Wózki widłowe boczne wysokiego składowania to zyskujący na popularności typ wózków jezdniowych podnośnikowych. W swej budowie są podobne do wózków widłowych czołowych (posiadają widły, kabinę operatora, klatkę bezpieczeństwa, za podnoszenie odpowiedzialny jest układ hydrauliczny, który podnosi i wysuwa maszt na którym znajduje się karetka z doczepionymi widłami). Czymś co różni ten typ wózków od popularnych czołówek jest bardziej zwarta budowa, 3 koła jezdne zamiast 4 (umożliwiające swobodniejsze manewrowanie w ciasnych przestrzeniach), a przede wszystkim usytuowanie fotela operatora. Fotel ten umiejscowiony jest bokiem do kierunku jazdy. Wózek tego typu ma zwartą budowę i jest stosunkowo łatwy w manewrowaniu; jadąc przewozi paletę za sobą, by podczas załadunku obrócić się o 180 stopni i umieścić ładunek we wskazanym miejscu. Kluczowe znaczenie ma tu umiejscowienie fotela operatora, dzięki czemu może on łatwo obserwować to co dzieje się zarówno z tyłu jak i z przodu wózka oraz ma lepsze pole widzenia na podnoszony ładunek. Wózki tego typu znajdują zastosowanie na halach magazynowych wysokiego składowania, gdzie sprawdzają się lepiej niż klasyczne wózki czołowe ze względu na dużą manewrowość i bardzo dobre pole widzenia operatora oraz większą wysokość podnoszenia. Najpopularniejszym źródłem zasilania tego typu urządzeń jest napęd elektryczny.
Do obsługi wózków bocznych wysokiego składowania wymagane są uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego (bądź WDT lub TDT) w kategorii II WJO. Uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych umożliwiają więc obsługę wszystkich typów wózków w tym prowadzonych i zdalnie sterowanych (kat. III WJO) oraz podestowych, czołowych i bocznych. Tak jak w przypadku innych uprawnień do obsługi wózków (I WJO i III WJO), także w tym przypadku należy zaliczyć egzamin przed komisją złożoną z inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (bądź Transportowego Dozoru Technicznego – TDT lub Wojskowego Dozoru Technicznego – WDT).
Odbycie szkolenia nie jest obowiązkowe by przystąpić do egzaminu jednak bez odpowiedniego przygotowania niewielu pracowników jest w stanie zaliczyć go w pierwszym terminie. Firma Well-Done.pl oferuje kursy przygotowujące do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Oferujemy:
- przygotowanie szkolenia pod konkretne urządzenie w miejscu i czasie wskazanym przez Klienta
- zapewnienie odpowiedniej dokumentacji szkoleniowej
- złożenie niezbędnych dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia egzaminu w Urzędzie Dozoru Technicznego
- Asysta podczas egzaminu
Korzyści z podjęcia współpracy z Well-Done.pl to:
- oszczędność czasu, łatwe i szybkie przejście przez proces zdobywania przez pracowników wymaganych prawem świadectw kwalifikacyjnych
- całościowa obsługa od przeszkolenia pracowników, przez złożenie wniosków egzaminacyjnych po egzamin i odbiór uprawnień
- bardzo wysoka zdawalność egzaminów w pierwszym terminie (około 95%)