Kurs na wózek unoszący
Ogólna charakterystyka
Wózek unoszący to wózek jezdniowy który umożliwia unoszenie i przetransportowanie ładunku na określoną odległość. Wózki unoszące różnią się od wózków podnośnikowych jedną zasadniczą kwestią. Wózek unoszący, UNOSI ładunek do wysokości 30 cm, zaś wózek podnośnikowy PODNOSI ładunek powyżej 30 cm. Wózki unoszące umożliwiają jedynie przemieszczanie ładunków w poziomie, wózki jezdniowe podnośnikowe, umożliwiają podnoszenie, a więc stertowanie ładunków (np. na paletach transportowych). Wózki unoszące możemy podzielić na te które:- wózki unoszące z napędem silnikowym mechanizmu unoszenia ładunku oraz mechanizmu jazdy – w takich wózkach unoszenie ładunku jak i jazda wózkiem odbywa się z udziałem napędu mechanicznego, jakim zazwyczaj jest silnik elektryczny
- b) wózki unoszące z napędem silnikowym mechanizmu unoszenia ładunku z ręcznym mechanizmem jazdy – w takich wózkach unoszenie ładunku odbywa się z udziałem napędu mechanicznego, jednak wózek taki nie posiada napędu na koła, w związku z czym jest on ciągnięty lub pchany przez operatora
Różnice w przepisach
Wózki jezdniowe podnośnikowe podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego i związku z tym w swej większości wymagają posiadania uprawnień UDT do obsługi tego typu urządzeń. Wózki unoszące nie podlegaj przepisom o Dozorze Technicznym. Eksploatacje tego typu wózków opisuje Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.Jakie warunki trzeba spełniać by obsługiwać wózki jezdniowe unoszące?Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia by móc legalnie obsługiwać wózki unoszące należy spełniać jeden z poniższych warunków:- ukończyć 18 lat i posiadać zaświadczenie ukończenia odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabyte umiejętności w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego
- posiadać dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami
- posiadać uprawnienia UDT do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych w dowolnej kategorii
Gdzie mogę odbyć szkolenie na wózki unoszące z napędem silnikowym?
Szkolenia na wózki unoszące z napędem silnikowym (wózki unoszące wspomagane elektrycznie) organizowane są przez wiele różnych podmiotów. Firma Well-Done.pl również ma w swojej ofercie szkolenia na elektryczne wózki unoszące. Prowadzimy zajęcia w siedzibie Klienta i na jego urządzeniach , tak aby warunki dydaktyczne były jak najbliższe realnej pracy i jak najmniej problematyczne z punktu widzenia organizacji zajęć. Dojeżdżamy do Klientów na terenie całego regionu Dolnego Śląska, pracujemy w miastach takich jak Wrocław, Jelcz- Laskowice, Oława, Oleśnica, Siechnice, Żarów, Świdnica, Środa Śląska, Brzeg i inne.czytaj więcej
Elektryczny paleciak Uprawnienia – kiedy zdecydować się na szkolenie?
Skoro Urząd Dozoru Technicznego nie sprawuje kontroli nad „paleciakami”, kiedy warto skierować pracowników na kurs na wózki elektryczne unoszące? Wbrew pozorom nie powinno się tego odwlekać. Co prawda wiele osób w centrach logistycznych czy magazynach posiada uprawniania do kierowania pojazdami silnikowymi, jednak wózek widłowy unoszący wymaga nieco innego podejścia. Aby dopuścić pracownika do obsługi wózków unoszących z napędem silnikowym, operator musi posiadać jeden z trzech dokumentów:
- polskie prawo jazdy w dowolnej kategorii,
- zaświadczenie kwalifikacyjne (czyli uprawnienia) do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych w dowolnej kategorii wydane przez Dozór Techniczny,
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla operatorów wózków unoszących. Takie szkolenie powinno być zrealizowane przez firmę szkoleniową, która ma program szkolenia wydany lub uzgodniony z UDT.
Nabycie doświadczenia w prowadzeniu wózków unoszących sprawi, że obsługa wózka widłowego unoszącego będzie znacznie wydajniejsza, a wykonywanie na nim skomplikowanych manewrów będzie dużo prostsze i bezpieczniejsze.
Wózki unoszące Uprawnienia wewnątrzzakładowe – czy obejmują wózki widłowe podnośnikowe?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, jednak warto pochylić się nad nią, aby jak najlepiej zrozumieć to zagadnienie. Jeśli chodzi o tzw. paleciaki elektryczne, uprawnienia wewnątrzzakładowe, które są wydawane przez pracodawców na podstawie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym (dot. to np. wózków unoszących lub ciągnikowych), nie przechodzą automatycznie na podobne pojazdy, takie jak wózki widłowe podnośnikowe, które to podlegają pod UDT. Wynika to z naturalnych różnic pomiędzy sprzętem. Podstawową odmiennością jest oczywiście wysokość unoszenia ładunków. Wózek unoszący ma możliwość unoszenia ładunków na wysokość do 30 cm ponad poziomem podłoża. Standardowe wózki widłowe potrafią podnieść ładunek na wysokość kilku lub nawet kilkunastu metrów. Wyróżniają się też większym udźwigiem.
Niemniej uprawniania na wózki jezdniowe unoszące stanowią doskonały wstęp do zdobywania kolejnych umiejętności. Nawet jeśli w aktualnej pracy nie ma konieczności stosowania np. wózków widłowych podnośnikowych, to i tak warto przeszkolić pracowników w tej właśnie kategorii, ponieważ na podstawie uprawnień do obsługi wózków wydanych przez UDT można dopuścić pracownika także do obsługi wózka unoszącego. Uprawniania na wózki elektryczne unoszące można więc uznać za mniej wymagające, bo niekończące się egzaminem UDT.
Wózek widłowy – czy trzeba podpisywać listę kontrolną?
Podczas korzystania z urządzeń zakładowych należy w niektórych przypadkach podpisywać listę kontrolną, potwierdzającą sprawdzenie stanu technicznego przed rozpoczęciem pracy. Zawiera ona szereg punktów kontrolnych, które należy sprawdzić, aby mieć pewność, że urządzenie będzie można bezpiecznie eksploatować. OTC, czyli Obsługa Techniczna Codzienna, zazwyczaj obejmuje sprawdzenie dokumentacji pojazdu, oględziny wzrokowe urządzenia przy silniku wyłączonym (np. poziom płynów eksploatacyjnych, stan techniczny kół, łańcucha, wideł) oraz po włączeniu silnika (np. poprawność działania mechanizmu jazdy, hamowania, unoszenia, czy też działanie sygnalizacji ostrzegawczej). Ma to na celu ograniczenie ryzyka spowodowania wypadków wskutek złej kondycji maszyny. Na szczęście wózek widłowy unoszący zazwyczaj nie funkcjonuje w trudnych warunkach, a przenoszone przez niego towary mają niewielką szansę na uszkodzenie.
Dbanie o sprzęt powinno być jednak obowiązkiem każdego operatora. Dlatego opracowany przez Well-Done.pl kurs na wózek unoszący obejmuje wszystkie zagadnienia BHP oraz naukę prawidłowej obsługi wraz z identyfikacją problemów. Dzięki temu pracownicy doskonale wiedzą, jak utrzymać pojazd w odpowiednim stanie i mogą go bezpiecznie obsługiwać. Uprawnienia na wózki jezdniowe oddalają więc ryzyko pojawienia się uszkodzeń wynikających z błędu ludzkiego.
Kto prowadzi kurs na wózek unoszący?
W Well-Done.pl stawiamy przede wszystkim na jakość. Osiągnięcie wysokiego poziomu nauczania jest możliwe tylko poprzez zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego w naszej kadrze znajdują się wyłącznie doświadczone osoby, które realizują autorski program na podstawie wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli chodzi o paleciak elektryczny, uprawnienia przyznawane przez UDT nie są co prawda potrzebne, lecz dobrą praktyką może być dopuszczanie do korzystania z nich tylko osoby posiadające doświadczenie dot. obsługi innych rodzajów wózków – dla bezpieczeństwa swojego i innych. Dlatego każda profesjonalna firma korzysta z wiedzy opracowanej przez fachowców z UDT. Nie inaczej wygląda to w Well-Done.pl.
Bezpośredni kontakt ze specjalistami pozwala kursantom na bieżąco rozwiewać wątpliwości, a także utrwalać dobre praktyki związane z obsługą, dzięki czemu wózek widłowy nie tylko działa wydajnie, ale też jak najdłużej zachowuje dobry stan techniczny. To jeden z najistotniejszych atutów przeprowadzanych przez nas szkoleń. Eksploatując wózki jezdniowe, uprawnienia zapewnią bezpieczeństwo sprzętu, operatorów oraz osób postronnych.
Wózki jezdniowe uprawnienia – jak przebiega szkolenie?
Mimo że aby obsługiwać wózek unoszący nie trzeba organizować egzaminu przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego, szkolenie wygląda dosyć podobnie do kursów, które kończą się państwowym egzaminem. W Well-Done.pl wierzymy, że warto korzystać z dobrych praktyk i warto dbać o jakość szkoleń. W kwestii takie jak wózki unoszące, uprawnienia są więc faktycznym dowodem na nabyte przez uczestnika umiejętności.
Na samym początku przeprowadzamy część teoretyczną szkolenia. Podczas niej przyszły operator zapoznaje się z zasadami funkcjonowania oraz budową wózków. Uprawnienia na wózki elektryczne akumulatorowe obejmują też wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy. W drugiej części uczestnik może wykorzystać teorię w praktyce. Kurs na wózki elektryczne pozwala oswoić się z pojazdem w trakcie wykonywania różnorodnych manewrów zleconych przez naszych instruktorów. To cenne doświadczenie, które z pewnością przyda się przy pokonywaniu wyzwań w codziennej pracy.
Twoja firma potrzebuje szkoleń? Chcesz podnieść kwalifikacje zespołu w zakresie wózków widłowych, suwnic, wyciągarek, żurawi? Jesteś zainteresowany uprawnieniami elektrycznymi, cieplnymi lub gazowymi?
Chcesz przeprowadzić szkolenie w swojej firmie? Napisz do nas lub zadzwoń: 504 305 437
DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?
Zdawalność egzaminów na poziomie 96%
100% zadowolonych uczestników kursów
Zespół ekspertów i praktyków prowadzących szkolenia
Kompleksowa organizacja egzaminów
Bezpłatne doradztwo i konsultacje
Jedna faktura za szkolenie i egzamin – dogodne terminy płatności
Unikatowe autorskie materiały szkoleniowe
Koncentracja na obsłudze klientów biznesowych
Nastawienie na budowanie długotrwałych relacji
Spokój, uczciwość i bezpieczeństwo podczas współpracy
POZNAJ OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Aneta Grząbka - Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający
"Szybka i sprawna komunikacja, bardzo duże doświadczeie praktyczne, bogata wiedza, fachowa obsługa. Materiały szkoleniowe oraz sposób prowadzenia zajęć, zostały ocenione bardzo wysoko przez uczestników kursu."
Rafał Beksiński - Maintenance Manager
"Duże doświadczenie, szybka i sprawna komunikacja oraz fachowa obsługa, sprawiły że współpraca na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie."
Remigiusz Efinowicz - Członek Zarządu
"Rekomendujemy firmę Well-Done.pl jako solidnego partnera biznesowego, gwaratnującego wysoką jakość szkoleń i pełen profesjonalizm w trakcie współpracy."
Małgorzata Piasecka - Lider ds. Szkoleń i Rozwoju
"Polecamy firmę Well-done.pl jako solidnego i godnego zaufania dostawcę szkoleń.."
Robert Włodarczyk - Wiceprezes Zarządu
"Szczególnie warto podkreślić sposób prowadzenia zajęć teoretycznych i praktyucznych - fachowa wiedza przekazywane była w sposób ciekawy i przystępny."
Klaudia Morawiec - Dyrektor ds. Rozwolu Zasobów Ludzkich
"Jesteśmy zadowoleni z metodyki przeprowadzonego kursu, z wiedzi i przygotowania do zajęć Wykładowcy oraz z przygotowanych materiałów. Polecamy firmę jako solidnego partnera do realizacji profesjonalnych projektów szkoleniowych."
Jarosław Kiepura - Site Manager
"Prowadzący wykazał się bogatą wiedzą z zakresu wózków jezdniowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali komplet profesjonalnych materiałów szkoleniowych."