Uprawnienia na żurawie stacjonarne
Co to jest żuraw stacjonarny warsztatowy?
Żuraw stacjonarny, zwany też żurawiem warsztatowym to dźwignica, czyli urządzenie przeznaczone do przemieszczania ciężki ładunków na ograniczonym dystansie. Składa się z on z wysięgnika (zwanego potocznie ramieniem) osadzonego na słupie (wówczas mówimy o tzw. żurawiach słupowych) bądź przymocowanego do ściany (wtedy mamy do czynienia z żurawiem przyściennym). Wysięgnik wykonuje ruch obrotowy w promieniu 360° lub mniejszym (możliwość pełnego obrotu, dosyć często ograniczona jest odbojami). Wzdłuż wysięgnika / ramienia porusza się wciągnik, czyli mechanizm odpowiadający za podnoszenie ładunków w pionie (góra – dół). Podsumowując, ładunek może być więc przenoszony w następujący sposób:- w pionie (góra - dół)
- wzdłuż ramienia (przód - tył)
- ruch okrężny – dookoła osi żurawia o 360° lub mniej za pomocą mechanizmu obrotu ramienia żurawia.
Jak odróżnić żuraw od manipulatora, podnośnika lub od podajnika?
Dosyć częstym problemem, z którym spotykają się nasi Klienci jest trudność w odróżnieniu żurawi stacjonarnych od innych urządzeń mających na celu poprawę ergonomii pracy. Producenci takich maszyn dosyć często w dokumentacji technicznej nie używają sformułowania „żuraw” a w to miejsce stosują określenia takie jak: manipulator, podnośnik, podajnik itp. Nazewnictwo stosowane przez producentów, nie jest jednak elementem decydującym o tym, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Aby w sposób jednoznaczny dowiedzieć się, czy dane urządzenie podlega pod UDT i jest żurawiem, czy też mamy do czynienia z manipulatorem, podnośnikiem lub podajnikiem, należy przede wszystkim:- zidentyfikować jego cechy, np. według opisu z pierwszego akapitu niniejszego wpisu, w tym:
- budowę
- możliwe ruchy
- przeznaczenie
- jeśli czynności z ww. punktu „a” nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi, to warto zweryfikować stan faktyczny prosząc lokalny oddział UDT o wydanie opinii na podstawie przesłanej dokumentacji technicznej danego urządzenia
Czy potrzebuję uprawnień UDT do obsługi żurawi stacjonarnych?
Żurawie podlegają pod dozór techniczny (UDT, TDT, WDT). W związku z tym, wszystkie osoby obsługujące (operatorzy) i konserwujące (konserwatorzy), zobowiązani są posiadać uprawnienia wydane przez UDT w kategorii „żurawie stacjonarne”, które to zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, zachowują ważność przez 10 lat od daty ich wydania. Obowiązek posiadania uprawnień nie dotyczy operatorów, którzy obsługują żurawie:- o napędzie ręcznym wszystkich mechanizmów
- z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg
- o udźwigu do 250 kg, z wyłączeniem urządzeń służących do przemieszczania osób
Jak zdobyć uprawnienia do obsługi żurawi stacjonarnych?
Uprawnienia do obsługi żurawi stacjonarnych mogą być wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), Transportowy Dozór Techniczny (TDT) lub Wojskowy Dozór Techniczny (TDT). To, która jednostka dozoru technicznego powinna wydać uprawnienia do obsługi lub konserwacji żurawi stacjonarnych, zależy od tego na jakim obszarze znajduje się urządzenie, na którym przeprowadzany będzie egzamin praktyczny. I tak:- WDT wydaje uprawnienia do obsługi żurawi stacjonarnych, które zlokalizowane są na terenie jednostek wojskowych lub w zakładach zbrojeniowych (podlegających pod MON)
- TDT wydaje uprawnienia do obsługi żurawi stacjonarnych, które pracują w transporcie wodnym (porty morskie lub śródlądowe, statki) oraz w transporcie kolejowym
- UDT wydaje uprawnienia, jeśli urządzenie znajduje się na obszarze, który nie podlega pod działanie TDT lub WDT
Twoja firma potrzebuje szkoleń? Chcesz podnieść kwalifikacje zespołu w zakresie wózków widłowych, suwnic, wyciągarek, żurawi? Jesteś zainteresowany uprawnieniami elektrycznymi, cieplnymi lub gazowymi?
Chcesz przeprowadzić szkolenie w swojej firmie? Napisz do nas lub zadzwoń: 504 305 437
DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?
Zdawalność egzaminów na poziomie 96%
100% zadowolonych uczestników kursów
Zespół ekspertów i praktyków prowadzących szkolenia
Kompleksowa organizacja egzaminów
Bezpłatne doradztwo i konsultacje
Jedna faktura za szkolenie i egzamin – dogodne terminy płatności
Unikatowe autorskie materiały szkoleniowe
Koncentracja na obsłudze klientów biznesowych
Nastawienie na budowanie długotrwałych relacji
Spokój, uczciwość i bezpieczeństwo podczas współpracy
POZNAJ OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Robert Włodarczyk - Wiceprezes Zarządu
"Szczególnie warto podkreślić sposób prowadzenia zajęć teoretycznych i praktyucznych - fachowa wiedza przekazywane była w sposób ciekawy i przystępny."
Rafał Beksiński - Maintenance Manager
"Duże doświadczenie, szybka i sprawna komunikacja oraz fachowa obsługa, sprawiły że współpraca na każdym etapie przebiegała sprawnie i efektywnie."
Jarosław Kiepura - Site Manager
"Prowadzący wykazał się bogatą wiedzą z zakresu wózków jezdniowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali komplet profesjonalnych materiałów szkoleniowych."
Remigiusz Efinowicz - Członek Zarządu
"Rekomendujemy firmę Well-Done.pl jako solidnego partnera biznesowego, gwaratnującego wysoką jakość szkoleń i pełen profesjonalizm w trakcie współpracy."
Klaudia Morawiec - Dyrektor ds. Rozwolu Zasobów Ludzkich
"Jesteśmy zadowoleni z metodyki przeprowadzonego kursu, z wiedzi i przygotowania do zajęć Wykładowcy oraz z przygotowanych materiałów. Polecamy firmę jako solidnego partnera do realizacji profesjonalnych projektów szkoleniowych."
Małgorzata Piasecka - Lider ds. Szkoleń i Rozwoju
"Polecamy firmę Well-done.pl jako solidnego i godnego zaufania dostawcę szkoleń.."
Aneta Grząbka - Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający
"Szybka i sprawna komunikacja, bardzo duże doświadczeie praktyczne, bogata wiedza, fachowa obsługa. Materiały szkoleniowe oraz sposób prowadzenia zajęć, zostały ocenione bardzo wysoko przez uczestników kursu."