 01.01.2024 r. Jeśli spełnia Pan warunek opisany w przepisach (obsługa podestów przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat), to będzie mógł je Pan bezpłatnie przedłużyć (UDT wystawi Panu nowy dokument na kolejny okres).
Pozdrawiam
Paweł Gerus
Witam, posiadam uprawnienia wojskowe i cywilne do obsługi dźwignic samojezdnych kategorii 3Ż do 10 ton, wydane przez wojskowy dozór techniczny w Bydgoszczy w 2002 roku, uprawnienia były zrobione w wojsku, posiadam kartę mobilizacyjną z przydziałem do obsługi owych dźwignic. W chwili obecnej zmieniły się kategorie dźwignic i nie ma ich ujętych w kategoriach uprawnień. Czy w takiej sytuacji muszę wnioskować o przedłużenie ważności uprawnień, czy muszę wnioskować o wydanie nowych uprawnień jeżeli kategoria moich uprawnień została przekwalifikowana i już nie istnieje?
Czy na koparko -ładowarki wszystkie typy kl.3, z dnia 28,10,2012r. trzeba wnioskować o przedłużenie ważności uprawnień. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Nowe przepisy i kolejny raz musiałem robić te same uprawnienia…
Testy UDT
Witam
Mam pytanie posiadam kategorie 1WJO z zakresem uprawnień na wózki jezdniowe podnosnikowe w tym specjalizowane z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem od stycznia 2019 roku na jaki czas one są wazne??? 5 czy 10 lat
Dzień dobry.
Zgodnie z Art. 3. 1. Ustawy o Dozorze Technicznym z 09.11.2018 r.: „Zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przed dniem 1 czerwca 2019 r. (…) zachowują ważność przez okres 5 lat” licząc od daty wejścia w życie ww. przepisu, czyli od 01.01.2019 r. Podsumowując, Pana dokument będzie ważny do 01.01.2024 r.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam .
Ja trochę z innej beczki , przeczytałem wszystkie wpisy i nie znalazłem tego czego szukam .
Jak wygląda sprawa z uprawnieniami na zbiorniki ciśnieniowe?
Posiadam uprawnienia „konserwacja zbiorników ciśnieniowych sprężonego powietrza oraz rewizja i regulacja zaworów bezpieczeństwa”, wydane 31.07.2007 . przez TDT.
W sieci nic na ten temat nie mogę znaleźć .
Dzień dobry.
Dziękuję za pytanie. Niestety nie zajmujemy się urządzeniami ciśnieniowymi, w związku z czym nie piszemy na ten temat artykułów, bo po prostu nie znamy się na tych urządzeniach.
Przypuszczam, że skoro kluczowe zmiany dotyczące uprawnień zapisane były w Ustawie o Dozorze Technicznym oraz pojawiły się w rozporządzeniu, to powinny one dotyczyć wszystkich uprawnień wydawanych przez UDT (w tym do konserwacji urządzeń ciśnieniowych). Z ciekawości rzuciłem okiem do załącznika „Rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych”, bo wydawało mi się, że urządzenia o których Pan pisze powinny być tam wymienione, ale ich tam nie ma.
W związku z tym sugeruję kontakt telefoniczny lub mailowy z najbliższym oddziałem TDT – tam na pewno uzyska Pan aktualne i rzetelne informacje.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Sam jestem ciekawy jak wygląda w praktyce zdobycie takich uprawnień i jak wygląda odnowienie.
W końcu pod dozór techniczny podlegają instalacje, zbiorniki ciśnieniowe, sprężarki, zawory bezpieczeństwa i inne.
witam mam pytanie posiadam zaswiadczenie o ukonczeniu kursu pozytywnego w 2008 roku do kierowania wozkami widlowymi.Pytanie do kiedy bede mial wazne te uprawnienia i czy ewentualnie wystarczy tylko ukonczony egzamin udt czy na nowo trzeba robic uprawnienia.pozdrawiam.
Witam Serdecznie,
pytanie w uprawnienia UDT – hds Żurawie – uprawniające do obsługi mam wpisane typ urządzenia: typ: HIAB … Czy związku z tym nie mogę pracować na innych urządzeniach ?
Dzień dobry.
Jeśli posiada Pan uprawnienia wydane przez UDT i jest tam ograniczenie do konkretnego typu urządzeń, to według mojej wiedzy nie powinien obsługiwać Pan innych urządzeń. Nie mam jednak 100% pewności, bo tego typu adnotacje i ograniczenia na uprawnieniach zdarzajły się dosyć rzadko. W aktualnym stanie prawnym komisja nie ma już możliwości wpisywania ograniczeń do danego typu urządzeń, więc albo wydawane są uprawnienia w pełnym zakresie wskazanym w rozporządzeniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości (szczególnie podczas egzaminu praktycznego) komisja uprawnień nie wydaje (czyli nie zalicza egzaminu). Dla pewności zawsze w takich przypadkach polecam też kontakt ze swoim lokalnym oddziałem UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Witam! Co w sytuacji kiedy egzamin finansowany przez pracodawcę został opłacony i zdany, jednak w czasie oczekiwania na wydanie legitymacji konieczna jest zmiana miejsca pracy? Czy legitymacja wystawiana imiennie trafi do mnie mimo złożenia wypowiedzenia w trakcie oczekiwania na 'plastik’? Czy jest możliwość, że już po zdanym egzaminie zostanie ona w jakiś sposób cofnięta/zablokowana?
Pozdrawiam!
Dzień dobry.
Sprawa jest jest dosyć prosta, ale posiada kilka wątków i możliwych scenariuszy.
Zacznijmy od tego, że uprawnienia są wystawiane imiennie i są własnością osoby, która zdała egzamin i której dane na nich widnieją. Sytuacja wygląda podobnie jak z prawem jazdy.
W związku z tym nikt nie powinien pozbawiać posiadacza takich uprawnień, przetrzymywać ich, nie mówiąc już o tym, że nie ma prawnej możliwości cofnięcia lub „zablokowania” uprawnień UDT.
I tutaj mała dygresja dotycząca „cofania uprawnień”. Faktycznie jest to możliwe, ale może tego dokonać tylko organ właściwej jednostki dozoru technicznego w przypadkach określonych w art. 22 ust. 4 Ustawy o Dozorze Technicznym:
„W razie nieprzestrzegania przez osoby wymienione w ust. 2 i 3 <> warunków technicznych dozoru technicznego oraz norm i przepisów prawnych w tym zakresie, organ właściwej jednostki dozoru technicznego cofa, w drodze decyzji, uprawnienia kwalifikacyjne wynikające z zaświadczenia kwalifikacyjnego” W praktyce dotyczy to ciężkiego złamania zasad bezpieczeństwa, często związanych np. z doprowadzeniem do wypadku.
Sytuacja którą Pan opisał jest o tyle skomplikowana, że to pracodawca opłacił egzamin w związku z czym zakładam, że jednocześnie był w całym procesie wnioskodawcą, czyli uprawnienia trafią z UDT właśnie do pracodawcy a nie do poszczególnych osób. Jak już napisałem powyżej, jeśli nie będzie Pan już pracował u tego pracodawcy, to mimo wszystko powinien Pan otrzymać z byłej firmy dokument, który do Pana należy. Jeśli nie będzie to możliwe, to zawsze może Pan napisać krótkie podanie do UDT z prośbą o wydanie duplikatu uprawnień, które Pan utracił. Do takiego podania należy dołączyć potwierdzenie przelewu za wystawienia duplikatu w kwocie 65 zł (taka stawka obowiązywała jeszcze jakiś czas temu).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czy uprawnienia UDT sprzed 2000 roku również pozostają ważne do 01.01.2024 ?
Dzień dobry.
Tak.
Pozdrawiam
Czy uprawnienia UDT sprzed 2000 roku również pozostają ważne przez 5 lat ?
Dzień dobry.
Tak. Zasada dotycząca określonego czasu ważności uprawnień dotyczy wszystkich dokumentów, także tych wydanych przed wejściem w życie obecnie obowiązujących przepisów w tym również uprawnień UDT wydanych przed 2000 rokiem.
Pozdrawiam
Witam!
Mam uprawnienia II WJO na wózki widłowe z UDT zrobione w 2013 r. Do kiedy są ważne moje uprawnienia?
Dzień dobry.
Uprawnienia będą ważne do 31.12.2024 r.
Proszę pamiętać o złożeniu wniosku o przedłużenie ich ważności na kolejny okres (pod warunkiem spełniania odpowiedniego warunku).
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry,
czy ja dobrze rozumiem:
najpóźniej 3 miesiące przed upływem 5lat od nowego rozporządzenia składam wniosek, moje uprawnienia do obsługi dźwignic IS (zdobyte w 2001r.) automatycznie uzyskują ważność na kolejny okres.
Co po upływie tego terminu, sposób postępowania będzie ten sam tj. kolejny wniosek, czy w przyszłości będę musiał ponownie przystąpić do kursu/egzaminu?
Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam
Tomasz
Dzień dobry panie Tomaszu.
Jest mniej więcej tak jak to Pan opisał w tym fragmencie (moje poprawki są pogrubione):
„najpóźniej 3 miesiące przed upływem 5 lat od nowego
rozporządzeniaustawy składam wniosek, moje uprawnienia do obsługi dźwignic IS (zdobyte w 2001r.)automatycznieuzyskują ważność na kolejny okres, o ile spełnia Pan warunek określony w składanym oświadczeniu.”Po upływie terminu na jaki uprawnienia zostały przedłużone, sposób postępowania będzie taki sam, czyli ponowne złożenie wniosku o przedłużenie ważności uprawnień do UDT, bez konieczności przystępowania do ponownych egzaminów.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Czy jak w 2018 r. Zadałem egzamin WDT to jest ważny u prywatnego przedsiębiorcy i czy można go traktować jak UDT
Dzień dobry.
Tak – uprawnienia wydane przez WDT mają taką samą „moc prawną” jak uprawnienia wydane przez UDT.
Z pozdrowieniami
Paweł Gerus
Dzień dobry. Mam podobne pytanie czy posiadając uprawnienia UDT zechce je przedłużyć czy muszę to zrobić tylko w UDT czy mogę w WDT ( obecnie pracuje w instytucji wojskowej). Wiem że uprawnienia są równoważne i pewnie nie ma to większego znaczenia, liczy się żeby były aktualne.
Dzień dobry.
Czy to sprawiedliwe, że osoby, które mają uprawnienia kilkanaście lat, nagle mogą stracić uprawnienia przez nowe przepisy.
Szkoda, że zmiana nie tyczy się tylko nowych przyszłych operatorów.
Pozdrawiam wszystkich.
Witam
1. Czy przez wzgląd na panującą pandemię konieczne i obowiązkowe posiadanie uprawnień na wózki widłowe kat. I lub II WJO Zostało przesunięty na ostatni dzień 2021 roku?
Czy to kwestia pracodawcy o ostatecznym terminie wdrożenia przepisów UDT na terenie zakładu.
2.Jak przez COVID-19 Zmieniły się przepisy i procedury w pozyskaniu dokumentu? (Doszły mnie słuchy że teoria już nie podlega ocenie, bądź została ona bardzo ograniczona, ze względu na warunki – pozostaje egzamin praktyczny)?
3. Czy pracując do dziś na wózku ponad I oraz II WJO ponad 5 lat można rozpocząć egzamin bez wcześniejszego szkolenia? Zapisując się na termin teoretyczny/praktyczny bezpośredniow UDT, robiąc go prywatnie?
Pozdrawiam
Posiadam świadectwo ukończenia kursu II stopnia w zakresie obsługi suwnic z poziomu roboczego wydane przez Ośrodek Doskonalenia Kadr w kwietniu 1984r i na tej podstawie dorywczo obsługuję suwnicę sterowaną z poziomu roboczego. Czy moje uprawnienia zachowują ważność do stycznia 2024 roku?
Dzień dobry
Jestem w trakcie robienia kursu na ładowarki teleskopowe, mam kilka pytań
Upewnia dostanę na 5l, po tym okresie będę chciał odmówić, tylko problem polega na tym, że nie będę miał stażu min 3l, w takim razie uprawnienia mi przepadną na dobre?
Dzień dobry,
proszę o odpowiedź w sprawie ważności uprawnień na wózki widłowe uzyskane poza UDT w latach przed 2015 r. w różnych firmach ,do kiedy są ważne ? Oraz jak przez sytuację covid-19 wygląda sprawa wystawiania imiennych zezwoleń na jazdę wózkiem w zakładach pracy ? Czy na dzień dzisiejszy można stosować taką praktykę ?
Dzień dobry,
na dzień dzisiejszy pracodawca nie może dopuścić nowego pracownika do pracy wózkiem jezdniowym podnośnikowym z mechanicznym napędem podnoszenia jedynie na podstawie zaświadczenia o ukończeniu kursu i pozwolenia wewnątrzzakładowego. Uprawnienia wewnątrz zakładowe (imienne) które zostały wydane wcześniej i które obowiązują tylko pracowników którzy wiąż pracują w tej samej firmie co w momencie kiedy wydano uprawnienia imienne zakładowe są stopniowo wygaszane. Szczegóły znajdują się w naszym wcześniejszym wpisie na blogu:
https://well-done.pl/jak-dlugo-obowiazuja-imienne-zezwolenia-do-obslugi-wozkow-jezdniowych-podnosnikowych-zmiana-terminow-waznosci-pozwolen-wewnatrzzakladowych-w-zwiazku-z-nowelizacja-rozporzadzenia/
Czyli ja robiąc kurs ze świadomością że będzie on bezterminowy, czuje się jakbym został okradziony, a osoby które mają prawo jazdy i nie jeżdżą autem, przez lata to państwo też zap…i im uprawnienia?
Myślałem że prawo nie działa wstecz ale widzę że działa ale tylko wtedy kiedy chce tego rząd.
Człowiek robi kursy inwestuje w siebie na przyszłość a Państwo go okrada, marnotrawi czyjeś starania i pieniądze, bo przecież kto poniesie koszt odnowienia kursów? Państwo?
To są kłamstwa. W polsce obłudnie okrada się ludzi i okłamuje.
Uprawnień nabytych nie można odebrać! Jeśli były wydane bezterminowo to są bezterminowe. Jeśli ktoś wmawia ci że tracisz uprawnienia z jakąś tam datą to po prostu cię okłamuje żeby wepchnąć cię w tryby do przemielenia i jak sam się im położysz wnioskując o nowe uprawnienia to wtedy cię mają i masz terminowe a oni np. co 5 lat będą cię strzyc jak polską owcę bo w tym kraju tak się d…oi ciemny lud. W tym kraju łamie się konstytucję jakby była papierem toaletowym. Polska to absurd!
Robią wszystko żeby was doić jak najczęściej a większość ciemnego ludu polskiego daje się oszukiwać. Za rządów bezprawia i niesprawiedliwości tym bardziej powinna wam się zapalać czerwona lampka!
Posiadam kurs operatora wózka widłowego + wymiana butli gazowej kategorii II WJO
od października 2006r. Od listopada 2006r pracowałem do września 2012r. Co teraz zrobić odnośnie tego oświadczenia że pracowałem trzy lata w okresie 5 ostatnich lat
Dzień dobry,
proszę go nie podpisywać 🙂
Dzień dobry a ja chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z prawnego punktu widzenia tzn czy nowelizacja ustawy z 9 listopada 2018 r. cofająca rzekomo nabyte bezterminowe uprawnienia UDT jest zgodna z art. 2 Konstrukcji RP dotyczącego zasady ochrony praw nabytych? Dziękuję.
Dzień dobry.
Dziękuję za komentarz.
Przypominam, że artykuły umieszczane w strefie wiedzy (https://well-done.pl/strefa-wiedzy/) mają na celu opisanie i pomoc w zrozumieniu aktualnie obowiązujących przepisów. Zespół well-done.pl składa się z dydaktyków i praktyków najczęściej posiadających wykształcenie techniczne. Niestety nie mamy na pokładzie prawnika – konstutucjonalisty ;-).
Proszę pamiętać, że nie jesteśmy autorami tych przepisów ;-).
Moim osobistym zdaniem, zadane przez Pana pytanie jest zasadne, ale powinno być skierowane do przedstawicieli władzy ustawodawczej i ewentualnie wykonawczej.
PS – w obecnej sytuacji, nie pozostaje nam nic innego, jak dopasować się do tych przepisów. Proszę pamiętać, że czas na złożenie wniosku o przedłużenie uprawnień mija 30.09.2023 r. Wniosek można złożyć bezpłatnie w dowolnym oddziale lub biurze UDT, a także można go wypełnić i wysłać poprzez portal e-UDT. Wiemy jednak, że obecnie wiele wniosków jest przez UDT odrzucanych z powodu błędów. Aby pomóc posiadaczom uprawnień w skutecznym przejściu przez ten proces, zachęcam do skorzystania z wygodnego i skutecznego rozwiązania, jakim jest generator wniosków UDT: https://generator-wnioskow-udt.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Paweł Gerus
Dzień dobry,
Zrobiłem uprawnienia na wózki widłowe ponad 5 lat temu (bezterminowe). Od tamtej pory nie pracowałem na wózkach ani razu (zrobiłem te uprawnienia bo była taka możliwość za darmo, a nigdy nie wiadomo co się w życiu przyda). Na ten moment nie planuję zmieniać pracy, ale co w przypadku jakbym powiedzmy wyjechał za granicę albo chciał nagle pracować na wózkach? Jak mogę wtedy odnowić uprawnienia?
Dzień dobry,
jeśli nie spełnia Pan przesłanek zawartych w oświadczeniu: „Oświadczam, że wykonywałem(-łam) czynności w zakresie określonym we wskazanym w tym wniosku zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata, w okresie ostatnich 5 lat ważności tego zaświadczenia”, to nie może Pan przedłużyć uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych) na wózki. Po wygaśnięciu uprawnień wydanych jako bezterminowe z końcem tego roku tj. 31.12.2023, żeby legalnie obsługiwać wózki będzie Pan musiał na nowo zdać egzamin przed komisją z UDT.
Dzień dobry. Robiłem uprawnienia na suwnice w 2016 – bezterminowe. Używałem tych uprawnień tylko przez rok pracy. Czy mogę przedłużyć teraz ich ważność? Czy mogę w oświadczeniu po prostu skłamać, że używałem ich 3 lata?:)
Dzień dobry, oczywiście może Pan skłamać, ale kłamstwo to zagrożone jest odpowiedzialnością karną za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 § 6 ustawy
z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. 🙂
Witam posiadam uprawnienia 1S na suwnice.Zlozylem wniosek o przedłużenie i przyszły mi uprawnienia suwnice wciagniki I wciagarki ogólnego przeznaczenia.Na tych nowych uprawnieniach mogę pracować suwnica sterowana z kabiny ?Dodam że wcześniej mogłem pracować.
Dzień dobry,
tak, dawne zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi w kategorii IS, odpowiadają obecnie wydawanym uprawnieniniom w kategorii: Suwnice wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia. W zakresie obecnie posiadanych uprawnień może Pan obsługiwać wszystkie suwnice ogólnego przeznaczenia w tym te sterowane z kabiny.
Nie może Pan natomiast obsługiwać suwnic specjalnego przeznaczenia (kuźniczych, lejniczych, trawersowych, chwytakowych, chwytnikowych itp.) bez względu na sposób ich sterowania. Proszę zwrócić uwagę, że przy okazji przedłużania ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego stracił Pan uprawnienia do obsługi żurawi stacjonarnych.
Pozdrawiam
Witam tata miał uprawnienia wydane przez instytut budownictwa we Wrocławiu, który już nie istnieje w 1988 roku W ust we Wrocławiu w lipcu 2023 stwierdzono że nowelizacja ich nie obejmuje i pozostają bezterminowo.
Dziś tata w pracy usłyszał że są nieważne.Co w takiej sytuacji jeżeli nie ma już firmy państwowej gdzie je zdawał
Dzień dobry, sytuacja ciężka, jakie jest Państwa zdanie:
Pracownik pracuje w zakładzie bardzo długi czas – około 10 lat, operuje wózkiem na podstawie imiennego zezwolenia, które ważne jest jeszcze do 2026r. lub 2027r,. Chwilę przed zmianą przepisów, tzn przed 2019 r. podszedł do egzaminu UDT i zdobył „plakietkę bezterminową”. Następnie „zapomniał” się zgłosić w terminie do 30.09.2023r. po odnowienie uprawnień. Uprawnienia UDT przepadły, pytanie się pojawia, skoro UDT przepadły czy dalej ważne jest imienne zezwolenie?? Zdaje się, że przepisy tego nie regulują. Proszę o pomoc w interpretacji.
Dzień dobry,
tak dalej ważne jest imienne zezwolenie. Proszę jednak pamiętać, że pracownik musi być cały czas zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca nie ma już możliwości wydawania nowych pozwoleń. Terminy ważności imiennych zezwoleń są następujące:
Imienne zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja
2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U.
poz. 650 oraz z 2003 r. poz. 603):
1) wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.;
2)wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.;
3)wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r