Uprawnienia na ładowarkę teleskopową
Co to jest wózek ze zmiennym wysięgiem? Czym jest ładowarka teleskopowa?
Wózki specjalizowane ze zmiennym wysięgiem to jeden z rodzajów wózków jezdniowych podnośnikowych podlegających przepisom o dozorze technicznym. Tym co wyróżnia wózki tego typu jest posiadanie przez nie teleskopowego ramienia o zmiennym wysięgu. Umożliwia ono manipulowanie podnoszonym ładunkiem w przestrzeni, zarówno w pionie jak i w poziomie. Wiele wózków ze zmiennym wysięgiem posiada dużą sprawność w poruszaniu się po trudnym terenie, głównie za sprawą wyposażenia ich w opony pneumatyczne z głębokim bieżnikiem i układ amortyzujący. Najczęściej urządzenia te zasilane są silnikiem spalinowym (wysokoprężnym, benzynowym lub zasilanym gazem). Wózki ze zmiennym wysięgiem, często potocznie nazywane są ładowarkami teleskopowymi, wielozadaniowymi nośnikami osprzętu, albo po prostu „Manitu”, od nazwy jednego z producentów tego tupu urządzeń. Znajdują one szerokie zastosowanie na budowach i w gospodarstwach rolnych, czyli wszędzie tam gdzie można wykorzystać ich największe zalety: możliwość manipulowania ładunkiem przestrzeni na terenach o nierównej nawierzchni. Z racji stosunkowo dużego prawdopodobieństwa wywrócenia tego typu urządzenia w przypadku niewłaściwej obsługi, wózki ze zmiennym wysięgiem posiadają szereg zabezpieczeń typu elektrycznego, hydraulicznego i mechanicznego.Jak zdobyć uprawnienia UDT na wózki ze zmiennym wysięgiem? Kto może obsługiwać ładowarki teleskopowe? Jak zdać egzamin na wielozadaniowy nośnik osprzętu?
Na wszystkie powyższe pytania, można tak naprawdę udzielić jednej odpowiedzi – aby obsługiwać ww. urządzenia, operator musi posiadać uprawnienia wydane przez UDT w kategorii: obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Co ciekawe, w obecnym stanie prawnym, obydwa typy wózków specjalizowanych, czyli ze zmiennym wysięgiem i z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, wchodzą w skład jednej kategorii uprawnień. Oznacza to, że nawet jeśli chcemy uzyskać uprawnienia jedynie na wózki ze zmiennym wysięgiem, to podchodząc do egzaminu, i tak musimy znać zagadnienia teoretyczne związane z wózkami z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem. Na szczęście egzamin praktyczny przeprowadzany jest tylko na jednym z tych dwóch typów wózków. Kolejna ciekawostka polega na tym, że zdobycie uprawnień w tej kategorii, automatycznie uprawnia do obsługi wszystkich innych typów wózków jezdniowych podnośnikowych z „niższej kategorii uprawnień”, czyli de facto wszystkich, które podlegają pod UDT, a zgodnie z przepisami BHP, można na ich podstawie obsługiwać także wózki nie podlegające pod UDT (np. wózki naładowne, wózki ciągnikowe itp.). Zdobycie uprawnień poprzedzone jest egzaminem państwowym przed komisją z UDT, TDT lub WDT. Egzamin ten składa się z dwóch części: teoretycznej (15 pytań testowych odnośnie przepisów i zasad bezpiecznej obsługi wózka) oraz praktycznej (transportu ładunku w wyznaczone miejsce za pomocą wózka). Well-Done.pl organizuje szkolenia na wózki ze zmiennym wysięgiem przygotowujące do zdania egzaminu UDT. Działamy na terenie Dolnego Śląska w miejscowościach takich jak: Wrocław, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, Oława, Brzeg, Jelcz-Laskowice, Środa Śląska. Oferujemy profesjonalną i kompleksową obsługę całego procesu związanego z realizacją szkolenia oraz egzaminu UDT.czytaj więcej
Ładowarka teleskopowa Jakie uprawnienia i obowiązki ma operator?
Warto pamiętać, że na osobie, która uzyskała uprawnienia do operowania wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem, ciąży wiele obowiązków, które mają wpływ na bezpieczną obsługę. O ich typie oraz znaczeniu może dowiedzieć się z profesjonalnie przeprowadzonego kursu ze specjalistami Well-Done.pl. O jakich obowiązkach konkretnie mowa? Przede wszystkim wynikają one bezpośrednio z instrukcji obsługi. Podobnie wiele zadań stawianych jest przed eksploatującymi, czyli przed właścicielami wózków – wymogi te wynikają m.in. z przepisów Dozoru Technicznego. To m.in. cykliczne przeprowadzanie badań technicznych oraz prawidłowa konserwacja. Wózek ze zmiennym wysięgnikiem użytkowany przez przeszkoloną osobę nie stwarza zagrożenia dla operatora ani postronnych osób. Nie niesie też ryzyka uszkodzenia przenoszonych towarów. W dużym stopniu jest to efekt wiedzy wyniesionej ze szkolenia. Uprawniania UDT na wózki ze zmiennym wysięgnikiem pozwalają bowiem zlokalizować, a więc też szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia. Na dodatek sterowanie sprzętem jest bezpieczniejsze, gdy zna się jego ograniczenia i możliwości.
Jakie uprawniania na ładowarkę teleskopową zdobywa się podczas kursu?
Opracowane przez nas szkolenie dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną. O tym, jakie uprawniania na ładowarki teleskopowe można zdobyć, uczestnicy dowiadują się podczas pierwszych zajęć. Oprócz tego przekazywana jest wiedza o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, a także budowie urządzeń, na jakich przyjdzie im pracować. Teoria daje solidne podstawy, na których należy bazować w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Bez tego uprawnienia na ładowarkę teleskopową nie zostaną przyznane, dlatego też szczególny nacisk kładziemy na etap przygotowawczy.
Jakie uprawnienia na ładowarkę teleskopową można otrzymać bez części praktycznej? Jest to niemożliwe, ponieważ w trakcie egzaminu UDT uczestnik musi udowodnić, że potrafi bezpiecznie eksploatować urządzenie. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu manewrów, które mają na celu udowodnienie, że operator sprawnie, płynnie, a przede wszystkim bezpiecznie obsługuje urządzenie. Wózek ze zmiennym wysięgnikiem nie może wobec tego stanowić żadnych tajemnic przed operatorem. Część praktyczna przygotowanego przez nas kursu jest w związku z tym na tyle długa, aby dać kursantom odpowiednio dużo czasu na poznanie wszystkich aspektów obsługi pojazdu. Na dodatek specjaliści Well-Done.pl dzielą się dobrymi praktykami wynikającymi z ich wieloletniego doświadczenia.
Kto i jakie uprawnienia na ładowarki teleskopowe może zdobyć?
Do kursu może przystąpić niemal każdy. W praktyce nie ma wielu ograniczeń – prawie że każdy może dowiedzieć się, jak działa ładowarka teleskopowa. Jakie uprawnienia zdobędzie uczestnik w wyniku pozytywnego zdania egzaminu UDT? Między innymi te pozwalające na operowanie urządzeniem takim jak wspomniana ładowarka lub innymi. Pragniemy przy tym zaznaczyć, że do szkolenia mogą przystąpić jedynie osoby po 18. roku życia i z ukończoną szkołą podstawową. Warunki te spełnia zdecydowana większość pracowników dużych zakładów produkcyjnych czy hal magazynowych.
Należy jeszcze wspomnieć o jednym, poważniejszym ograniczeniu. Uprawnienia na ładowarkę teleskopową sprawią, że pracodawca będzie mógł dopuścić pracownika do obsługi urządzenia, jednak pod warunkiem, że operator będzie posiadał aktualne i pozytywne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy (potocznie mówi się o posiadaniu badań lekarskich dopuszczających do pracy).
Uprawnienia na ładowarkę teleskopową cena kursu i egzaminu
Oferta Well-Done.pl jest kierowana do dużych firm logistycznych, produkcyjnych czy magazynowych na terenie Dolnego Śląska. To właśnie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 100 osób mogą skorzystać najwięcej na przygotowanych przez nas kursach. Uprawnienia UDT na wózki ze zmiennym wysięgnikiem zdobywa się po ukończeniu egzaminu, którego organizacja niesie za sobą koszty. Im więcej osób uczestniczy w kursie, tym bardziej opłacalne staje się całe przedsięwzięcie.
Oprócz tego dbamy o utrzymanie konkurencyjności. Jeśli chodzi o uprawnienia na ładowarkę teleskopową, cena proponowana przez Well-Done.pl powinna więc zwrócić uwagę każdego przedsiębiorstwa, które poszukuje w pełni profesjonalnych, a jednocześnie przystępnych finansowo rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat oferty.
Twoja firma potrzebuje szkoleń? Chcesz podnieść kwalifikacje zespołu w zakresie wózków widłowych, suwnic, wyciągarek, żurawi? Jesteś zainteresowany uprawnieniami elektrycznymi, cieplnymi lub gazowymi?
Chcesz przeprowadzić szkolenie w swojej firmie? Napisz do nas lub zadzwoń: 504 305 437
DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?
Zdawalność egzaminów na poziomie 96%
100% zadowolonych uczestników kursów
Zespół ekspertów i praktyków prowadzących szkolenia
Kompleksowa organizacja egzaminów
Bezpłatne doradztwo i konsultacje
Jedna faktura za szkolenie i egzamin – dogodne terminy płatności
Unikatowe autorskie materiały szkoleniowe
Koncentracja na obsłudze klientów biznesowych
Nastawienie na budowanie długotrwałych relacji
Spokój, uczciwość i bezpieczeństwo podczas współpracy
POZNAJ OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Klaudia Morawiec - Dyrektor ds. Rozwolu Zasobów Ludzkich
"Jesteśmy zadowoleni z metodyki przeprowadzonego kursu, z wiedzi i przygotowania do zajęć Wykładowcy oraz z przygotowanych materiałów. Polecamy firmę jako solidnego partnera do realizacji profesjonalnych projektów szkoleniowych."
Remigiusz Efinowicz - Członek Zarządu
"Rekomendujemy firmę Well-Done.pl jako solidnego partnera biznesowego, gwaratnującego wysoką jakość szkoleń i pełen profesjonalizm w trakcie współpracy."
Jarosław Kiepura - Site Manager
"Prowadzący wykazał się bogatą wiedzą z zakresu wózków jezdniowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali komplet profesjonalnych materiałów szkoleniowych."
Rafał Beksiński - Maintenance Manager
"Duże doświadczenie, szybka i sprawna komunikacja oraz fachowa obsługa, sprawiły że współpraca na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie."
Małgorzata Piasecka - Lider ds. Szkoleń i Rozwoju
"Polecamy firmę Well-done.pl jako solidnego i godnego zaufania dostawcę szkoleń.."
Aneta Grząbka - Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający
"Szybka i sprawna komunikacja, bardzo duże doświadczeie praktyczne, bogata wiedza, fachowa obsługa. Materiały szkoleniowe oraz sposób prowadzenia zajęć, zostały ocenione bardzo wysoko przez uczestników kursu."
Robert Włodarczyk - Wiceprezes Zarządu
"Szczególnie warto podkreślić sposób prowadzenia zajęć teoretycznych i praktyucznych - fachowa wiedza przekazywane była w sposób ciekawy i przystępny."